زیروکلاینت

نحوه راه‌ اندازی زیروکلاینت

نحوه راه‌ اندازی زیروکلاینت

در دنیای پیشرفته تکنولوژی هر روز شاهد ظهور پدیده‌های جدیدیم اما دقیقاً نمی‌دانیم با چه چیزی طرف هستیم. یکی از این تکنولوژی‌ها زیروکلاینت (Zero Client) است. زیروکلاینت یک دستگاه پیشرفته و بسیار باریک است که همه محاسبات آن بر روی سرور مرکزی صورت می‌گیرد. طراحی این دستگاه به‌گونه‌ای است که امنیت بسیار بالا را در کنار مصرف انرژی کم تضمین می‌کند. زیروکلاینت‌ها اغلب سیستم عامل داخلی ندارند اما در یک شبکه کامپیوتری کمک شایانی خواهند بود. در مقاله پیش رو قصد داریم به نحوه راه‌ اندازی زیروکلاینت بپردازیم. همراه ما باشید.

لیست قیمت انواع زیروکلاینت

زیروکلاینت چیست؟

زیروکلاینت‌ها در حقیقت نوعی از تین کلاینت هستند که ابعاد بسیار کوچکی دارند. در این سیستم‌ها هیچ پردازنده، حافظه یا منبع ذخیره‌سازی دیده نمی‌شود. زیروکلاینت‌ها با VDI (virtual desktop infrastructure) استفاده می‌شوند. مشابه تین کلاینت‌ها، نصب و استفاده زیروکلاینت‌ها بسیار آسان است. به علاوه، نیاز به هیچ آپدیت یا پیکربندی ندارند. البته بر خلاف تین کلاینت‌ها که از سیستم‌عامل استفاده می‌کنند، زیروکلاینت‌ها از فِرموِر (Firmware) بهره می‌گیرند. این فرمور به آنها کمک می‌کند به ماشین مجازی خود متصل شوند. همچنین می‌توانید کی‌بورد و ماوس خود را به یک سرور از راه دور متصل کرده و به‌ صورت دلخواه هم به سرور هم دسترسی پیدا کنید.

زیروکلاینت

استفاده از زیروکلاینت چه مزایایی دارد؟

زیروکلاینت‌ها بسیار سریع بوت شده، تقریباً بدون سیستم‌عامل هستند و هزینه نگهداری کمی دارند. در واقع زیروکلاینت هیچ سیستم‌عامل یا حافظه محلی ندارد. این بسیار متفاوت از یک پی سی معمولی است؛ چرا که پی سی‌ها همه چیز را مستقیماً روی دسکتاپ محلی ذخیره می‌کنند اما در زیروکلاینت، شرایط متفاوت است. زیروکلاینت حتی با تین کلاینت هم تفاوت‌هایی دارد؛ تین کلاینت دارای درجه ای از سیستم‌عامل داخلی و قدری حافظه محلی برای سفارشی‌سازی برنامه‌های کاربر نهایی است. با زیروکلاینت، همه برنامه های دسکتاپ از یک سرور از راه دور تهیه و بصورت مرکزی مدیریت می شوند. پردازنده روی صفحه به گونه‌ای طراحی شده که فقط با یک پروتکل خاص مانند VMware PCoIP یا Blast Extreme ،Teradici PCoIP، Citrix HDX، Microsoft RDP ،Parallels RAS و… قابلیت اداره شدن را دارد.

زیروکلاینت‌ها امکان ذخیره‌سازی داخلی یا پردازش خاصی را برای کاربر نهایی ندارند. همه چیز در یک سرور از راه دور ذخیره شده و توسط کارکنان IT اداره می شود. اینها فقط بخشی از مزایای زیروکلاینت‌ها هستند. با استفاده از دستگاه زیروکلاینت، با کمترین میزان مصرف برق، بالاترین سطح امنیت را خواهید داشت.

می‌توان گفت در زیروکلاینت‌ها، امکان ورود ویروس به سیستم وجود ندارد و امنیت بسیار بالا است. زیروکلاینت معمولاً با سرعت کمتر از 20 ثانیه وارد یک صفحه مشخص ورود به سیستم VDI شده و در آن صفحه قفل می شود. در ادامه به چگونگی راه‌ اندازی زیروکلاینت خواهیم پرداخت.

زیروکلاینت

موارد زیر از دیگر مزایای زیروکلاینت‌ها هستند:

 • مدیریت آن ساده می‌باشد.
 • مصرف برق به اندازه 5/1 برابر کمتر می‌شود.
 • احتمال سرقت داده‌ها و نفوذ هکرها بسیار پایین است.
 • احتمال سرقت داده‌ها و نفوذ هکرها بسیار پایین است.
 • وسیله‌ای کارآمد و امن برای ارائه برنامه‌ها به کاربران نهایی است.
 • این دستگاه‌ها بسیار مقرون‌بصرفه‌تر از رایانه‌های شخصی یا تین کلاینت هستند.
 • سرقت سخت‌افزارهای آن به دلیل عدم وجود اجزای جدا نشدنی تقریباً غیرممکن است.
 • در دنیایی مملو از انتخاب دستگاه برای کاربردها و محیط‌های مختلف، زیروکلاینت‌ها از رونق نیوفتاده و مشتریان خاص خود را دارند.
 • در محیط VDI، ادمین‌ها می‌توانند تعداد رایانه‌های شخصی یا Edge ها را کاهش دهند. همچنین می‌توانند چند رایانه شخصی مجازی را بر روی سخت‌افزار کلاس سرور اجرا کنند.

مزایای زیروکلاینت

تفاوت زیروکلاینت‌ و تین کلاینت

تفاوت اصلی این دو دستگاه در نوع اتصال،پیکربندی و قابلیت کار است که به شرح زیر است:

 1. نوع اتصال:

در تین کلاینت‌ها چند اتصال VDI برقرار می شود و یک ابزار مرکزی وجود دارد. علاوه بر اینکه این ابزار اتصال را مدیریت می‌کند، به شکلی مؤثر در حفظ و اعمال به‌روز‌رسانی نظارت دارد.

در زیروکلاینت‌ها فقط یک یا دو اتصال همزمان باCitrix یا Vmware می‌توان برقرار کرد و نیاز به ابزاری برای مدیریت مرکزی نیست.

 1. پیکربندی:

در تین کلاینت‌ها برای پیکربندی از یک قالب مشخص استفاده می‌شود که مدیریت دستگاه را راحت‌تر می‌کند . به‌روزرسانی نرم‌افزار نیز در این نوع حتی زمانی کمتر از یک پی سی نیاز دارد. در زیروکلاینت‌ها انجام پیکربندی نسبتاً کوتاه و ساده است و بروزرسانی پروتکل‌ها در دقیقه انجام می‌شود. معمولاً تنها به‌روزرسانی برای پروتکل PCoIP و یا به‌روزرسانی BIOS گاه‌به‌گاه برای بهبود پشتیبانی محیطی انجام می‌شود. این امر نگهداری و تعمیرات این دستگاه ها را ساده کرده است. می‌توان بروزرسانی را بدون اینکه کاربر تغییری حس کند، در خارج از زمان استفاده کاربر از دستگاه نیز انجام داد. PCoIP گرافیک ویدیویی استثنایی را ارائه می دهد که مخصوص پردازنده PCoIP پورتال طراحی شده است. از نمونه مشتری‌های این دستگاه V1200 10ZiG است.

 1. قابلیت کار:

در این مرحله شناسایی نیازهای مورد استفاده کاربر نهایی اهمیت دارد. در تین کلاینت‌ها این قابلیت انعطاف‌پذیر طراحی شده و برای نیازهای کاربر نهایی شناخته شده است. مدیران آی تی به سادگی می‌توانند با کشیدن و رها کردن، نرم‌افزارهای مناسب برای کاربر نهایی مثل طراحی گرافیک، آفیس و … را در اختیار آنها قرار دهند. در زیروکلاینت‌ها کاربر تنها می‌تواند از برنامه‌های دسکتاپ استفاده کند. همچنین از برنامه‌های گرافیکی با گرافیک بالا (مانند 3D و ویدئو کنفرانس) نیز پشتیبانی می‌کند. به طور کلی مناسب کسانی ست که در محیط‌های گرافیکی نیاز به دقت بالا دارند.

زیروکلاینت

چگونه زیروکلاینت به سرور متصل و راه‌ اندازی کنیم؟

جهت راه‌ اندازی زیروکلاینت باید به نکات زیر توجه کنید:

 • روی سرور ویندوز جدید نصب کنید یا اگر ویندوز دارید، نباید آپدیت شده باشد.
 • Firewall ویندوز را در قسمت Control panel غیرفعال کنید. چانچه Internet Security نصب کرده‌اید، آن را پاک کنید.
 • در تنظیمات User Accounts به تعداد کاربران (تعداد زیروکلاینت‌هایی که خریداری کرده‌اید) یوزر از نوع Standard تعریف کرده و برای هر کدام پسووردی انتخاب کنید.
 • در قسمت Remote Setting گزینه وسط یعنی Allow connections from computers running any version of Remote Desktop را انتخاب کنید.
 • روی گزینه Select User کلیک کرده و یوزرهایی را که ساخته بودید در این قسمت Add کنید.
 • نرم افزار داخل CD زیروکلاینت را بسته به نوع ویندوز خود نصب کنید.
 • به سرور یک IP ثابت داده تا زیروکلاینت‌ها همه بتوانند به آن وصل شوند.

حال کار شما با سرور تمام شده و باید به بخش تنظیمات زیروکلاینت بروید:

 • IP سرور را به عنوان Computer Host در تنظیمات زیرو کلاینت add کنید.
 • گزینه Connect را زده و در بخش یوزرنیم و پسورد، نام کاربری و پسوردی را که در سرور تعریف کرده بودید وارد نمایید.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد زیروکلاینت‌ها کلیک کنید.

زیروکلاینت

سؤالات متداول کاربران در مورد زیروکلاینت‌ها

 • زیروکلاینت‌ها مناسب چه کسانی هستند؟

آموزشگاه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات، آژانس‌های مسافرتی، بیمارستان‌ها، کارخانجات، موسسات و  …

 • آیا امکان تعویض قطعات و یا تعمیرات زیروکلاینت وجود دارد؟

زیروکلاینت‌ها هم مانند هر دستگاه دیگری دارای برد الکترونیک هستند. از این رو قابل تعمیر می‌باشند و قطعات آن‌ها قابل تعویض دارند؛ اما چون دارای قطعه مکانیکی نیستند احتمال خراب شدن آن‌ها بسیار پایین و در حد صفر است.

 • عمر مفید زیروکلاینت‌ها چقدر است؟

عمر مفید زیروکلاینت‌ها با توجه به فن‌لس بودن آن‌ها و مصرف برق بسیار پایینشان، بسیار بالاست. بطور کلی عمر مفید زیروکلاینت در حالت عادی معادل 10 سال است.

 • سرور مورد نیاز زیروکلاینت چیست؟

بسته به نوع کاربری آن سازمان دارد که دانستن آن نیازمند بررسی و تحلیل است. با توجه به نیازهای یک سازمان مشخصات سرور آن سازمان متغیر می‌باشد.

 • میزان خرابی زیروکلاینت چقدر است؟

همانطور که می‌دانید زیروکلاینت‌ها هیچ قطعه مکانیکی ندارند. بنابراین در مقایسه با کامپیوترها میزان خرابی بسیار کمتری دارند. در مقایسه طول عمر کامپیوترها با زیروکلاینت‌ها، باید بگوییم زیروکلاینت‌ها 40 سال بیشتر عمر می‌کنند!

 • در صورت قطعی برق، چه اتفاقی در زیروکلاینت می‌افتد؟

در زمان خاموشی برق، زیروکلاینت فقط خاموش می‌شود اما نرم‌افزارهای کاربر به همان شکل بر روی سرور می‌مانند. بعد از روشن شدن، با متصل شدن به سرور کاربر به راحتی کار خود را ادامه می‌دهد.

خرید زیروکلاینت

چرا از تکنوکلاینت خرید کنیم؟

در این مقاله به بررسی نحوه راه‌ اندازی زیروکلاینت پرداخته شد. عموماً مشتریان در خرید دستگاه‌های الکترونیکی وسواس بیشتری به خرج می‌دهند. خرید زیروکلاینت نیز از این قاعده مستثنی نیست. تجهیزات کامپیوتری و بالاخص زیروکلاینت‌ها معمولاً پایه‌ای‌ترین ابزار کار شما در امور دیجیتالی هستند. این تجهیزات را از جایی تهیه کنید که: قیمت مناسب، گارانتی یک ساله، دستگاه تست، مشاوره رایگان، خدمات پس از فروش، ضمانت بازگشت کالا و ارسال رایگان محصولات خود را پشتیبانی کند. کمپانی تکنوکلاینت تمامی موارد گفته شده را ارائه می‌دهد.

پاسخگویی آنی و مشاوره تخصصی در خصوص خرید انواع تجهیزات کامپیوتری به مشتریان به صورت آنلاین، از دیگر دلایلی است که می‌تواند شما را به خرید از تکنوکلاینت ترغیب نماید.

در انتها یادآوری می‌کنیم در زمان خرید زیروکلاینت از فروشگاه معتبر تکنوکلاینت، حتماً با مشاوران فنی ما در رابطه با پروتکل‌های مجازی‌سازی دسکتاپ صحبت کنید تا مدل سازگار با کاربری و محیط کاری شما توصیه و اجرا گردد.

تکنوکلاینت با بهره‌گیری از تیم فنی و پشتیبانی خبره در زمینه اجرای پروژه‌های مجازی‌سازی دسکتاپ، می‌تواند مشاوره خوبی در زمینه مجازی‌سازی ارائه دهد، تا مدل سازگار با محیط سازمانی مشتریان پیشنهاد گردد. در بخش فروش زیروکلاینت هم تکنوکلاینت به عنوان یک فروشگاه معتبر می‌تواند انواع زیروکلاینت از برندهای نام آشنایی نظیر Dell و hp را در اختیار شما قرار دهد.

برای خرید زیروکلاینت با بهترین قیمت با ما تماس بگیرید یا بر روی لینک کلیک نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *