VDI چیست؟

مجازی سازی دسکتاپ

VDI یک روش جدید برای مدیریت کاربران است. این تکنولوژی که مخفف  Virtual Desktop Infrastructure است محیطی را برای مدیریت کاربران فراهم می‌کند. درواقع VDI یک روش برای مجازی سازی دسکتاپ کاربران است.

با مجازی سازی دسکتاپ (VDI) کاربران می‌توانند به دسکتاپ های شخصی خود بدون منابع سخت‌افزاری داشته باشند دسترسی داشته باشند. درواقع مجازی‌سازی VDI یک محصول نیست بلکه یک فناوری است.

درگذشته قبل از فناوری مجازی‌سازی هرکدام از کاربران دارای منابع سخت‌افزاری منحصربه‌فرد بودند و سیستم‌عامل منحصراً روی منابع هریک کار می‌کرد اما با ورود فناوری مجازی‌سازی یک سیستم‌عامل بر روی سیستم مرکزی نصب‌شده و به کاربران سرویس می‌دهد. در مجازی‌سازی تمامی اطلاعات کاربران روی سیستم مرکزی ذخیره می‌شود.

در این صورت در مجازی‌سازی وابستگی به سخت‌افزار نخواهیم داشت. درواقع کار اصلی این فناوری ارائه‌ی دسکتاپ مجازی به کاربران است. مجازی‌سازی VDI را می‌توان با پروتکل‌های مختلفی پیاده‌سازی کرد. درواقع تفاوتی که این پروتکل‌ها در مجازی‌سازی باهم دارند نحوه‌ی انتقال تصویر هست.

سه روش عمده مجازی‌سازی به شرح زیر است:

انواع مجازی سازی

پروتکل مجازی‌سازی RDP

پروتکل مجازی‌سازی PCoIP

پروتکل مجازی‌سازی Citrix

پروتکل‌های مجازی‌سازی دیگری نیز وجود دارد اما پرکاربردترین پروتکل‌های مجازی‌سازی موارد فوق است که هرکدام را جداگانه شرح خواهیم داد.

مجازی‌سازی VDI باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود. همچنین استفاده از مجازی‌سازی باعث صرفه‌جویی در مصرف برق، سخت‌افزار و زمان می‌گردد.

برای مشاوره در خصوص پیاده‌سازی مجازی‌سازی VDI با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر به سایت تکنوکلاینت مراجعه کنید.

برگشت به بالا
Call Now Button
مقایسه