مجازی سازی

پروتکل های مجازی سازی

پروتکل های مجازی سازی

هنگامی که استفاده‌های سازمانی و تجاری از زیرساخت ها و تجهیزات سخت افزاری در حوزه کامپیوتر مطرح می شود خواه ناخواه بحث استفاده بهینه از سخت افزار مطرح می شود که هدف از بوجود آمدن مجازی سازی هم همین استفاده بهینه از منابع سخت افزاری بود. در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل پروتکل های مجازی سازی و کاربرد آن‌ها بپردازیم.

انواع پروتکل های مجازی سازی به لحاظ کاربرد

انواع مجازی سازی

مجازی سازی دسکتاپ و اپلیکیشن

 • متمرکز شدن داده ها در یک فضای ذخیره سازی امن

از تفاوت هایی که بعد از VDI می توان با سیستم های قدیمی مطرح کرد می توان به ذخیره سازی اطلاعات کاربر درکامپیوتراشاره کرد که اطلاعات هر کاربر در کامپیوتر خود ذخیره می شود و حفظ امنیت داده ها از رخنه تحت شبکه و یا خارج سازی توسط کاربر و در اختیار گذاشتن اطلاعات عمومی که از طریق اینترنت برای کاربران میسر می شود خیلی مشکل و حفظ امنیت آن غیر ممکن بود، اما در مجازی سازی دسکتاپ و اپلیکیشن همه‌ی پردازش‌ها و ذخیره سازی‌ها روی سرور صورت می‌پذیرد که این سرور و روش پیاده سازی پروتکل بر اساس تعداد کاربران و کاربری سازمان انتخاب می شود که قاعدتآ این مجموعه امن سازی می شوند. مدیریت و طبقه بندی داده ها وقتی داده ها متمرکز باشد، آسان تر میشود و مدیریت می تواند برای هر کاربر اندازه ی دسترسی تعیین کند.

 • یکپارچه سازی محیط کاری کاربران (کاربران هر بخش از یک مدل سیستم عامل با نرم افزار های یکسان استفاده کنند)
 • مدیریت و مانیتورینگ موثر داده ها توسط مدیریت سازمانی

مدیریت در این مبحث می تواند تمام کارهای کاربر را زیر نظر بگیرد و برای آن سطح دسترسی مشخص کند.

دیگر ویژگی‌های مجازی سازی دسکتاپ و اپلیکیشن

 • امن سازی داده‌ها با بکاپ گیری مداوم و قراردادن مجموعه پشت فایروال
 • طبقه بندی راحت داده ها برای دسترس پذیری
 • دسترس پذیری بهتر و مناسب تر به داده های عمومی
 • کنترل کاربران برای جلوگیری از خارج سازی داده های حیاتی سازمان
 • زیباسازی محیط سازمانی (با استفاده از زیروکلاینت های کم حجم بجای سیستم‌های قدیمی)
 • مصرف کمتر انرژی به طور موثر
 • میسر کردن امکان دورکاری و دسترسی کاربران به سیستم کامپیوتری و داده‌های کاریشان از طریق اینترنت
 • پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری سریعتر و موثرتر
 • یکپارچگی پلتفرم های گوناگون در کنار هم اکوسیستم پویا تشکیل می دهد.
 • سرور می توانید تمام گونه های سیستم عامل از ویندوز لینوکس مکینتاش و یا سیستم عامل های موبایل مثل اندروید را در کنار هم نصب و به کاربران ارائه دهید. یک کاربر می تواند همزمان از یک یا چند سیستم عامل که بعضا هم گوناگون هستند را استفاده کند که این مهم در اکوسیستم قدیمی مستلزم وجود سیستم های کامپیوتری بیشتر برای یک کاربر بود.

بعد از اینکه توضیحاتی درباره مزیت های VDI داده شد اکنون به سراغ پروتکل های مختلف پیاده سازی این تکنولوژی مهم می رویم.

پروتکل های مجازی سازی دسکتاپ

 • Microsoft RDP/RDS
 • PCOIP (VMware Horizon View)
 • Citrix HDX\ICA

Microsoft RDPRDS

پروتکل مجازی سازی Microsoft RDP

از دیر باز شرکت مایکروسافت در قالب سیستم عامل ویندوز خود سرویس دسترسی از راه دور RDP(Remote Desktop Protocol) را ارائه می دهد.البته شرکت مایکروسافت در سالیان اخیر در بخش مجازی سازی رشد هایی را کرده است. میتوان به هایپروایزور Hyper-V و ارائه ترمینال سرویس در ویندوز سرورها برای اتصال چندکاربر همزمان به یک ویندوز با یوزر های مختلف اشاره کرد.

در واقع کاربران در این پروتکل به یک سیستم عامل وصل می شوند که یوزرهای جداگانه و پروفایل های جداگانه ای دارند که توسط گروپ پالیسی ویندوز و توسط یوزر با سطح ادمین مدیریت و جداسازی می شوند. کم هزینه بودن این پروتکل برای مجموعه ها اهمیت دارد و در بعد کیفیت هم پروتکل RDP سرعت انتقال داده متوسط رو به پایینی دارد که در نسخه های جدیدتر عملکرد بهتری را ارائه می ده اما کماکان این پروتکل برای کاربری های مالتی مدیا و گرافیکی مناسب نیست و مجموعه هایی که کاربری اداری دارند می توانند از این پروتکل یکپارچه شده با ویندوز استفاده کنند.

پروتکل مجازی سازی PCOIP

پروتکل مجازی سازی PCOIP

پروتکل مجازی سازی PCOIP یا در واقع PC-Over-IP یک راه حل انقلابی در حوزه مجازی سازی دسکتاپ به شمار میرود چرا که فرایند انتقال تصویر در بستر شبکه بسیار سریع با کمترین افت کیفیت تصویر می باشد که راز این سرعت و کیفیت هم در نحوه عملکرد آن پنهان است. PCOIP در واقع داده ها را انتقال نمی دهد. صفحه نمایش یک دسکتاپ متشکل از پیکسل هایی در عرض و طول که جمعا مثلا m*n پیکسل را تشکیل می دهند. حال در پروتکل PCOIP همین پیکسل ها هستند که کپسوله شده و انتقال می یابند آن هم نه همه پیکسل ها بلکه پیکسل هایی که در واحد زمان روی دسکتاپ تغییر می کنند انتقال و در سمت مقابل کپسول باز و جایگزاری می شود.

این باعث می شود که در سمت سرور پردازش ها انجام شود  و در سمت کلاینت پردازش در حد همین باز شدن کپسول و جایگزاری پیکسل ها می باشد که شرکت ارائه دهنده این پروتکل که یک شرکت کانادایی می باشد بنام Teradiciدستگاه هایی با پردازنده مخصوص همین پروتکل را ارائه می دهد که بسیار کم مصرف و کم حجم می باشند.البته باید متذکر شد که برای پردازش این پروتکل حتما نیاز به پردازنده مخصوص نیست و از پردازنده های عادی هم می توان استفاده کرد.

مجازی سازی دسکتاپ HDX\ICA Citrix

مجازی سازی دسکتاپ HDX\ICA Citrix

پروتکل سیتریکس همان RDP با تغییرات گسترده در نحوه انتقال و بهینه سازی شده در نحوه انتقال داده ها در بستر UDP و EDT می باشد. به نحوی که داده ها را کپسوله و جداسازی می کند و بهینه سازی بر اساس کاربری صورت می پذیرد که این باعث عملکرد موثر تر و بهتر پروتکل ICA می شود. پروتکل HDX بهترین توانایی را برای انتقال تصویر ویدئویی 4K را دارد.

تنها مشکل این پروتکل می تواند بخش لایسنس آن باشد که خیلی گران و البته در ایران هم بواسطه تحریم‌های بین المللی قابلیت دسترسی ندارد.

شرکت تکنوکلاینت مفتخر است تا از مرحله مشاوره اولیه تا پیاده سازی و تامین سخت افزاری همراه شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت تکنوکلاینت مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.