حافظه‌ SSD

3D NAND چیست؟

3D NAND چیست؟

3D NAND و 2D NAND

3D NAND چیست ؟ در ساختار فلش‌های دو وجهی سلول‌ها در راستای محورهای X و Y کنار هم قرار می‌گیرند. بسته به اندازه فیزیکی سلول‌ها می‌توانند تا حجم محدودی از ذخیره‌سازی اطلاعات را پشتیبانی کنند. درحالیکه ساختار D Nand Flash3 لایه‌هایی از سلول‌ها روی هم قرار می‌گیرند و از راستای محور Z هم استفاده می‌شود. بدیهی است که حجم ذخیره‌سازی در 3D Nand  به صورت قابل توجهی افزایش می‌یابد. در کنار این ساختار فیزیکی از الگوریتم‌هایی نیز برای کاهش نرخ خطا و کاهش مصرف انرژی نیز استفاده شده تا کارایی بهینه‌ای را نیز از 3D Nand شاهد باشیم.

3D NAND

3D NAND در حافظه‌های SSD

3D NAND راه خود را به بازار مصرف‌کنندگان پیدا کرده است. همچنین مزیت‌های پرشماری برای ذخیره‌سازی داده‌ در SSDها به نمایش گذاشته است.

در پی افزایش نیاز بازار در تمامی سطوح و افزایش مداوم هزینه‌های ساخت (برای ساخت قطعات پیشرفته‌تر)، انتظار می‌رود تغییر قیمت و موجودی رم کامپیوتر استاندارد و SSD غیرقابل پیش‌بینی ولی سخت باشد. با اینکه حافظه‌های3D NAND، با سرعت بالاتر و کارایی بیشتر، در دسترس هستند؛ ولی روند کاهش قیمت، افزایش سرعت و ظرفیت ،کمتر از حد انتظار است. رؤیای اینکه سیستم گیمینگ خود را مزین به ترابایت‌ها حافظه‌ی فلش با سرعت بالا کنید، با روند فعلی، رؤیایی دور از دسترس است.

 

با این حال، تأثیر فناوری‌های جدید اجتناب‌ناپذیر است. با توجه به این‌که بسیاری از تأمین‌کنندگان با تغییر در خط تولید محصولات خود، درصدد افزایش توانایی‌های تولید حافظه‌ها و تجهیزات ذخیره‌سازی فلش هستند؛ در سال‌های پیش رو، شاهد رونق و رواج بیشتر این دست از محصولات خواهیم بود. البته این انتظار ممکن است چند سال بیشتر از رؤیاهایمان طول بکشد.

بزرگترین مزیت ساختار 3Dnand  ظرفیت بالای ذخیره‌سازی در آن‌ها در قیاس با سایز فیزیکی این نوع فلش است که باعث پایین آمدن قیمت تمام ‌شده به ازای هر گیگابایت می‌شود. این افزایش ظرفیت می‌تواند نوید SSD با حجم بیش از 10 ترابایت در فرم‌فکتور 2.5 اینچی و یک SSD 3.5 ترابایتی را در اندازه یک آدامس بادکنکی بدهد!

از دیگر مزیت‌های ساختار 3D Nand ها می‌توان به افزایش قابل توجه کارایی نسبت به ساختار دو وجهی اشاره کرد. این افزایش کارایی در سرعت خواندن، نوشتن و نیز بهبود سرعت دستیابی تصادفی در حالت  4k بسیار مشهود است. همچنین مصرف انرژی در حافظه‌هایی که بر اساس تکنولوژی 3D Nand ساخته می‌شوند تا ۴۵ درصد کمتر است.

امیدواریم با خواندن ای مقاله به مفهوم 3D NAND چیست پی برده باشید. در مقاله بعدی به توضیح تکنولوژِی 3D NAND می‌پردازیم.

برای خرید انواع حافظه‌های SSD با کمترین قیمت به تکنوکلاینت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *