تکنولوژی

هوش مصنوعی ChatGPT

هوش مصنوعی ChatGPT

هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟ چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟ آیا هزینه‌ای برای استفاده از آن باید پرداخت کرد؟ محدودیت‌های این هوش مصنوعی جدید چیست؟ سوالاتی که امروزه بسیاری از علاقه‌مندان به حوزه‌ی تکنولوژی به دنبال آن هستند در این مقاله تکنوکلاینت پاسخ داده شده است.

چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) جدیدترین مدل زبانی (Language Model) مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه شده توسط مجموعه OpenAI می‌باشد. در این مطلب ابتدا به این پرسش پاسخ می‌دهیم که ChatGPT چیست؛ سپس در مورد نحوه دسترسی به ChatGPT، چگونگی کار با آن، کاربردهای اصلی و مهم و فواید آن خواهید آموخت. در واقع این مقاله راهنمایی جامع برای نحوه استفاده از دستیار مجازی ChatGPT است. شما با مطالعه این مطلب یاد می‌گیرید که چگونه از ChatGPT برای پیشرفت در حوزه فعالیت خود استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ChatGPT دقیقاً چیست؟

ChatGPT یک چت‌بات (Chatbot) مبتنی بر هوش مصنوعی است که قادر به پاسخگویی به هر سوالی است. چت جی‌پی‌تی می‌تواند موضوعات و مباحث پیچیده‌ در حوزه‌های تخصصی مختلف مثل فیزیک، ریاضی و برنامه‌نویسی درک کند.

ربات پاسخگوی ChatGPT می‌تواند مسائل پیچیده در سطح دانشگاهی را حل کند. مطالب وبلاگی تولید کند، متن آهنگ بسازد، صفحات HTML ایجاد کند و مواردی از این دست را انجام دهد.

در ادامه مقاله، نکات مهم بسیار بیشتری در ارتباط با ChatGPT خواهیم آموخت؛ اما بهتر است ابتدا به نحوه شروع استفاده از ChatGPT بپردازیم تا افرادی که می‌خواهند آن را امتحان کنند سریع‌تر بتوانند این کار را انجام دهند.

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjI0NjM3NTIxMjM1MiUyMiUzRSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGSmF2YVNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3LmFwYXJhdC5jb20lMkZlbWJlZCUyRjlPcXkzJTNGZGF0YSU1QnJuZGRpdiU1RCUzRDQ2Mzc1MjEyMzUyJTI2ZGF0YSU1QnJlc3BvbnNpdmUlNUQlM0R5ZXMlMjZ0aXRsZVNob3clM0R0cnVlJTIyJTNFJTNDJTJGc2NyaXB0JTNFJTNDJTJGZGl2JTNF[/vc_raw_html][vc_row][vc_column][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]

ChatGPT از کجا آمده است؟

در واقع شرکت OpenAI در سانفرانسیسکو، این ابزار هوش مصنوعی را برای پاسخگویی مکالمه‌وار به سوالات پیچیده طراحی کرده است. این فناوری انقلابی، آموزش دیده تا پرسش و پاسخ‌های انسانی را درک کند.

شرکت OpenAI یک مدل یادگیری مشهور به نام دال-ای ( DALL·E) دارد که با استفاده از دستورالعمل‌های متنی به نام prompt به تولید تصویر می‌پردازد. مدیرعامل این شرکت، سام آلتمن است که قبلاً رئیس شرکت Y Combinator بود. مایکروسافت نیز شریک و سرمایه گذار یک میلیارد دلاری در این شرکت است. آنها به طور مشترک، پلتفرم هوش مصنوعی Azure را توسعه دادند.

بسیاری از کاربران از توانایی چت جی پی تی در ارائه پاسخ‌های با کیفیت در حیرتند. چون این حس می‌دهد که در نهایت روزی این فناوری بتواند نحوه تعامل انسان‌ها با کامپیوترها را مختل کند. این چت بات مبتنی بر مدل زبان بزرگ (large language model) می‌باشد. مدل‌های زبانی بزرگ، وظیفه پیشبینی کلمه بعدی از یک سری کلمات را انجام می‌دهند.

یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی (Reinforcement Learning with Human Feedback) که به اختصار RLHF نامیده می‌شود، یک لایه آموزشی دیگر است. این لایه از بازخورد انسانی برای کمک به ChatGPT استفاده می‌کند. این چت بات با کمک این نوع از یادگیری، توانایی پیروی از دستورات و تولید پاسخ‌های رضایت‌بخش برای انسان را دارد.

هوش مصنوعی ChatGPT

تفاوت بین ChatGPT و موتور جستجو چیست؟

ChatGPT یک مدل زبانی است که با هدف گفتگو با کاربر ایجاد شده است؛ اما یک موتور جستجو صفحات وب را در اینترنت فهرست می‌کند تا به کاربر در پیدا کردن اطلاعات مورد نظر کمک کند. ChatGPT توانایی جستجو اینترنت برای اطلاعات را ندارد؛ به جای آن از اطلاعاتی که از آموزش داده‌ها آموخته است، برای تولید پاسخ استفاده می‌کند.

ویژگی‌های مهم ChatGPT چیست؟

یکی از ویژگی‌های مهم ChatGPT توانایی آن در تولید پاسخ‌هایی با زمینه مکالمه محور است. یعنی قادر به درک جریان مکالمه و ایجاد پاسخ‌هایی است که به طور طبیعی با آنچه قبلاً گفته شد متناسب هستند. این کاربرد در مشاغلی مثل خدمات به مشتری، کارایی فراوان دارد. علاوه بر تولید پاسخ، ChatGPT قادر به انجام موارد دیگری مانند ترجمه زبان، خلاصه متن و تجزیه و تحلیل احساسات است. این امر آن را به ابزاری همه‌کاره تبدیل می‌کند که در انواع برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هوش مصنوعی ChatGPT

چطور از ChatGPT استفاده کنیم؟

دسترسی به ChatGPT ساده است (البته نه برای کاربران داخل ایران☹). در حال حاضر ChatGPT برای همه به صورت رایگان و از طریق ثبت‌نام در دسترس قرار دارد.

اگر چه برای کاربران داخل ایران (که شماره همراه آنها ایرانی است) در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها امکان ثبت‌نام وجود ندارد. مگر آنکه بتوانیم از شماره تلفن‌های مجازی استفاده کنیم. ضمن اینکه ظاهراً با آی پی ایران، صفحه ChatGPT در وب‌سایت سازنده آن یعنی OpenAI باز نمی‌شود. پس لازم است به هر نحوی IP دستگاه تغییر داده شود.

چه چیزهایی را می‌توانیم با  ChatGPT ایجاد کنیم؟

علاوه بر ارائه پاسخ به سؤالات انسانی از هوش مصنوعی ChatGPT می‌توان برای موارد زیر نیز بهره گرفت:

 ChatGPT

1- تولید محتوا

از ChatGPT می‌توان برای تولید محتوا استفاده کرد. مثلاً این ابزار AI می‌تواند یک آهنگ بر اساس دستور کاربر بنویسد؛ همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد تا از ظرافت ادبی هنگام نوشتن یک مقاله بهره ببرند.

2- عیب‌یابی کدهای برنامه‌نویسی

هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند کدها را پردازش کند و به توسعه‌دهندگان به عیب‌یابی کدها کمک کند. به عنوان مثال می‌توان از آن برای تولید نمایش داده‌های SQL استفاده کرد. استفاده از چت جی پی تی می‌تواند شما را برای ارتقاء مهارت‌های SQL یا دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی کمک کند.

3- آموزش دادن

جالب است که چگونه ChatGPT می‌تواند کلمات، کد و حتی فیزیک را تحلیل کند و آنها را توضیح دهد. از آنجا که قابلیت‌های ChatGPT در آینده توسعه می‌یابد، می‌تواند نحوه تعامل دانش‌آموزان با دنیای خارج را بسیار تغییر دهد. در نتیجه چت جی پی تی تأثیر زیادی در صنعت فناوری آموزش خواهد داشت. بسیاری از شرکت‌های EDTech اصول یک موضوع را آموزش می‌دهند و از ChatGPT برای سؤال از دانشجویان استفاده می‌کنند.

هوش مصنوعی ChatGPT

محدودیت‌های ChatGPT چیست؟

  • محدودیت در پاسخگویی سمی

چت جی پی تی به طور اختصاصی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا پاسخ‌های سمی ‌یا مضر ارائه نکند. بنابراین از پاسخ دادن به این نوع سوالات هم سر باز خواهد زد.

  • کیفیت پاسخ‌ها به کیفیت دستورات وابسته است

یکی از محدودیت‌های هوش مصنوعی ChatGPT این است که کیفیت خروجی به کیفیت ورودی بستگی دارد. به عبارت دیگر، دستورات دقیق به پاسخ‌های بهتری خواهد رسید.

  • پاسخ‌ها همواره درست نیستند!

از آنجا که این فناوری آموزش دیده تا پاسخ‌هایی درست برای انسان‌ها ارائه دهد، پاسخ‌ها می‌توانند ما را در مورد درست بودن خروجی فریب دهند. بسیاری از کاربران متوجه شدند که ChatGPT گاهی پاسخ‌های نادرستی ارائه می‌دهد. حتی برخی از آنها بسیار غلط هستند!

ناظران در وب‌سایت پرسش و پاسخ برنامه‌نویسی Stack Overflow پیامدهای ناخواسته‌ پاسخ‌های به ظاهر مناسب برای انسان‌ها را پیدا کردند. این سایت مملو از پاسخ‌های به دست آمده از ChatGPT  بود که به نظر درست بودند اما اشتباهات زیادی داشتند. در نتیجه مدیران این سایت برای حساب هر کاربری که پاسخ‌های تولید شده از ChatGPT را ارسال می‌کرد، به حالت تعلیق درآوردند.

  • محدودیت در داده‌های آموزشی و سوگیری

چت جی پی تی مانند بسیاری از مدل‌های هوش مصنوعی، محدودیت‌هایی در داده‌های آموزشی خود دارد. محدودیت در آموزش داده‌ها و سوگیری می‌تواند تأثیر منفی بر خروجی مدل بگذارد. در واقع ChatGPT در آموزش برخی از داده‌ها که در اقلیت قرار دارند به سوگیری دچار است. بنابراین بهبود شفافیت داده‌ها برای کاهش سوگیری در این فناوری اهمیت دارد.

  • پایداری

هوش مصنوعی ChatGPT محصولی رایگان است. با این وجود در توییتر، گفتگویی در مورد تعداد واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) مورد نیاز برای اجرای ChatGPT انجام شده است. نکته مهم اینجاست که اجرای ChatGPT بسیار گران تمام می‌شود. بنابراین تردید زیادی در مورد پایداری این فناوری در بلندمدت وجود دارد.

 ChatGPT

آیا ChatGPT رایگان است؟

همانگونه که قبلا گفتیم، این ربات در حال حاضر به طور رایگان در اختیار کاربران است تا بتوانند پاسخ‌ها را بررسی کنند و بازخورد بدهند. بنابراین هوش مصنوعی می‌تواند بهتر به سؤالات پاسخ دهد و از اشتباهاتش درس بگیرد.

در اطلاعیه رسمی‌ شرکت OpenAI آمده که مشتاقانه، منتظر دریافت بازخورد در مورد اشتباهات این ربات است:

«تلاش کردیم تا این مدل درخواست‌های نامناسب را رد کند؛ اما باز هم گاهی اوقات به دستورات نامناسب پاسخ می‌دهد یا رفتار مغرضانه‌ای دارد. ما از Moderation API برای هشدار یا مسدود کردن انواع خاصی از محتوای ناامن استفاده می‌کنیم. بی‌صبرانه مشتاق جمع‌آوری بازخورد کاربران برای کمک به بهبود این سیستم هستیم

در حال حاضر مسابقه‌ای با 500 دلار جایزه وجود دارد تا مردم را برای امتیازدهی به پاسخ‌ها تشویق نماید.

سخن پایانی

هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند کد، شعر، آهنگ و حتی داستان کوتاه را به سبک یک نویسنده خاص بنویسد. بنابراین تقریباً برای نوشتن مقاله در مورد هر موضوعی کارآمد است. همچنین به عنوان ابزاری برای نوشتن طرح کلی مقالات یا حتی رمان‌های کامل شناخته می‌شود. یعنی تقریباً برای هر پروژه‌ای با خروجی نوشتاری، مناسب است. شاید بتوان گفت که این ربات در آینده‌ای نه چندان دور جایگزین نیروی انسانی در بسیاری از مشاغل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *