هارد دیسک

Raid چیست؟

Raid چیست؟

در این مقاله کمپانی تکنوکلاینت به معرفی raid می پردازد.

Raid مخفف Redundant array of inexpensive Disks یک تکنولوژی می‌باشد که برای افزایش سرعت و امنیت هارد دیسک‌های ذخیره سازی به کار می رود.

 

داده و اطلاعات روی چندین هارد دیسک که حداقل باید دو هارد دیسک در نظر گرفته شود توزیع می‌شوند و این چند هارد دیسک با هم یک هارد دیسک واحد به نام raid در نظر گرفته می‌شود.

در این مقاله به توضیح raid0 ،raid1 ،raid5 و raid10  می‌پردازیم.

 

فهرست مطالب

Raid0

در این نوع raid اطلاعات به بلاک های مساوی تقسیم می شوند و به صورت نواری روی هارد دیسک‌ها توزیع می‌شوند. حداقل به دو هارد دیسک نیاز دارد و تعداد هارد دیسک‌ها می‌تواند زوج یا فرد باشد.

raid 0

Raid1

در این نوع raid داده ها و اطلاعات زمانی که روی یک هارد دیسک ذخیره می شوند یک کپی از آن روی یک هارد دیسک دیگر ذخیره می‌شود. حداقل به دو هارد دیسک نیاز دارد و تعداد هارد دیسک‌ها باید زوج باشد.

Raid 1

Raid5

در این نوع raid اطلاعات و داده ها به صورت نواری و همراه با  نوار Parity روی هارددیسک ها تقسیم می شوند نوارهای پریتی روی هارد دیسک‌ها تقسیم می‌شوند و نیازی به هارددیسک جداگانه برای نوارهای پریتی نیست. حداقل به سه نوع هارد دیسک این نوع raid نیاز دارد. سرعت raid5  از raid0 کمتر و از raid1 بیشتر می باشد. در این نوع نوع raid حدودا اندازه فضای یک هارد دیسک از دست می‌دهیم و زمانی که یک هارد دیسک دچار خرابی شود سیستم بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می دهد.

Raid 5

Raid10

Raid10 ترکیب دو نوع raid0 و raid1 می‌باشد. حداقل به چهار هارد دیسک برای raid10 نیاز داریم. به دلیل اینکه از raid1 استفاده می‌شود نصف فضای حافظه برای نگه داشتن یک کپی از اطلاعات هدر می رود. سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات و قابلیت اطمینان داده‌ها بالا می‌باشد.

 raid 10

شرکت تکنوکلاینت نماینده فروش انواع تین کلاینت و زیروکلاینت در کشور است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *