مجازی سازی

Vmware Esxi چیست؟

Vmware Esxi چیست؟

در این مقاله کمپانی تکنوکلاینت به معرفی Vmware Esxi می پردازد.

قبل از اینکه دراین مقاله به معرفی کامل Vmware Esxi بپردازیم به‌صورت مختصر مجازی‌سازی و مزایای آن را توضیح می‌دهیم. در واقع مجازی سازی امکان به اشتراک گذاری منابع سخت افزاری می باشد. مهمترین مزیت‌های مجازی‌سازی کاهش هزینه‌های راه اندازی و پشتیبانی و نگهداری، امنیت بالا، مدیریت آسان منابع و دسترسی راحت به منابع مورد نیاز می‌باشد. برای اینکه کاملا به مفهوم مجازی سازی و انواع آن پی ببرید می توانید به مقاله مجازی سازی چیست مراجعه بفرمایید.

 

Vmware Esxi چیست ؟

حال به معرفی Vmware Esxi می پردازیم. محصولاتی که کمپانی بزرگ VMware ارائه می‌دهد برای راه اندازی مجازی سازی به کار می رود. Vmware Esxi یکی از محصولات شرکت vmware می باشد.

Vmware Esxi به عنوان یک لایه مجازی سازی در معماری مجازی سازی شده سرور مورد استفاده قرار می گیرد. Vmware Esxi  یک نوع سیستم عامل محسوب می‌شود که مستقیما روی سخت افزار قرار می‌گیرد و نیازی به هاست و میزبان ندارد در واقع  host less می‌باشد.

Exsi درواقع آخرین نسخهVmware hypervisor می‌باشد و ماشین‌های مجازی را ایجاد می‌کند و منابع را به ماشین‌های مجازی اختصاص می‌دهد.

Hypervisor یک لایه میانی می‌باشد که قابلیت و ویژگی‌های لایه پایین‌تر را در اختیار لایه‌های بالایی قرار می‌دهد. اینگونه که لایه های بالایی از تغییرات لایه‌های پایینی اطلاعاتی ندارند. این لایه میانی می تواند میان دو لایه سخت افزار و سیستم عامل، لایه سیتم عامل و برنامه و یا داخل لایه شبکه قرار بگیرد و وظایف خود را انجام دهد.

 

انواع روش هایی که می توان به Vmware Esxi  دسترسی داشته باشیم:

  • بااستفاده از(TSM (Text Support Mode امکان دسترسی به محیط shell را برای ایجاد تنظیمات دلخواهی که کاربران می‌خواهند فراهم می‌کند.
  • (RTSM  (Remote Text Support Mode امکان دسترسی به محیط shell را از راه دور فراهم می آورد.
  •  VSphere Client یکی دیگر از نرم افزارهایی که متعلق به شرکت Vmware می باشد که توسط این نرم افزار به Vmware Exsi متصل شده و سرور و ماشین های مجازی موجود را مدیریت می کنیم. سخت افزار و منابع موجود را مدیریت می کند. اگر چندین سرور فیزیکی موجود باشد و Esxi بخواهد روی این سرورها قرار بگیرد مسئولیت یکپارچه کردن این سرور ها بر عهده Vcenter می‌باشد.

مهمترین مزیت esxi می‌توان به حجم خیلی کمی که روی دیسک اشغال می‌کند اشاره کرد. به دیگر مزیت‌های این نرم‌افزار به افزایش کارایی، محیط مجازی سازی‌ای باامنیت بالا و نصب آن به راحتی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.