مجازی سازی

VDI چیست؟

VDI چیست؟

مجازی سازی دسکتاپ VDI چیست؟

VDI چیست؟ VDI یک روش جدید برای مدیریت کاربران است. این تکنولوژی که مخفف  Virtual Desktop Infrastructure (زیرساخت دسکتاپ مجازی) است محیطی را برای مدیریت کاربران فراهم می‌کند. درواقع VDI یک روش برای مجازی سازی دسکتاپ کاربران است.

با مجازی سازی دسکتاپ (VDI) کاربران می‌توانند به دسکتاپ های شخصی خود بدون منابع سخت‌افزاری داشته باشند دسترسی داشته باشند. درواقع مجازی‌سازی VDI یک محصول نیست بلکه یک فناوری است.

درگذشته قبل از فناوری مجازی‌سازی هرکدام از کاربران دارای منابع سخت‌افزاری منحصربه‌فرد بودند و سیستم‌عامل منحصراً روی منابع هریک کار می‌کرد اما با ورود فناوری مجازی‌سازی یک سیستم‌عامل بر روی سیستم مرکزی نصب‌شده و به کاربران سرویس می‌دهد. در مجازی‌سازی تمامی اطلاعات کاربران روی سیستم مرکزی ذخیره می‌شود.

در این صورت در مجازی‌سازی وابستگی به سخت‌افزار نخواهیم داشت. درواقع کار اصلی این فناوری ارائه‌ی دسکتاپ مجازی به کاربران است. مجازی‌سازی VDI را می‌توان با پروتکل‌های مختلفی پیاده‌سازی کرد. درواقع تفاوتی که این پروتکل‌ها در مجازی‌سازی باهم دارند نحوه‌ی انتقال تصویر هست.

 

دلایل استفاده از VDI چیست؟

  • کاهش هزینه خرید سخت افزار، نگهداری و بروزرسانی آن
  • نگهداری بهتر و آسان تر از سیستم عامل ها
  • کنترل دسترسی کاربران به Drive CD USB و امنیت بیشتر اطلاعات
  • قابلیت داشتن برق اضطراری برای Dara Center 

سه روش عمده مجازی‌سازی به شرح زیر است:

پروتکل مجازی‌سازی RDP 

مخفف (Remote Desktop Protocol)می باشد این پروتکل یکی از ساده‌ترین پروتکل‌های مجازی‌سازی دستکتاپ هست که ساخت کمپانی مایکروسافت است که به کمک این پروتکل می توان از طریق شبکه به یک سیستم دیگر به صورت گرافیکی وصل شد و آن را کنترل کرده و از امکانات آن استفاده کرد.

پیاده‌سازی این پروتکل نیاز به مهارت خاصی ندارد و مدیران شبکه به‌راحتی می‌توانند خود آن را پیاده‌سازی کنند. هزینه‌ی پیاده‌سازی این پروتکل مجازی‌سازی از دو روش دیگر پایین‌تر است.

پروتکل مجازی‌سازی PCoIP

مخفف (PC over IP) می باشد هدف این پروتکل مجازی‌سازی فشرده‌سازی تصاویر و انتقال آن‌ها در بستر شبکه است به کمک این پروتکل بهینه شده می توان کاهش پهنای باند برای انتقال دسکتاپ، برنامه، صدا و تصویر  را داشت که بر روی بستر LAN و WAN قابل استفاده می باشد.

این پروتکل مجازی سازی در قالب نرم افزار VMware Horizon View قابل دسترسی می‌باشد.

پروتکل مجازی‌سازی Citrix

پایه و اساس کار Citrix مبتنی بر سیستم‌عامل یونیکس است. مجازی‌سازی دسکتاپ به‌واسطه‌ی نرم‌افزار VMware Horizon View انجام می‌شود و محصول قدرتمند NSX وظیفه‌ی مجازی‌سازی شبکه را بر عهده دارد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های شرکت مجازی سازی Citrix می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امنیت بسیار بالا
  • رمزگذاری ارتباط‌ها که امنیت ارتباط رو دوچندان می‌کند
  • ایجاد یک تونل اختصاصی بین زیروکلاینت و سرور
  • قابلیت چند پلتفرمی بودن آن یعنی از انواع پلتفرم‌های موجود می‌توان برای برقراری اتصال استفاده کرد.
  • سرعت‌بالای اجرای نرم‌افزارها
  • کیفیت بسیار بالای در اجرای نرم‌افزارهای کاربر

 

تفاوت‌های مجازی سازی Citrix و VMware

در VMware مجازی‌سازی سرور با Esxi انجام می‌شود و مجازی‌سازی دسکتاپ به‌واسطه‌ی نرم‌افزار VMware Horizon View انجام می‌شود و محصول قدرتمند NSX وظیفه‌ی مجازی‌سازی شبکه را بر عهده دارد.

