تین کلاینت, زیروکلاینت

مزایا و معایب تین‌کلاینت‌ها و زیروکلاینت‌ها

مزایا و معایب تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها

مروری بر تعاریف

تین‌کلاینت یعنی یک کامپیوتر شخصی کوچک و کم‌حجم که می‌تواند به تنهایی کار کند و دارای RAM و CPU و فضایی برای ذخیره‌سازی است؛  اگر مشتاق هستید بیشتر درباره آنها بدانید، به مقاله تین‌کلاینت چیست مراجعه نمایید.

زیروکلاینت در واقع درگاهی است برای متصل شدن به یک رایانه مرکزی که در آن تمامی برنامه‌ها و سیستم‌عامل‌ها روی رایانه مرکزی نصب می‌شوند. کاربران از طریق این درگاه‌ها به آن رایانه مرکزی وصل شده و از آنها استفاده می‌کنند. در واقع آنها منابع سخت‌افزاری موردنیاز خود مانند RAM و CPU و فضای ذخیره‌سازی را از رایانه مرکزی می‌گیرند.

زیروکلاینت چیست؟ (مقاله کامل)

مقایسه تین‌کلاینت و زیروکلاینت با کامپیوتر

ویژگی زیروکلاینت تین‌کلاینت کامپیوتر
مصرف برق 5w 65w 250w
آلودگی صوتی/حرارتی ندارد ندارد دارد
عمر میانگین 10سال 10سال 4سال
پشتیبانی/نگهداری نرم‌افزاری نیاز ندارد کم زیاد
پایداری بالا بالا پایین
امنیت اطلاعات بالا( امنیت سرور) متوسط (ذخیره برخی اطلاعات در سیستم کاربران) پایین
نصب  نرم‌افزار نیاز ندارد نیاز دارد نیاز دارد
ارتقاء سخت‌افزار نیاز ندارد نیاز ندارد ( متناسب با کاربری کانفیگ می‌شود) نیاز دارد
بروزرسانی نرم‌افزاری نیاز ندارد نیاز دارد نیاز دارد
سرعت تبادل اطلاعات بین کاربران محدود به سرعت هارد دیسک محدود به سرعت شبکه محدود به سرعت شبکه
CPU  ندارد دارد دارد
ویژگی زیروکلاینت تین‌کلاینت کامپیوتر
اپلیکشن عالی عالی عالی
تجربه کاربری عالی عالی محدود
درایور ندارد دارد دارد
سرعت کارایی بالا مناسب با کاربری بالا
عملکرد گرافیکی عالی مناسب با کاربری عالی
محدودیت سیستم عامل ندارد ندارد دارد
مدیریت کاربران منحصر به فرد مناسب با کاربری سخت
پشتیبانی درگاه USB زیاد زیاد زیاد
قیمت تقریبی بین 500 تا 2 میلیون تومان حدود 2 میلیون تومان بیشتر از 3 میلیون تومان

مزیت‌های زیروکلاینت‌ها

از آن جایی که زیروکلاینت‌ها  فاقد هارد و پردازنده و دیگر قطعات جانبی هستند، در مقایسه با کامپیوترهای شخصی، قیمت بسیار پایین‎‌تری  دارند و از نظر اندازه نیز سایز بسیار کوچک آن و قابلیت نصب پشت مانیتور، نظر خیلی از شرکت‌های بزرگ را به خود جلب کرده‌است. زیروکلاینت‌ها فاقد قطعات جانبی هستند؛ بنابراین امکان خرابی آنها وجود ندارد و متعاقبا هزینه‌های عیب‌یابی و تعمیر در بخش شبکه‌های کامپیوتری سازمان کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند.

امنیت اطلاعات سازمان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران می‌باشد. زیروکلاینت‌ها فاقد هارد و پورت‌های ورودی و خروجی می‌باشند و امکان نشر اطلاعات به بیرون از سازمان و امکان ویروسی شدن سیستم‌ها در آنها صفر است. در واقع امنیت زیروکلاینت همان امنیت سرور می‌باشد.

مزیت‌های تین‌کلاینت‌ها

بزرگ‌ترین مزیت تین‌کلاینت، کاهش قابل توجه هزینه‌های رایانه‌ای سازمان است.طبق بررسی‌های انجام شده روی استفاده از تین‌کلاینت در مکان‌های مختلف،  این وسیله می‌تواند بین 70 تا 75 درصد هزینه‌های رایانه‌ای سازمان را کاهش دهد.  تین‌کلاینت‌ها بدون نیاز به هیچ‌گونه قطعه متحرک مکانیکی (فلاپی دیسک- باتری- فن و …) مانند یک کامپیوتر شخصی در شبکه عمل می‌کنند و با صرفه‌جویی در بکارگیری منابع انسانی متخصص، می‌توانند نقش پررنگی در کاهش هزینه‌ها داشته‌باشند. 

کاربرد تین‌کلاینت در ادارات و سازمان‌ها

پرداخت هزینه برای پشتیبانی از شبکه در ادارات بزرگ یک امر اجتناب‌ناپذیر است؛ یکی از اجزاء هزینه‌بر شبکه‌های پرترافیک همان رایانه‌های شخصی هستند که در کشورهای در حال توسعه، نظیر ایران، به ناچار در شبکه‌های اداری به کار گرفته‌می‌شوند. کاهش قابل توجه هزینه‌های پشتیبانی و نگهداری یکی از مزیت‌های استفاده از تین‌کلاینت ها به جای کامپیوترهای شخصی در ادارات دولتی است. یکی از مصداق‌های بارز این موضوع، استفاده از تین‌کلاینت در اداره پست می‌باشد. تین‌کلاینت کامپیوتری است که مبتنی بر شبکه ادارات ساخته‌شده و تمام امکانات یک کامپیوتر شخصی را در اختیار شما قرار می‌دهد. 

کاربرد تین‌کلاینت در مدارس

امروزه به‌کارگیری رایانه در محیط‌های آموزشی و به ویژه در رشته‌های مرتبط با رایانه افزایش چشمگیری داشته و با ارتقاء روش‌های آموزشی همچنان رو به افزایش است.فضای زیاد اشغال‌شده توسط رایانه‌های شخصی و امکانات و قطعات بلااستفاده آن، مسئولان دانشکده‌ها را بر آن داشته تا از راه‌حل های بهینه‌تری در محیط‌های کاری خود استفاده نمایند. تین‌کلاینت‌ها به عنوان رایانه‌های بهینه‌شده و کم‌هزینه، تاکنون بهترین انتخاب مدیران آموزشگاه‌ها بوده اند. استحکام ساختار تین‌کلاینت‌ها در مقابل کنجکاوی‌های دانشجویان و نبود قطعات با طول عمر کوتاه، پایداری شبکه را بالا برده و هزینه‌های نگهداری را تا حد فراوانی کاهش می‌دهد. در کنار هم گذاشتن همه این موارد، مدیران را ترغیب می‌کند تا به جای کیس، تین‌کلاینت بخرند

معایب زیروکلاینت و تین‌کلاینت

تین‌کلاینت ها و زیرو‌کلاینت‌ها به طور کلی دارای معایب خاصی نیستند ولی ما به برخی از مشکلاتی که در تین‌کلاینت‌ها و زیروکلاینت‌ها وجود دارد و هنوز برطرف نشده‌اند، می‌پردازیم.

معایب تین‌کلاینت‌ها

تین‌کلاینت‌ها  از سری دستگاه‌های ارائه شده در دهه جدید می‌باشند و همچنان سعی و تلاش‌هایی صورت می‌گیرد تا آنها ایرادهای کامپیوترها را نداشته‌باشند. به همین خاطر، تین‌کلاینت‌ها دارای معایب زیادی نمی‌باشند و وابسته به خواسته‌های موردنظر کاربران پیاده‌سازی شده@اند. لازم به ذکر است که منظور از این وابستگی، پیاده‌سازی سیستم‌عامل موردنظر کاربران و قطعات سخت افزاری متغیر متناسب با نیاز آنهاست. یکی از معایب تین‌کلاینت‌ها توان پردازشی کم بعضی از آنها می‌باشند. البته این موضوع رابه طور کامل نمی‌توان جزء معایب تین‌کلاینت‌ها به حساب آورد زیرا همان‌طور که گفته‌شد بسته به کاربری موردنیاز پیاده‌سازی می‌شود. از دیگر معایب تین‌کلاینت‌ها می‌توان به فضای ذخیره‌سازی پایین برخی از آنها و عدم پشتیبانی تعدادی از تین‌کلاینت‌ها از حافظه‌های سری جدید اشاره کرد. با توجه به پیشرفت سریع فناوری در زمینه ابداع انواع جدید حافظه، در آینده نزدیک این مشکل برطرف خواهد شد. 

معایب زیروکلاینت‌ها

زیروکلاینت‌ها نیز همانند تین‌کلاینت‌ها برای رفع برخی از مشکلات کاربران ارائه شده  و دارای مشکلات چندانی نیستند. البته یکی از معایب زیروکلاینت، وابسته بودن آن به سرور  و بلا استفاده بودن زیروکلاینت به صورت مستقل است. در مورد طرز کار تین‌کلاینت‌ها در مقالات بعدی سخن خواهیم گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *