تکنولوژی

تفاوت سری‌های مختلف پردازنده Intel

تفاوت سری‌های مختلف پردازنده Intel

سری پردازنده K برای چه کارهایی مناسب است؟

اولین سری پردازنده Intel سری k است. وجود حرف K در انتهای نام پردازنده‌های اینتل به قابلیت اورکلاک دستی پردازنده اشاره دارد. این پردازنده‌ها معمولا از نسخه‌های معمولی گرانتر بوده و قدرت بالاتری دارند. برای مثال Core i9-10900K :

سری پردازنده T برای چه کارهایی مناسب است؟

وجود حرف T در انتهای نام پردازنده حاکی از کم مصرف بودن آن است به گونه‌ای که این پردازنده‌ها توان مصرفی کمتر از 50 وات دارند. برای مثال Core i5-10500T :

سری پردازنده H برای چه کارهایی مناسب است؟

وجود حرف H در انتهای نام پردازنده به معنای موبایل بودن (قابل حمل بودن) پردازنده است. در واقع پردازنده‌هایی که اینتل برای لپ‌تاپ‌ها یا تبلت‌ها تولید می‌کند از این پسوند برخوردار هستند. البته حرف H به معنای قدرت بالای گرافیک مجتمع پردازنده نیز هست که در واقع مخفف کلمه High یعنی بالا است. برای مثال Core i9-10885H

تفاوت سری‌های مختلف پردازنده Intel

سریپردازنده HQ برای چه کارهایی مناسب است؟

در پردازنده‌های سری HQ این علامت مخفف High Performance Graphic Quad Core  است و به معنی چهار هسته‌ای (یا بیشتر) با عملکرد قوی می‌باشد .این سری از پردازنده‌ها دارای حافظه‌ی Cache 6 مگابایت و بیشتر هستند .

پردازنده‌های سری HQ از نوع BGA به این معنی است که روی برد لپ‌تاپ ثابت هستند و امکان جدا کردن آن‌ها وجود ندارد و جدا کردن آن‌ها فقط با دستگاه‌های مخصوص امکان پذیر است .این پردازنده‌ها قدرت پردازش بالاتری نسبت به پردازنده‌های سری U و M دارند و همچنین مصرف برق بالاتری دارند .

این پردازنده ها مناسب برای کار‌های محاسباتی و مهندسی و بازی‌های حرفه‌ای، طراحی، میکس و مونتاژ مناسب هستند .

سری پردازنده Y برای چه کارهایی مناسب است؟

پردازنده هایی که حرف Y دارن یعنی خیلی خیلی کم مصرف هستن و بیشتر در تبدیل پذیر‌ها و یا آلترابوک‌ها دیده می‌شوند.این نوع پردازنده‌ها مصرف انرژی کمی دارند. اگر استفاده شما از لپ تاب تنها محدود به وبگردی و مرور اسناد می‌شود، این پردازنده‌های سری Y و M هستند که می توانند در لیست خرید شما جای گیرند.

در واقع تراشه های U و Y و M که در لپ تاپ و  دستگاه های موبایل مشاهده می کنید، برای صرفه جویی در مصرف باتری است تا اینکه نشان دهنده عملکرد دستگاه باشد.

سری پردازنده S برای چه کارهایی مناسب است؟

پردازنده با پسوند S به معنای کم مصرف بودن آن است. این سری از پردازنده ها در ابعاد کوچک برای تجهیزات همراه استفاده می شوند.

سریپردازنده U برای چه کارهایی مناسب است؟

این سری پردازنده ها  مخفف Ultra Low Power هستند و این سری  سی پی یو های شرکت اینتل بسیار کم مصرف هستند.به همان اندازه که کم مصرف هستند قدرت و سرعت پردازش این نوع پردازنده کاهش می یابد.سری پردازنده‌ی U از سری پردازنده‌های پسوند M ضعیف تر هستند.

مصرف برق این پردازنده‌ها 15 وات است و نسب به سری‌های متوسط  CPU 40 وات  است بهتر و به صرفه تر است.اگر موارد کار شما با لپ‌تاپتان کارهای رندرینگ و گیمینگ است سری  U به درد شما نخواهد خورد و نمی‌تواند جوابگوی کار شما نیز باشد.

تفاوت سری‌های مختلف پردازنده Intel

 

امیدواریم با خواندن این مقاله به تفاوت و کاربری‌ مختلف انواع سری‌های پردازنده اینتل پی برده باشید. تکنوکلایت وارد کننده انواع لوازم جانبی با گارانتی معتبر در ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.