تلفن

هزینه راه اندازی تلفن VoIP

هزینه راه اندازی تلفن VoIP

[vc_row][vc_column][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]امروزه تلفن های رایج در کشور در حال تغییر کردن به سیستم VoIP هستند که از مزایای بسیار زیاد این سیستم میتوان بهرمند شد. VoIP به معنای voice over internet protocol است. سبک جدیدی از تکنولوژی در تلفن ها و انتقال صدا از روی بستر شبکه است. این سیستم به تماس گیرندگان اجازه  برقراری و دریافت تماس تلفنی از طریق شبکه (internet) را می‌دهد و مانند تلفن های سنتی که به سیم مسی نیاز دارند نیست! در ادامه این مقاله به هزینه راه اندازی تلفن VoIP می پردازیم.

دید کلی به این سیستم را اگر بخواهیم توصیف کنیم می‌توان گفت که نرم افزار پر کاربردی که بر روی یک سیستم کامپیوتر نصب می‌شود. این سیستم به شبکه شما متصل می‌شود و با راه اندازی هایی که رو پنل نرم افزاری صورت می‌گیرد. شما میتوانید به هر کاربر اجازه استفاده از تلفن را بدهید که به صورت انالوگ عمل می کند. اما تنظیمات و امکاناتی که در این پنل وجود دارد قابل مقایسه با یک خط شهری و ساده یا سانترال نمی‌باشد.[/vc_column_text]

[vc_empty_space woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text]

مزایا و توضیحاتی در مورد ویپ

دلیل اینکه از تکنولوژی و سیستم ویپ به جای خطوط تلفن‌های عادی یا همان PSTN می‌خواهیم استفاده کنیم چیست؟ دلیل‌های بسیاری برای جواب به این سوال است اما با چند دلیل مختصر و مفید خدمت شما توضیح خواهیم داد. با تکنوکلاینت در ادامه همراه باشید.

اولین دلیل کاهش هزینه‌های ارتباطی با voip است. یعنی با از بین بردن هزینه‌ها و کارهای اضافی برای ارتباط بین شعب و کارمندان بصورت رایگان، با افرادی که سیستم ویپ را در اختیار دارند می‌توانید ارتباط داشته باشید.

امکاناتی مانند صندوق‌های صوتی، پاسخ اتوماتیک به تماس‌ها، انتظار تماس، منوی راهنما و بسیاری از امکانات دیگر که بدون نیاز به خرید تجهیزات اضافه شما می‌توانید داشته باشید. صحبت از تجهیزات شد، با استفاده از تکنولوژی VOIP به سادگی می‌توانید بدون خرید تجهیزات اضافه قابلیت‌هایی مثل منشی تلفنی اتوماتیک و صندوق صوتی را داشته باشید. ویپ قابلیت‌هایی با آپشن‌های زیاد مانند انتقال تماس، انتقال تماس در صورت در دسترس نبودن، دسترسی به خط شرکت و… را دارد.

این سیستم حتی کیفیت صدای HD و ضبط مکالمات به صورت همزمان، شنود مکالمات به صورت همزمان، انتقال تماس به بیرون از مجموعه، تماس با سراسر جهان، موزیک انتظار، برقراری کنفرانس تصویری، عدم نیاز به خرید گوشی‌های تلفنی و پرداخت هزینه‌های اضافی و… را دارد.

تلفن ویپ

با این حال آیا هنوز به جواب سوال خود نرسیدید؟!

این تنها بخشی از امکانات و آپشن‌های این تکنولوژی و سیستم است. بهتر است که بدانید VOIP به طور عادی از رمز گذاری های standard واحد ارتباطات بین‌المللی استفاده می‌کند. برخی از شرکت‌های معروف که از VOIP در محصولات خود استفاده می‌کنند می‌توان شبکه گرنداستریم، یالینک و پاناسونیک اشاره کرد. این شرکت‌ها بر این باورند که با این سیستم می‌توان ارتباطات جهانی را تغییر داد.

برخی از نمونه‌هایی از تلفن هایی که از voip پشتیبانی می‌کنند.

محبوب ترین تلفن های تحت شبکه یالینک

T29g,T19p E2,T21p E2

محبوب ترین تلفن های تحت شبکه گرند استریم

GXP1615,GXP1625

چه تجهیزاتی در تلفن‌های ویپ استفاده می‌شود؟

همانطور که سیستم های مخابراتی هم زیرساخت های خودشان را دارند. تکنولوژی ویپ هم تجهیزات خودش را برای دریافت و ارسال داده ها دارند.

تجهیزات سیستم ویپ شامل:

  • گتوی های انالوگ
  • مودم های sip trunk
  • مودم های e1/pri
  • گتوی های fxs  یا  ata
  • تلفن های ip

و تجهیزات مختص به خود است.

حال که متوجه مزایا و نوع سیستم ویپ شدید، می‌خواهیم برای هزینه راه اندازی تلفن VoIP آن شمارا راهنمایی کنیم.

هزینه راه اندازی تلفن ویپ

هزینه راه اندازی تلفن VoIP

خب اولین قدم برای راه اندازی سیستم ویپ و محاسبه هزینه های آن درست کردن زیرساخت کامپیوتری آن سازمان است.

در توضیحات ویپ، ویپ یعنی انتقال صدا ها در بستر شبکه و این یعنی سیستم ویپ نیاز به زیر ساخت شبکه و کامپیوتر است.

ویپ نرم افزار های مختلفی برای راه اندازی دارد. به عنوان مثال Issable ،Elastix ،FreePbx معروف ترین نرم افزار ها برای راه اندازی هستند. این نرم افزار ها بر روی سیستم کامپیوتر یا سرور نصب میشوند پس شما نیاز به یک سرور یا  سیستم کامپیوتری نیز دارید سیستم کامپیوتری شما باید مختص به نرم افزار ویپ باشد و اما اگر شما از مرکز تلفن های سخت افزاری استفاده کنید دیگر نیازی به سیستم کامپیوتری ندارید.

و موضوع اصلی برای تایین هزینه‌ها این است که باید مشخص کنید که از سیستم کامپیوتری یا سخت افزار تلفن مرکزی میخواهید استفاده کنید.

بعد از انتخاب موضوع بعدی پشتیبانی است که نیاز به پشتیبانی مطمئن و با پشتکار بالا نیاز دارید. چون با توجه به اینکه سیستم ویپ تحت شبکه است ممکن است دچار مشکلات جزئی شود پس نیاز به پشتیبانی دارید.

voip

نتیجه گیری

  • میزان تعداد پرسنل و درخواست تعداد خط‌ها یعنی هرچه مقدار خطوط شهری برای شما بیشتر شود قیمت آن افزایش می‌یابد.
  • با توجه به اینکه این تکنولوژِی تلفن های مختص به خود را دارد و برای هر تعداد پرسنل و نوع شرکت شما قیمت ها متفاوت است.
  • اگر بخواهید از کیفیت خوبی در شبکه ویپ استفاده کنید باید به بهترین راه اندازی را انجام بدید و هزینه‌هایی مثل داکت و پچ کورد و پچ پنل و … برای این تجهیزات باید پرداخت کنید.
  • اصلی ترین بخش، مربوط به راه اندازی و کانفیگ این سیستم است که شامل روتر، سوییچ، مرکز تماس و.. می باشد که برای راه اندازی هزینه‌های متنوعی دارد که باز هم بستگی به وسعت شرکت شما می باشد.
  • در مجموع برای استفاده از این تکنولوژِی با سرویس‌ها و کانفیگ تلفن ها و کیفیت راه اندازی و پشتیبانی و …. هزینه‌ای که بصورت متفاوت برای هر سازمان تعیین می‌شود اما برای یک سازمان بین 1 تا 10 میلیون تومان می‌باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *