تکنولوژی

هوش مصنوعی گوگل بارد چیست؟

 گوگل بارد (Google Bard) چت بات هوش مصنوعی گوگل است که دقیقاً مثل ChatGPT عمل می‌کند؛ به این معنی که کاربران می‌توانند از طریق مکالمه از چت بات استفاده کنند. گوگل سرانجام تصمیم گرفته به چالش و تهدید ناشی از OpenAI تحت حمایت مایکروسافت و هوش مصنوعی ChatGPT پاسخ دهد. این ابرجستجوگر تأیید کرد که به زودی آزمایش عمومی برای چت بات جدید خودش به نام هوش مصنوعی Google Bard را آغاز می‌کند. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا نگاهی عمیق‌تر به این سرویس جدید و کاربری آن بیندازیم.

گوگل قول داده که سرویس آزمایشی هوش مصنوعی خود که توسط LaMDA (Language Model for Dialogue Application) پشتیبانی می‌شود را در آینده‌ای نزدیک به صورت گسترده عرضه کند. اما این سرویس دقیقاً چیست؟ چرا گوگل به طور ناگهانی تصمیم به معرفی آن گرفته است؟

گوگل بارد چیست و کِی می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟

گوگل بارد بر پایه LaMDA و چت بات مکالمه هوش مصنوعی گوگل است. این همان چیزی است که آن را سرویس هوش مصنوعی مکالمه‌ای آزمایشی (experimental conversational AI service) می‌نامند و قبل از اینکه در دسترس عموم قرار گیرد، آن را برای آزمایش‌کنندگان مورد اعتماد باز خواهد کرد.

اگر می‌خواهید برای استفاده از آن ثبت‌نام کنید، باید بدانید که هنوز برای عموم در دسترس نیست. با توجه به اینکه گوگل رویکرد محتاطانه ای را در رابطه با LaMDA اتخاذ کرده و تقریباً دو سال است که در مرحله آزمایش بوده است. عرضه گوگل بارد در مقایسه با LaMDA  بسیار سریع بوده است.

گوگل بارد متکی بر اطلاعات وب است تا پاسخ‌های جدید و باکیفیت بالا ارائه دهد. پاسخ‌های آن عمیق، گفتگو محور و مقاله‌‌وار درست مثل ChatGPT است. مثلاً کاربر می‌تواند از بارد بخواهد اکتشافات جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا را برای یک کودک 9 ساله توضیح دهد؛ یا در مورد بهترین مهاجمان فوتبال در حال حاضر بیشتر بیاموزد.

گوگل بارد

گوگل همچنین اذعان داشته که این مدل در حال حاضر یک نسخه سبک وزن از LaMDA است و قدرت محاسباتی کمتری دارد. این ویژگی ما را قادر می‌سازد کاربران بیشتری را مقیاس کرده و بازخورد بیشتری دریافت کنیم. به یاد داشته باشید که برای اجرای این مدل‌ها به قدرت محاسباتی قابل توجهی نیاز داریم. به عنوان مثال ChatGPT توسط خدمات ابری Azure مایکروسافت پشتیبانی می‌شود. گوگل همچنین توضیح می‌دهد که چرا ChatGPT اغلب اوقات با خطا مواجه می‌شود؛ به این دلیل که افراد زیادی به آن دسترسی دارند.

Google Bard بهتر است یا ChatGPT؟

گوگل بارد اکنون در مرحله آزمایشی است. بنابراین نمی‌توان به یقین گفت که آیا می‌تواند سؤالات بیشتری نسبت به ChatGPT پاسخ دهد یا خیر. همچنین گوگل میزان دانش بارد را روشن نکرده است.

مثلاً در مورد  ChatGPT می دانیم که دانش آن تا سال 2021 محدود به رویدادها است. همچنین هوش مصنوعی گوگل بارد بر اساس فناوری Transformer ساخته شده که ستون فقرات ChatGPT و دیگر ربات‌های هوش مصنوعی است. فناوری Transformer  توسط گوگل معرفی شده و در سال 2017 متن باز شد.

فناوری Transformer یک معماری شبکه عصبی است که قادر به پیش‌بینی بر اساس ورودی‌ها است و اغلب در پردازش زبان طبیعی و فناوری computer vision استفاده می‌شود.

گوگل همچنین در سال گذشته چندین قابلیت LaMDA را به نمایش گذاشته است. از جمله پروژه جدیدی به نام Wordcraft که به کمک نوشتن داستان‌های تخیلی می‌آید. سپتامبر گذشته، گوگل فاش کرد که با نویسندگان حرفه‌ای که از ویرایشگر Wordcraft برای نوشتن داستان‌های کوتاه استفاده کرده‌اند، همکاری نموده است. این داستان‌ها به صورت آنلاین برای خواندن در دسترس هستند. اما گوگل پیشتر گفته بود که LaMDA به تنهایی در نوشتن داستان‌های تخیلی خوب عمل نکرده و بیشتر به نویسندگان کمک می‌کند.

Google Bard

گوگل بارد چگونه مکالمات انسان‌ را شبیه‌سازی می‌کند؟

مانند ChatGPT،گوگل بارد نیز یک ربات چت است که بر اساس الگوریتم‌های یادگیری عمیق به نام مدل‌های زبان بزرگ که در این مورد LaMDA نام دارد، ساخته شده است. گوگل بارد در مراحل نخست در حالت آزمایشی قرار خواهد گرفت که در آن گوگل بازخوردها را با آزمایش داخلی خود ترکیب خواهد کرد. دلیل آن این است که چت‌بات‌ها با وجود تمامی مزایای خود، تمایل به رفتارهای منفی مانند کمک به حملات سایبری را نیز نشان داده‌اند.

قرار دادن چت‌بات‌ها برای آزمایش عمومی همراه با مزایای فراوانی است که گوگل برای آنها هیجان زده است. اما خطراتی را نیز به همراه دارد که نشان می‌دهد چرا غول جستجو برای معرفی بارد محتاطانه عمل کرده است. با ظهور ناگهانی ChatGPT گوگل به تعجیل وادار افتاده و راه‌اندازی عمومی بارد را تسریع کرده است.

تا به امروز توضیحات گوگل در مورد قابلیت‌های بارد اندکی مبهم بوده است. اما نمونه‌ای از کارهایی که می‌تواند انجام دهد را نشان داده است. بارد پیشگام نسل آینده جستجوی گوگل است که نحوه استفاده ما از موتورهای جستجو و جستجوی اطلاعات را تغییر می‌دهد.

گوگل می‌گوید که بارد می‌تواند «دریچه‌ای برای خلاقیت» یا «سکوی پرتاب کنجکاوی» باشد. بارد به شما کمک می‌کند تا اکتشافات جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا را به سادگی ​​برای یک کودک 9 ساله توضیح دهید یا درباره بهترین مهاجمان دنیای فوتبال بیشتر بدانید. در نهایت تمرین‌هایی برای تقویت مهارت‌های خود دریافت کنید.

گوگل بارد

تفاوت سرچ با گوگل

برخلاف جستجوی معمول گوگل، بارد قول داده که از مجموع اطلاعات وب استفاده کند تا به آن کمک کند عمیق‌تر به سؤالات پاسخ دهد. مثلاً در عوض سؤالات استانداردی مثل «یک پیانو چند کلید دارد؟»، بارد می‌تواند به سؤالات کلی‌تری مانند «آیا یادگیری پیانو یا گیتار آسان‌تر است» پاسخ‌های طولانی و مستدل بدهد.

گوگل می‌گوید پاسخ‌هایی مانند این سوال را به ‌زودی در جستجو خواهید دید. پاسخ‌هایی که اطلاعات پیچیده و دیدگاه‌های چندگانه را در قالب‌های آسان ارائه می‌کنند. به گفته گوگل، بارد همچنین شما را قادر به انجام کارهایی مثل “مقایسه دو فیلم نامزد اسکار” یا “ایده برای پخت ناهار بر اساس آنچه در یخچال شما است” می‌کند.

اگر توانایی‌های این فناوری را با دستیارهای صوتی مثل Google Assistant ترکیب کنیم، به زودی می‌توانیم سیستم‌هایی داشته باشیم که حداقل ظاهری شبیه به هوش مصنوعی داشته باشند.

گوگل بارد

توانایی گوگل در تلفیق صدا و ویدیو با چت‌بات

مثل  ChatGPT، گوگل بارد نیز در ابتدای کار خود به درخواست‌های متنی با پاسخ‌های مکتوب جواب می‌دهد. اما LaMDA تنها فناوری هوش مصنوعی نیست که گوگل در آستین خود دارد؛ می‌توان انتظار داشت که شاهد پیشرفت‌های فراوانی در دنیای ویدیو و صدا باشیم.

افزون بر LaMDA گوگل ادعا دارد مدل‌های هوش مصنوعی دیگری مانند PalM، Imagen و MusicLM نیز می‌توانند به طور بالقوه راه‌های کاملاً جدیدی برای تعامل با اطلاعات، از زبان و تصاویر گرفته تا ویدیو و صدا ایجاد کنند.

نتیجه‌گیری

با وجود اینکه اخبار اخیر در مورد چت‌بات‌ها بسیار هیجان انگیز یا حتی کمی ترسناک به نظر می‌رسد، این سروصداها اندکی از واقعیت فاصله دارند. گوگل می‌گوید که در تلاش است تا آخرین پیشرفت‌های هوش مصنوعی را در محصولات خود عرضه کند؛ اما عرضه ربات خود را با نسخه سبک LaMDA شروع کرده که نشان می‌دهد پیاده‌سازی آخرین فناوری‌ها در آغاز کار محدودیت‌هایی دارد.

بی شک منتظر جزئیات بیشتری از سمت گوگل هستیم و قطعا در آینده در مورد گوگل بارد و ادغام فناوری هوش مصنوعی در مپس، گوگل لنز و موارد دیگر بیشتر خواهیم شنید. ممنونیم از اینکه این مقاله از تکنوکلاینت را تا انتها دنبال کردید. برای خواندن مقاله مقایسه ChatGPT و Google Bard کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *