پرینتر

همه چیز در مورد تعمیر و نگهداری پرینتر

نگهداری پرینتر

پرینتر (printer) دستگاهی که روزانه در تمامی ادارات و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانستن یک سری نکات ابتدایی و کلیدی جهت تعمیر و نگهداری پرینتر امتیاز بزرگی برای هر فردی است. در صورت بروز اختلال، در کمترین زمان و بدون هزینه با داشتن دانش اندکی شاید بشود خودمان دستگاه را تعمیر کنیم. همچنین با رعایت نکاتی در نگهداری بهتر این دستگاه از بروز خرابی‌های آینده جلوگیری کنیم.

با این حال، پرینتر هم مثل هر دستگاه دیگری برای کارایی بهتر نیاز به نگهداری دارد. احتمال خرابی این دستگاه نیز بالا است چرا که یک کالای مصرفی تلقی می‌شود. پس باید با روش‌های نگهداری و تعمیر آن آشنا باشیم.

لیست قیمت انواع پرینتر

پرینتر چه کاربردهایی دارد؟

پرینتر به عنوان یک دستگاه خروجی برای چاپ انواع اسناد و تصاویر استفاده می‌شود. از این دستگاه در محیط‌های مختلفی مانند دفاتر، مدارس، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، کارخانجات و حتی خانه‌ها استفاده می‌کنیم.

بعضی از کاربردهای پرینتر عبارتند از:

 1. چاپ مدارک: پرینتر معمولاً برای چاپ اسناد، فاکتورها، رزومه‌ها، مستندات بانکی و مدارک دیگر به کار می‌رود.
 2. تولید محتوا: پرینتر برای چاپ مقالات، کتاب‌ها، پوسترها، بروشورها، کارت‌های تبریک و سایر مواد تبلیغاتی و تبلیغاتی نیز استفاده می‌شود.
 3. عکاسی: پرینترهای عکاسی به منظور چاپ عکس‌های دیجیتالی به کار می‌روند و چاپ‌ کیفیت بالا و در اندازه‌های مختلف دارند.
 4. کاربردهای خاص: پرینترها برای تولید برچسب، کارت‌های هویتی، کارت‌های بانکی، کارت‌های عضویت و سایر کاربردهای خاص دیگر نیز به کار می‌روند.

تعمیر و نگهداری پرینتر

مراقبت درست از پرینتر چه تاثیری روی این دستگاه دارد؟

مراقبت درست از پرینتر می‌تواند به بالا بردن عمر و کارایی این دستگاه کمک کند؛ همچنین منجر به کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن شود. برخی اقداماتی که می‌توانید برای مراقبت درست از پرینتر خود انجام دهید عبارتند از:

 1. تعویض کاغذ: از کاغذ با کیفیت و مناسب برای پرینتر استفاده کنید. همچنین در هنگام تعویض کاغذ دستگاه را خاموش نگه دارید.
 2. تمیز کردن پرینتر: اگر پرینتر شما مدتهاست که استفاده نشده، حتماً آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن پرینتر از پاک کننده‌های مخصوص این کار استفاده کنید.
 3. تعویض کارتریج: در صورتی که کارتریج پرینتر شما تمام شده است، آن را به محض پیغام دادن تعویض کنید.
 4. نگهداری مناسب: پرینتر را در محیط خشک و خنک نگه دارید و از مواد شیمیایی و آب برای تمیز کردن آن استفاده نکنید.
 5. بروزرسانی درایور: درایورهای پرینتر را به روز نگه دارید و از سایت تولید کننده برای دانلود و نصب درایورهای جدید استفاده کنید.
 6. تنظیمات مناسب: تنظیمات پرینتر را برای بهترین کارایی و کیفیت چاپ بررسی کنید.

اگر به مراقبت درست از پرینتر خود توجه کنید، می‌توانید از عمر بلندتر و کارایی بهتری از این دستگاه بهره‌مند شوید.

بهترین روش‌های نگهداری از پرینتر چیست؟

با رعایت چند نکته ساده می‌توانید سلامت پرینتر خود را تضمین کنید. در ادامه نگاهی به بهترین روش‌های نگهداری پرینتر می‌اندازیم:

 1. استفاده از کاغذ با کیفیت: از کاغذ با کیفیت و مناسب برای پرینتر استفاده کنید. همچنین پیش از قرار دادن کاغذ در پرینتر، مطمئن شوید که هیچ گونه خراش یا پارگی ندارد.
 2. تمیز کردن پرینتر: پرینتر را به صورت منظم تمیز کنید و از پاک کننده‌های مخصوص کمک بگیرید. همچنین داخل پرینتر را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید.
 3. نگهداری مناسب: پرینتر را در محیط خشک و خنک نگه دارید و از مواد شیمیایی و آب برای تمیز کردن آن استفاده نکنید.
 4. استفاده مناسب: از پرینتر با مراعات دستورالعمل‌های تولید کننده استفاده کنید. همچنین از بارگذاری اضافی کاغذ و کارتریج خودداری کنید.
 5. تعمیرات منظم: پرینتر را به صورت منظم برای تعمیرات و نگهداری به مرکز خدمات پرینتر ببرید و آن را بروز رسانی کنید.

توجه به این روش‌های هر چند ساده اما مهم، به طول عمر دستگاه شما کمک می‌کند. همچنین باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

 نگهداری پرینتر

چگونه می‌توان پرینتر آسیب دیده را تعمیر کرد؟

تعمیر پرینتر آسیب دیده ممکن است به نظر پیچیده به نظر برسد؛ اما در بسیاری از موارد می‌توانید در چند مرحله ساده پرینتر خود را تعمیر کنید. پیش از اقدام به تعمیر، موارد زیر را بررسی کنید:

 1. بررسی مشکل: ابتدا باید مشکل پرینتر را شناسایی کنید. مثلاً آیا مشکل از کیفیت چاپ است یا پرینتر اصلا اجرا نمی‌شود؟
 2. بررسی کابل‌ها: ممکن است کابل‌های پرینتر شما به درستی متصل نباشند. ابتدا مطمئن شوید که کابل‌ها به پرینتر و کامپیوتر شما وصل هستند.
 3. تعویض کارتریج: در صورتی که کارتریج پرینتر شما تمام شده است، آن را در اولین فرصت تعویض کنید.
 4. نصب مجدد درایور: درایور پرینتر را حذف کنید و سپس آن را دوباره نصب کنید.
 5. تنظیمات پرینتر: تنظیمات پرینتر را برای بهترین کارایی و کیفیت چاپ مناسب تنظیم کنید.
 6. تعمیر قطعات: در صورتی که پرینتر شما همچنان مشکل دارد، ممکن است نیاز به تعمیر قطعات داخلی داشته باشد. در این صورت بهتر است پرینتر را به یک مرکز خدمات پرینتر ببرید.

به هر صورت، بهتر است قبل از شروع تعمیر پرینتر دستورالعمل‌های تولید کننده را بررسی کنید. همچنین از تعمیراتی که ممکن است سبب آسیب به پرینتر شما شود خودداری کنید.

نکات طلایی در مورد نگهداری پرینتر که احتمالاً نمی‌دانستید!

 • جهت جلوگیری از بروز مشکل در پرینتر، اگر باید از کاغذهای سنگین استفاده کنید نوع برگه را در دستگاه معرفی کنید. این کار به پرینتر کمک می‌کند وزن كاغذ را شناسایی کرده و سرعت حركت كاغذ را تنظیم كند.
 • حتماً به ظرفیت کاری این دستگاه توجه داشته باشید. چاپ بیش از حد ظرفیت مشخص شده به پاور و سایر بخش‌های دستگاه آسیب جبران ناپذیر خواهد زد. همچنین بهتر است بعد از هر بار پرینت با تعداد بالا، به چاپگر خود استراحت کوتاهی بدهید. در صورت شنیده شدن صدای فن هم فوراً کار را متوقف کرده و به پرینتر زمان بدهید تا خنک شود.
 • همیشه کارتریج را در حالت افقی حمل یا نگهداری کنید.

تعمیر و نگهداری پرینتر

 • دمای مناسب برای کارتریج بین 0 تا 35 درجه سانتیگراد است. توصیه می‌شود به هیچ عنوان آن را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.
 • گرد و خاک و حرارت بالا دشمن اصلی ماشین‌های اداری و به ویژه پرینترها هستند. توصیه می‌کنیم دستگاه را به دور از این موارد نگهداری کنید.
 • توجه داشته باشید که پریز برق استفاده شده توسط پرینتر نباید با یک پرینتر لیزری دیگر یا با كامپیوتر و مانیتور لامپی مشترک باشد. همچنین باید توجه کنید که محل اتصال كابل برق به پریز و پرینتر شل نباشد. در صورت رعایت نکردن این موارد پریز جرقه زده و دستگاه به شدت آسیب خواهد دید.
 • در هنگام انجام عملیات پرینت، به هیچ عنوان درب دستگاه را باز نکنید. خاموش کردن ناگهانی چاپگر در طول فرایند چاپ می‌تواند منجر به مشکلات زیادی شود.
 • از كاغذهای منگنه‌‏دار یا چسبنده برای پرینت گرفتن استفاده نکنید؛ چون ممکن است به بخش‌های داخلی دستگاه آسیب برسانند.

چرا باید از تکنوکلاینت خرید کنیم؟

در خرید چاپگر بایستی گزینه‌های زیادی را مدنظر داشته باشید. با در نظر گرفتن کاربرد و بودجه مالی و تحلیل درست می‌توانید پرینتر مناسب خود را تهیه کنید. بهتر است از یک فروشگاه معتبر و باسابقه که از خدمات پس از فروش پشتیبانی می‌کند، پرینتر خود را سفارش دهید.

تکنوکلاینت با بهره‌گیری از تیم فنی پشتیبانی خبره و به عنوان یک فروشگاه معتبر قادر است انواع پرینتر از برندهای اشاره شده در بالا را در اختیار شما قرار دهد. پشتیبانی از گارانتی محصولات، پاسخگویی سریع و مشاوره تخصصی در خصوص خرید انواع تجهیزات به مشتریان به صورت آنلاین، از دلایلی است که می‌تواند شما را به خرید از تکنوکلاینت ترغیب کند. برای خرید پرینتر کلیک کنید.

لیست قیمت انواع پرینتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *