تکنولوژی

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

امروزه فناوری بلاک چین محبوبیت زیادی پیدا کرده است. و اما بلاک چین چیست؟ همانطور که از نامش پیداست به زنجیره ای از بلاک‌ها گفته می شود که اطلاعاتی را نیز دربر دارد و همچون دفتر اسناد رسمی است. که امکان تغییرتاریخ  و دستبردی به آن وجود ندارد. این تکنیک برای اولین بار در سال 1991 به منظور زمان بندی اسناد دیجیتال توسط جمعی از پژوهشگران کشف شد. البته Blockchain تا 2009 چنان اهمیتی نداشت تا زمانی که ساتوشی ناکاموتو بیت، بیت کوین را بوجود آورد. در واقع بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است که برای همه دردسترس است. هنگامی که در Blockchain داده ها رو ذخیره می کنیم تغییر دادن آن‌ها اصلا کار ساده‌ای نیست.

 اجزای تشکیل دهنده هر بلاک چین

یک سری داده، هش بلاک و هش بلاک قبل است. داده های ذخیره شده به نوع بلاک چین بستگی دارد. برای مثال بلاک چین بیت کوین شامل یک سری از اطلاعات تراکنش است که در بلاک چین ذخیره می شود همچون مشخصات فرستنده، گیرنده و میزان سکه های مبادله شده. زمانی که یک بلاک ایجاد می شود هش آن بلاک به آن اختصاص داده می شود. هر بلاکی دارای یک هش است و هش همانند اثرانگشت برای انسان است که منحصربه فرد است. هر هش مشخصات دقیق آن بلاک و محتویاتش را مشخص می کند و جالب است بدانید هرگونه تغییر در بلاک هش آن نیز تغییر می کند. ویک سری موارد هستتند که هش بلاک را نیز تغییر می دهند. هش یک ابزار کاربردی برای سه تغییر در بلاک است.

بلاک چین چیست؟

 

سومین عنصری که در بلاک ذخیره می شود هش بلاک قبل است که در ایجاد و ذخیره بلاک ها بسیار تاثیر گذار است همین فرایند باعث می شود که ذخیره بلاک ها امن باشد و همچنین بلاک ها همانند یک زنجیره به هم متصل هستند. اتصال زنجیر بار بلاک‌ها در امنیت بلاک چین بسیار تاثیر گذاراست .تمام اعضای بلاک چین به اطلاعات هم دسترسی دارند اگر یک بلاک جدید بخواهد به بلاک چین اضافه شود یا اطلاعات یک بلاک تغییر پیدا کند همه اعضای شبکه آن بلاک را برسی می کنند و اگر نیمی از اعضا آن بلاک را تایید کنند بلاک جدید می تواند به بلاک چین اضافه شود

امنیت بلاک چین چگومنه تامین می شود؟

امنیت بلاک چین چگومنه تامین می شود؟

تصور کنید یک نفر بخواهد اطلاعات یک بلاک را تغییر دهد و اطلاعات دلخواه خود را وارد کند تغییر اطلاعات یک بلاک باعث می شود که هش آن بلاک تغییر پیدا کند مشکل اول این است که هش این بلاک در بلاک قبلی وجود ندارد و بلاک بعدی حاوی این هش بلاک قبلی است. پس این شخص باید هش تمام بلاک های بعدی را نیز تغییر دهد تا بلاک های بعدی نیز معتبر باشند. برای این کار نیاز به یک نیرو با توان پردازشی بالا است پس اتصال زنجیر بار بلاک ها باعث می شود که اگر کسی بخواهد بلاک را تغییر دهد تمام بلاک های بعدی را نیز تغییر دهد که این کار تقریبا غیر ممکن است و مهم تر از آن این است که هنگامی که یک بلاک تغییر پیدا میکند تمام اعضای شبکه از این تغییر مطلع می شوند .

کاربرد بلاک چین

کاربرد بلاک چین

معروف ترین کاربرد Blockchain، رمز ارز ها مثل بیت کوین ها هستند. زمانی که بیت کوین معرفی و وارد بازار شد، به مردم توانستند یه طور مستقیم با یکدیگر معامله کنند. بدون اینکه نیازی به اعتماد طرف سومی مثل بانک ها داشته باشد. از آن موقع تاکنون ۱۶۰۰رمز ارز مختلف بوجود آمده که تمامی آن‌ها جهت تامین امنیت و ثبت معاملات از فناوری بلاک چین استفاده می کنند.

خودروها

خودروها

حتما تاکنون در مورد کلاهبرداری به وسیله کیلومتر شمار ها چیزی شنیده باشید .کلاهبرداران با دستبردن به کیلومترشمارها می توانند مسافت پیموده شده را تغییر دهند و ماشین کارکرده را جایگزین  ماشین نو به فروش برسانند. با وجود بیت کوین می توانیم کیلومتر شمارهای جدید را جایگزین قدیمی ها کنیم. کیلومتر شمارهای به شبکه اینترنت متصل می شوند و مسافت پیموده شده را در بلاک چین ذخیره می کنند. این کاریک گواهی امن و دیجیتال برای هر ماشین ایجاد می کند. همانطور که می دانید با توجه به اینکه از Blockchain استفاده می کنیم هیچکس نمی تواند به اطلاعات رخنه کند و همه اعضای شبکه می توانند سابقه یک ماشین را بررسی کنند. اکنون این ایده بر روی ۱۰۰ ماشین در آلمان و سویس در حال آزمایش است. 

در این قیمت از وبلاگ تکنوکلاینت تلاش کردیم تا به طور کامل شما عزیزان را با واژه Blockchain آشنا کنیم. در مقاله‌های بعدی به موضوعات دیگر در این باره می‌پردازیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در کامنت‌ها زا کارشناسان ما سوال بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *