مجازی سازی

مزایای مجازی سازی

مزایای مجازی سازی

(virtual desktop infrastructure) VDI همان مجازی سازی دسکتاپ است. در واقع مجازی‌سازی VDI یک محصول نیست بلکه یک فناوری است. کاربران می توانند به دسکتاپ خود بدون نیاز به قطعات سخت افزاری دسترسی داشته باشند، تمام اطلاعات کاربران بر روی یک سیستم مرکزی یا سرور ذخیره می‌شود و اطلاعات و برنامه‌ها از طریق پروتکل‌های ارتباطی به کاربر توسط زیروکلاینت‌ها و تین کلاینت ها  نمایش داده می‌شود. که هر کاربر توسط نام کاربری و رمز عبوری که برایش تعریف می‌شود می‌تواند وارد محیط دسکتاپ خود شود و با ریموت زدن به سرور برنامه های خود را اجرا کند. در این مقاله به بررسی مزایای مجازی سازی می پردازیم.

جهت مطالعه مقاله مجازی سازی چیست کلیک کنید.

نرم افزارهای VDI را چه شرکت‌هایی تولید می‌کنند؟

  1. Microsoft
  2. Citrix
  3. VMware

بیشترین سهم بازار در اختیار ‌Citrix و بعد از آن VMware و در آخر Microsoft قرار دارد.

  • مایکروسافت در ابتدا Service  terminalرا منتشر کرد و با ورود ویندوز سرور ۲۰۰۸ نام آن را به

 Remote Desktop Services تغییر داد.

  • محصول سیتریکس هم Citrix Presentation Server 4.0 بود و بعد XenDesktop را به

عنوان یک محصول مستقل منتشر کرد.

  • VMware محصول VDI خود را با نام Virtual Desktop Manager منتشر کرد که بعدا به

 VMware View و سپس Horizon تغییر نام داد.

مزایای مجازی سازی:

  1. دسترسی از راه دور

ویژگی برتری که VDI دارد دسترسی از راه دور هست. در دسکتاپ های قدیمی فقط تا زمانی که کاربر با کامپیوتر خود کار می‌کرد می‌تونست از آن استفاده کند و در صورت دور بودن از سیستم هیچگونه دسترسی به آن نداشت ، اما با VDI شما می‌توانید با موبایل لپ تاپ و تبلت و یا سیستم دیگری از راه دور فقط به صورت ریموت به دسکتاپ وصل شوید و کارهای خود را انجام دهید.

2. امنیت بالا

معمولا کاربران سیستم عامل ها و اپلیکشن ها اطلاعاتشان را روی سخت افزار کامپیوتر یا موبایل ذخیره می‌کنند و در صورت خراب شدن و یا سرقت تمام اطلاعات آن ها از بین می رود. اما در VDI تمام اطلاعات و داده ها روی سرور ذخیره شده و نیازی نسیت نگران از بین رفتن اطلاعات باشید و برای سازمان های که ورود و خروج اطلاعات از حساسیت خاصی برخوردار است از لحاظامنیتی می تونه به عدم خروج اطلاعات کمک بکند.

  • ریسک آلوده شدن سخت افزارها با بدافزارها و ویروس ها خیلی پایین خواهد آمد.

3. خرید سخت افزار کمتر

در VDI به ازای هر کاربر خرید سخت افزار کم می‌شود و از هر دستگاهی می‌تواند به دسکتاپ خود دسترسی داشته باشد و می‌تواند از دستگاه های قدیمی تر هم استفاده کند.

4. یکی دیگر از مزایای مجازی سازی این است که میزان برق بشدت کاهش پیدا می کند.

5. بروزرسانی مداوم سخت افزارها به راحتی انجام می شود و هزینه های نگهداری و پشتیبانی از سیستم ها کاهش می‌یابد.

نتیجه گیری

نکته آخر: انعطاف و مقیاس پذیری VDI  قابل توجه است. به شما به راحتی این امکان را میدهد اگر به دسکتاپ فیزیکی جدیدی نیاز دارید می توانید به راحتی این ارتقاء را انجام دهید.

تا زمانی که سخت افزارهای سرور منابع لازم را داشته باشند این امکان را دارید که دسکتاپ های جدید برای کاربران فراهم بکنید یعنی در کمترین زمان ممکن با چند کلیک می توانید دسکتاپ بیشتری را برای کاربرها ایجاد کنید تا از طریف موبایل یا تبلت و یا مرورگرهاشون به دسکتاپ تعریف شده وصل شده و کارهایشان را انجام بدهند.

شرکت تکنوکلاینت به صورت تخصصی در مبحث مجازی سازی فعالیت دارد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با متخصصین ما با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.