در مجازی‌سازی با Citrix عمل مجازی‌سازی دسکتاپ با نرم‌افزارهای XenDesktop و XenApp انجام می‌شود و مجازی‌سازی سرور با XenServer انجام می‌گیرد که مدیریت سرور و دیتاسنتر را بر عهده دارد و منابع را مدیریت می‌کند همچنین Netscaler برای مجازی‌سازی شبکه به‌کاربرده می‌شود.

در استفاده از مجازی‌سازی VMware چون Esxi نیاز به سیستم‌عامل ندارد و خود مستقیم روی سرور نصب می‌شود و خود Esxi درواقع سیستم‌عامل مجازی‌سازی است درنتیجه توان (Throughput ) این پلتفرم بسیار بالا است از طرفی سازگاری (Compatibility) آن با دیوایس ها بسیار پایین است. درواقع Esxi دارای پایین‌ترین سازگاری است.

چون Esxi خود بالاترین واحد این پلتفرم است و بالاتر از آن سیستم‌عامل نیست لذا هیچ محدودیتی را برای ما ایجاد نکرده و تمامی تراکنش‌ها مستقیم از سرور خارج می‌شود و دخالتی در آن انجام نمی‌شود لذا کارایی (Performance) در این روش بسیار بالا است و هیچ پلتفرمی نمی‌تواند با آن رقابت کند.

اما در طرف مقابل در مجازی سازی Citrix چون در این روش تمامی ارتباطات ذخیره‌سازی و شبکه‌ای از کنترل دامین عبور می‌کند لذا وجود همین دامین باعث کاهش توان این پلتفرم شده اما از طرفی وجود همین دامین باعث می‌شود که این پلتفرم بتواند با انواع دیوایس ها سازگاری داشته باشد لذا عامل سازگاری را در این پلتفرم بالا می‌برد.

عملیات مدیریت سرور Esxi را در VMware عامل vCenter بر عهده دارد. چون تمامی تنظیمات سرور مجازی روی vCenter انجام می‌شود و vCenter آن‌ها را در خود نگهداری می‌کند لذا دغدغه‌ی ادمین های شبکه همیشه این بوده که vCenter را بالا نگه‌دارند و راهکارهایی اتخاذ کنند تا vCenter دچار مشکل نشود.

اما در طرف دیگر عامل مدیریت XenServer در Citrix ،XenCenter است که برخلاف vCenter تنظیمات سرور در آن ذخیره نمی‌شود و XenCenter فقط عاملی برای دیدن سرور و خواندن تنظیمات آن است درنتیجه وجود آن اهمیتی ندارد و ادمین ها هیچ‌گاه دغدغه‌ای برای بالا نگه‌داشتن آن ندارند.

بنابراین نتیجه می‌گیریم که سازگاری مجازی‌سازی Citrix از VMware بیشتر است و توان و سرعت مجازی‌سازی با VMeare بیشتر از Citrix است.

 

پروتکل‌های مجازی‌سازی دیگری نیز وجود دارد اما پرکاربردترین پروتکل‌های مجازی‌سازی موارد فوق است که هرکدام را جداگانه در مقالات بعدی شرح خواهیم داد.

مجازی‌سازی VDI باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود. همچنین استفاده از مجازی‌سازی باعث صرفه‌جویی در مصرف برق، سخت‌افزار و زمان می‌گردد. هر کاربر به کامپیوتر خود به عنوان یک واحد کاملاً مستقل با سیستم عامل و برنامه‏ های کاربردی متصل می‏ شود.

برای مشاوره در خصوص پیاده‌سازی مجازی‌سازی VDI با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر به سایت تکنوکلاینت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.