تین کلاینت, زیروکلاینت

کلاینت چیست؟

کلاینت (Client) چیست؟ کلاینت یک مفهوم کلی می‌باشد در دنیای شبکه و علوم رایانه، نرم‌افزارها یا کاربرانی هستند که از سرویس‌دهنده خدمات دریافت می‌کنند یک درخواست به سرور ارسال میکند که توسط سرور پردازش می‌شود.

بعضی اوقات به صورت فیزیکی به شبکه و سرور متصل بوده و از نظر مکان جغرافیایی به آن نزدیک است و بعضی اوقات به کمک اینترنت است که یک شبکه کلاینت/ سرور ایجاد می‌شود به همین دلیل کلاینت و سرور کنار هم معنا پیدا می‌کنند و نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا کرد.

دستگاه‌هایی که به‌عنوان کلاینت به شبکه و سپس به سرویس‌دهنده متصل می‌شوند، کامپیوترهای رومیزی، لپ‌تاپ، نوت بوک، گوشی تلفن یا هر وسیله الکترونیکی که قادر به برقراری ارتباط و دریافت خدمات از سرور موجود در شبکه باشد.

در حوزه فناوری اطلاعات کلاینت (Client) به معنای دستگاهی است که برای دسترسی به یک سرویس یا منبع مشخص از شبکه استفاده می‌کند. مثلاً یک کلاینت وب، برنامه‌ای است که بر روی دستگاه کاربر نصب شده و به کمک آن کاربران می‌توانند به صفحات وب دسترسی پیدا کنند. همچنین کلاینت ایمیل یا کلاینت پیام رسان ابزاری است که برای ارسال و دریافت ایمیل یا پیام‌های متنی و چندرسانه ای به کار می‌رود.

در این مقاله قصد داریم به بررسی Client و ویژگی‌های آن بپردازیم. همراه ما باشید.

معنی Client به فارسی و مفهوم آن

معنی لغوی کلاینت «مشتری» می‌باشد. اگر اندکی به معنی آن فکر کنیم متوجه می‌شویم چه کاری انجام می‌دهد. Client واقعا مثل یک مشتری عمل می‌کند و مشتری کسی است که تقاضای خدماتی را از سوی فروشنده‌ (سرور) دارد.

به عبارتی مشتری‌ یک کالا یا خدمات را از فروشنده درخواست می‌کند و فروشنده موظف است درخواست را بررسی کرده و کالا یا خدمات مورد نظر را به مشتری ارائه ‌دهد.

 Client در دنیای شبکه و کامپیوترها

اگر به شبکه آشنایی داشته باشید واژه کلاینت را شنیده‌اید. در دنیای کامپیوتر و شبکه به سیستمی که درخواستی به سمت سرور ارسال کند و سرور درخواست را بررسی و جوابی به درخواست کننده ارسال کند، کلاینت می‌گویند.

به سیستم هایی که درخواست های کلاینت‌ها را دریافت بررسی و پاسخ می‌دهند و نقش مدیریت شبکه را دارند سرور می‌گویند که می‌تواند در محل یا خارج از محل کلاینت قرار داشته باشد.

در دنیای شبکه و سرور به سیستمی (کامپیوترهای رومیزی، لپ‌تاپ، نوت بوک، گوشی تلفن) که از طریق شبکه یک درخواست از طریق‌های مختلف سیمی و بیسیم به سرور ارسال می کند و سرور جواب مناسب را به آن می دهد، سرور کلاینتی می‌گویند.

کلاینت سرور

کلاینت / سرور چیست؟

در سازمان‌هایی که تعداد کاربران بسیار زیاد است معمولا معماری شبکه بصورت Client Server (کلاینت سرور) طراحی و پیاده سازی می‌شود. مهمترین هدف از طراحی معماری کلاینت و سرور جدا کردن کار کاربران عادی از فرآیند های سازمانی است.

در کامپیوتر سرور، یک یا چند برنامه مرتبط نصب می‌شود که منابع سخت‌افزاری سرور را برای کلاینت‌ها به اشتراک می‌گذارد. اما کلاینت اشتراک منابع انجام نداده و فقط درخواست محتوا یا سرویس مدنظر خود را به سرور ارسال می‌کند.

نمونه هایی از Client / سرور شامل وب سرورها، فایل سرورها و ایمیل سرورها است. مرورگر وب یک Client است که صفحاتی را از سرورهای سراسر وب درخواست می کند و سرور رایانه ای است که به درخواست رسیدگی می کند و فایل HTML را پس می فرستد.

برای واضح شدن مفهوم مثالی می زنیم، شما هنگام چت با فردی یک کلاینت هستید و پاسخگو، سرور آن پیام‌رسان است.

کلاینت و سرور

تفاوت کلاینت با سرور

Client سیستمی است که در شبکه به عنوان یک سرویس گیرنده عمل می‌کند اما سرور به عنوان یک سرویس دهنده عمل می‌کند. سرورها عموما سیستم‌هایی با قدرت پردازشی بالا هستند که وظیفه مدیریت و کنترل کلاینت را بر عهده دارند و کلاینت‌ها سیستم‎‌هایی هستند که از خدمات سرویس دهنده(سرور) استفاده می‌کنند.

تفاوت سمت کلاینت با سمت سرور در شبکه‌های کامپیوتری چیست؟

سمت کلاینت به هر عملیاتی اشاره دارد که در بلوک کاربر نهایی اتفاق می‌افتد. از طرف دیگر، سمت سرور به وظایف یا فرآیندهایی اشاره دارد که روی سرور در حال وقوع هستند.

به عنوان مثال ممکن است شما در صفحه یک مرورگر وب باشید و اقداماتی که در سیستم شما برای مدیریت رابط کاربری و نمایش محتوای گرافیکی انجام می‌شود، می‌تواند به عنوان یک برنامه سمت سرویس گیرنده شناخته شود. برعکس، عملیات روی سروری که تولید محتوای وب را انجام می‌دهد، به عنوان برنامه سمت سرور تفسیر می‌شود.

نحوه برقراری کلاینت در شبکه با سرور

کلاینت‌ها در شبکه به دو صورت می توانند به سرور مرکزی متصل شوند. در روش اول با استفاده از کابل های شبکه یک سری تجهیزات شبکه مانند روتر، سوئیچ و … به سرور متصل می شوند در این روش انواع مختلفی برای اتصال به سرور وجود دارد که جدیدترین روش STAR است و در اکثر شبکه ها استفاده می شود که اتصال بین سرور و کلاینت از طریق کابل است.

در روش دوم اتصال به سرور از نوع شبکه بی سیم است. در این نوع اتصال نیاز به کابل‌های متصل کننده شبکه نیست و ارتباط بین سرور و کلاینت از نوع بی سیم است. برای ایجاد این اتصال نیاز به سخت افزارهایی مانند AP و کارت های شبکه بی سیم می باشد که از روش اول گران تر است ولی مزیت آن این است که نیاز به کابل کشی ندارد.

نحوه ارتباط کلاینت با سرور چیست؟

Clientها معمولاً از طریق پروتکل‌های شبکه مثل HTTP، FTP، SMTP، POP3 و … با سرور ارتباط برقرار می‌کنند. این پروتکل‌ها برای ارتباط بین دستگاه‌های مختلف در شبکه‌های کامپیوتری طراحی شده‌اند. به طور کلی فرآیند ارتباط کلاینت با سرور به صورت زیر است:

 1. Client درخواست مورد نظر خود را به سرور ارسال می‌کند. این درخواست می‌تواند درخواست بارگیری یک صفحه وب یا ارسال یک ایمیل باشد.
 2. سرور درخواست را دریافت کرده و پاسخ مورد نظر را تولید می‌کند. این پاسخ ممکن است شامل اطلاعات درخواست شده توسط کلاینت یا هر پیام دیگری باشد.
 3. سرور پاسخ خود را به کلاینت ارسال می‌کند.
 4. Client پاسخ را دریافت و پردازش می‌کند. به عنوان مثال اگر کلاینت یک مرورگر وب است پاسخ را به عنوان یک صفحه وب نمایش می‌دهد.

انواع Client

سیستم‌های کامپیوتری امروزه به دو دسته تقسیم می‌شوند سرورها و کلاینت‌ها، بسته به اندازه، نوع کاربری، نوع اتصال به شبکه و … به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که دارای سه نوع دسته بندی هستند:

فت کلاینت

 • Fat Client (فت کلاینت)

فت کلاینت چیست؟ بر خلاف تین کلاینت‌ها و زیروکلاینت‌ها کامپیوترهای کاملا مستقل هستند. به طوری که هیچ وابستگی به سرور ندارند. هرچند میتوان Fat Clientها را به شبکه داخلی مبتنی بر سرور متصل کرد. اما پردازش اطلاعات بر عهده پردازنده خودشان است. به عبارت دیگر پردازش تمامی اطلاعات بر روی سیستم خود است و تمامی کارها را خودش انجام می‌دهد. بار پردازشی بر روی سرور کم است و بیشتر از منابع خود استفاده می‌کند. کامپیوترهای دسکتاپ خانگی یکی از انواع فت کلاینت‌ها هستند.

فت کلاینت یا تیک کلاینت، نوعی Client است که قدرت محاسباتی، رسانه ذخیره سازی و منابع گرافیکی خاص خود را دارد. با این منابع محاسباتی اختصاصی، فت کلاینت‌ها می‌توانند برنامه‌ها را به صورت محلی و مستقل از منابع سرور اجرا کنند. به این معنی که کاربران به رابط‌های گرافیکی غنی دسترسی دارند. غالباً تیک کلاینت هم نامیده می‌شود.

فت کلاینت‌ها چندین ویژگی منحصربه‌فرد دارند؛ از جمله اینکه پردازش، خروجی و ورودی داده‌ها به صورت محلی روی کلاینت انجام می‌شود و ذخیره سازی داده‌ها نیز در منابع حافظه محلی صورت می‌گیرد. اگر یک فت کلاینت به شبکه متصل باشد، ذخیره داده‌ها را می‌توان بر روی یک رسانه ذخیره سازی در شبکه نیز انجام داد.

همچنین تمام پیش نیازهای دسترسی به خدمات شبکه را دارد. این کلاینت با تجهیز شدن به چندین واسط، با درایوهای ذخیره سازی و دستگاه‌های جانبی مانند چاپگرها نیز ارتباط برقرار می‌کند.

 

 • Thin Client (تین کلاینت)

تین کلاینت چیست؟ کامپیوتری است که از منابعی که در داخل سرور مرکزی قرار گرفته‌اند، استفاده می‌کند و از فضای ذخیره سازی محلی بهره‌ای ندارد. تین کلاینت به یک محیط مبتنی بر سرور متصل می‌شود که میزبان اکثر برنامه‌ها، حافظه و داده‌های حساس مورد نیاز کاربر است. تین کلاینت‌ها همچنین می‌توانند به سرورهای مبتنی بر فضای ابری نیز متصل شوند.

در بسیاری از موارد تین کلاینت جایگزین موثری برای کامپیوترهای شخصی معمولی است. همچنین می‌تواند یک راهکار مؤثر باشد، به ویژه به این دلیل که یک تیم فناوری اطلاعات را قادر می‌سازد یک زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) راه اندازی کند. با راه‌اندازی تین کلاینت، می‌توانید ایستگاه‌های کاری جدیدی برای کارمندان دورکار و با هزینه کمتری نسبت به زمانی که به هر یک از آنها یک دسکتاپ اختصاص می‌دهید، تهیه کنید. علاوه بر این، می‌توانید راهکار امنیتی خود را بر محافظت از سروری که تین کلاینت‌های مختلف به آن متصل می‌شوند متمرکز کنید.

تین کلاینت برعکس Fat Client به سرور وابسته است و همه پردازش‌‌ها توسط سرور و از راه دور انجام می‌شود. بنابراین فشار اصلی به سرور وارد می شود نه سیستم کاربر، تمامی بار فضای ذخیره سازی و خواندن و نوشتن برنامه به عهده سرور است هیچ نرم افزار خاصی روی کامپیوتر لوکال نصب نخواهد شد.

معمولا کیس‌ها یک فضا برای ذخیره سازی اطلاعات و یک رم برای خواندن اطلاعات دارند. اما در تین‌کلاینت فضایی برای ذخیره سازی و رم وجود ندارد. تین کلاینت‌هایی سبک برای انجام کارها و نگهداری داده ها هستند.

این کلاینت‌ها، ترکیبی از تین کلاینت‌ها و تیک کلاینت‌ها هستند. به این صورت که داده‌ها را به صورت محلی پردازش می‌کند اما برای ذخیره داده‌های پایدار به سرور متکی هستند. یکی از کاربردهای Hybrid Client برای انجام بازی‌‌های کامپیوتری است. به آنها نود بدون دیسک نیز می‌گویند.

از مزایای نودهای بدون دیسک می‌توان به هزینه‌های تولید کمتر، هزینه‌های جانبی کمتر، عملکرد بی‌سروصدا و مزایای مدیریتی (مثلاً نصب نرم‌افزار با مدیریت مرکزی) اشاره کرد.

در بسیاری از دانشگاه‌ها و در برخی از سازمان‌های بزرگ، رایانه‌های شخصی با پیکربندی مشابهی استفاده می‌شوند که بخشی یا همه برنامه‌ها از راه دور ذخیره شده‌اند اما به صورت محلی اجرا می‌شوند. با این حال، اگر هنوز از هارد دیسک محلی استفاده شوند، گره‌های بدون دیسک (هیبرید کلاینت) نیستند.

 • Zero Client (زیروکلاینت)

زیروکلاینت‌ها هم سبک وزن هستند و هم نیازی به پیکربندی ندارند و چیزی روی آن‌ها ذخیره نمی‌شود. همچنین از برق کمتری نسبت به تین کلاینت‌ها ستفاده می کنند. مقرون به صرفه‌ترین انواع کلاینت در شبکه، زیروکلاینت‌ها هستند. به طور مستقل قادر به انجام محاسبات هستند. جهت خواندن مقاله تخصصی زیروکلاینت چیست کلیک کنید.

انواع Client بر اساس سیستم عامل

در ادامه به چند نوع کلاینت بر اساس سیستم عامل نیز اشاره کرده‌ایم:

 • کلاینت‌های ویندوزی که اساساً کامپیوترهایی هستند که روی سیستم عامل ویندوز اجرا می‌شوند.
 • کلاینت اپل یا کامپیوتری که روی سیستم عامل مک کار می‌کند.
 • سرویس گیرنده لینوکس یعنی کامپیوترهایی که بر روی سیستم عامل لینوکس اجرا می‌شوند.
 • گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌هایی که روی اندروید یا هر سیستم‌عامل موبایلی دیگری اجرا می‌شوند.
 • سایر دستگاه‌های IoT (اینترنت اشیا).

 خرید تین کلاینت و زیروکلاینت از تکنوکلاینت

عموماً خرید دستگاه‌های الکترونیکی، تراشه‌های سخت‌افزاری و یا تجهیزات نرم‌افزاری همیشه با وسواس بیشتری از سوی خریداران همراه بوده است. خرید تین کلاینت و زیروکلاینت نیز از این قاعده مستثنی نیست. تجهیزات کامپیوتری و به صورت ویژه تین کلاینت و زیروکلاینت‌ها معمولاً پایه‌ای‌ترین ابزار کار شما در امور دیجیتالی هستند. پس بهتر است این تجهیزات را از جایی تهیه کنید که:

“قیمت مناسب، گارانتی یک ساله، دستگاه تست، مشاوره رایگان، خدمات پس از فروش، ضمانت بازگشت کالا و ارسال رایگان محصولات خود را پشتیبانی کند که کمپانی تکنوکلاینت تمامی موارد گفته شده را پشتیبانی می‌کند.”

پاسخگویی آنی و مشاوره تخصصی در خصوص خرید انواع تجهیزات کامپیوتری به مشتریان به صورت آنلاین، از دیگر دلایلی است که می‌تواند شما را به خرید از تکنوکلاینت ترغیب نماید.

لیست قیمت انواع تین کلاینت

در انتها یادآوری می‌کنیم، در زمان خرید تین کلاینت و زیروکلاینت از فروشگاه معتبر تکنوکلاینت حتماً با مشاوران فنی ما در رابطه با پروتکل‌های مجازی سازی دسکتاپ صحبت کنید، تا مدل مجازی سازی دسکتاپ سازگار با کاربری و محیط کاری شما توصیه و اجرا گردد.

تکنوکلاینت با بهره‌گیری از تیم فنی و پشتیبانی خبره در زمینه اجرای پروژه‌های مجازی سازی دسکتاپ می تواند مشاوره مفیدی را در زمینه مجازی سازی ارائه دهد، تا مدل سازگار با محیط سازمانی مشتریان پیشنهاد گردد. در بخش فروش زیروکلاینت هم تکنوکلاینت به عنوان یک فروشگاه معتبر می‌تواند انواع زیروکلاینت از برندهای نام آشنایی نظیر Dell و hp را در اختیار شما قرار دهد.

لیست قیمت انواع زیروکلاینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *