تلفن

راهنمای استفاده از آی پی فون SIP سیسکو

در این مقاله از تکنوکلاینت به اطلاعات زیر در مورد آی پی فون SIP سیسکو اشاره می‌کنیم:

 • پروتکل شروع سشن چیست؟
 • آی پی فون SIP سیسکو چیست؟
 • آی پی فون SIP سیسکو با سوئیچ کاتالیست چیست؟

پروتکل شروع سشن چیست؟

پروتکل شروع سشن (SIP) استاندارد نیروی کار مهندسی اینترنت برای برقراری کنفرانس‌های چندرسانه‌ای (IETF) بر روی IP است. SIP مبتنی بر ASCII و یک پروتکل کنترل لایه اپلیکیشن است که می‌تواند برای برقراری، نگهداری و خاتمه تماس میان دو یا چند اندپوینت استفاده شود (بر اساس تعریف RFC 3261).

مانند دیگر پروتکل‌های ویپ، سیپ برای انجام سیگنال‌دهی و مدیریت سشن در یک شبکه تلفنی بسته به وجود آمده است. با سیگنال‌دهی می‌توان اطلاعات تماس را در محدوده شبکه جابه‌جا کرد. مدیریت سشن نیز به شما توانایی کنترل ویژگی‌های یک تماس end-to-end را می‌دهد.

قابلیت‌های SIP به شرح زیر است:

 • تعیین موقعیت مکانی اندپوینت هدف به SIP

پشتیبانی از وضوح آدرس، نگاشت (مپ) نام و تغییر مسیر تماس

 • تعیین قابلیت‌های رسانه‌ای اندپوینت هدف

از طریق پروتکل توصیف سشن (SDP)، سیپ پایین‌ترین سطح خدمات عادی میان اندپوینت‌ها را تعیین می‌کند. کنفرانس‌ها تنها با استفاده از قابلیت‌های رسانه‌ای برگزار می‌شوند که توسط تمام اندپوینت‌ها پشتیبانی شود.

 • تعیین در دسترس بودن اندپوینت هدف

اگر تماسی به دلیل در دسترس نبودن اندپوینت نتواند خاتمه پیدا کند، سیپ مشخص می‌کند که آیا طرف تماس پشت خط است یا در تعداد حلقه‌های اختصاص داده شده پاسخگو نیست. سپس پیغامی را برمی‌گرداند که نشان می‌دهد چرا آن اندپوینت هدف در دسترس نبوده است.

 • برقراری سشنی میان اندپوینت مبدا و مقصد

اگر بتوان تماس را خاتمه داد، سیپ سشنی میان اندپوینت‌ها برقرار می‌کند. SIP همچنین از تغییران حین تماس مثل اضافه شدن یک اندپوینت دیگر یا تغییر ویژگی‌های رسانه یا کدک پشتیبانی می‌کند.

 • هندل کردن انتقال و خاتمه تماس‌ها

SIP از انتقال تماس از یک اندپوینت به دیگری پشتیبانی می‌کند. در حین انتقال تماس، SIP سشنی میان انتقال گیرنده و یک اندپوینت جدید (توسط طرف انتقال دهنده مشخص شده است) برقرار کرده و سشن میان انتقال گیرنده و طرف انتقال دهنده را خاتمه می‌دهد. در پایان تماس، SIP تمامی تماس‌ها میان طرفین تماس را قطع می‌کند.

هر کنفرانس شامل دو یا چند کاربر است که می توان آن را با استفاده از سشن‌های چندپخشی یا چند تک پخشی ایجاد کرد.

اصطلاح کنفرانس به معنای یک جلسه (یا تماس) برقرار شده بین دو یا چند نقطه پایانی است. در این مقاله، اصطلاح کنفرانس و تماس به جای یکدیگر استفاده می‌شود.

بخش‌های SIP

SIP یک پروتکل همتا به همتا است. همتاها در یک جلسه، عامل کاربر (UAs) نامیده می‌شوند. یک عامل کاربر می‌تواند یکی از نقش‌های زیر را ایفا کند:

 • کلاینت عامل کاربر (UAC) – یک برنامه کلاینت که درخواست SIP را آغاز می‌کند.
 • سرور عامل کاربر (UAS) – یک برنامه کاربردی سرور که هنگام دریافت درخواست SIP با کاربر تماس می‌گیرد و از طرف کاربر پاسخی را برمی‌گرداند.

معمولاً یک اندپوینت SIP می‌تواند به عنوان UAC و UAS عمل کند؛ اما در هر تراکنش فقط به عنوان یکی یا دیگری عمل می کند. اینکه اندپوینت به عنوان UAC یا UAS عمل می‌کند، به UA که درخواست را آغاز کرده است بستگی دارد.

از دیدگاه معماری، اجزای فیزیکی یک شبکه SIP را می‌توان در دو دسته قرار داد: کلاینت‌ها و سرورها. شکل 1-1 معماری یک شبکه SIP را نشان می‌دهد.

معماری SIP

علاوه بر این سرورهای SIP می‌توانند با سایر سرویس‌های کاربردی مانند سرورهای Lightweight Directory Access Protocol (LDAP)، یک برنامه پایگاه داده یا یک برنامه کاربردی زبان نشانه‌گذاری توسعه‌یافته (XML) تعامل داشته باشند. این سرویس‌های کاربردی خدمات پشتیبان مانند دایرکتوری، احراز هویت و خدمات صورت‌حساب را ارائه می‌کنند.

کلاینت‌های SIP

کلاینت‌های SIP شامل موارد زیر هستند:

 • تلفن‌ها — به عنوان UAS یا UAC عمل می‌کند. تلفن‌های نرم افزاری (کامپیوترهایی که قابلیت‌های استفاده به عنوان تلفن را دارند) و تلفن‌های IP سیسکو SIP می‌توانند درخواست‌های SIP را آغاز کرده و به درخواست‌ها پاسخ دهند.
 • گیت‌وی‌ها – که تماس را کنترل می‌کنند. گیت‌وی‌ها خدمات بسیاری را ارائه می‌کنند که رایج‌ترین آنها یک تابع ترجمه بین نقاط پایانی کنفرانس SIP و سایر انواع ترمینال است. این تابع شامل ترجمه بین فرمت‌های انتقال و رویه‌های ارتباطی است. علاوه بر این، گیت‌وی بین کدک‌های صوتی و تصویری ترجمه شده و تنظیم و پاک‌سازی تماس را هم در سمت LAN و هم در سمت شبکه مدار سوئیچ انجام می‌دهد.

سرورهای SIP

سرورهای SIP شامل موارد زیر هستند:

 • سرور پروکسی

درخواست‌های SIP را از یک کلاینت دریافت می‌کند و سپس به دلیل اینکه یک دستگاه میانی است، درخواست‌ها را ارسال می‌کند. اساساً سرورهای پروکسی پیام‌های SIP را دریافت کرده و آنها را به سرور SIP بعدی در شبکه ارسال می‌کنند. سرورهای پروکسی می‌توانند عملکردهایی مانند احراز هویت، مجوز، کنترل دسترسی به شبکه، مسیریابی، ارسال مجدد درخواست قابل اعتماد و امنیت را ارائه دهند.

 • سرور ریدایرکت

درخواست‌های SIP را دریافت کرده، آدرس موجود در درخواست را حذف می‌کند، جداول آدرس آن را برای هر آدرس دیگری که ممکن است به آدرسی که در درخواست نگاشت شده باشد، بررسی می‌کند و سپس نتایج نگاشت آدرس را به مشتری برمی‌گرداند. اساساً سرورهای ریدایرکت اطلاعاتی در مورد جهش یا جهش بعدی که یک پیام باید دریافت کند در اختیار کلاینت قرار می‌دهند و سپس کلاینت مستقیماً با سرور بعدی یا UAS تماس می‌گیرد.

 • سرور ثبت کننده

درخواست‌های UAC ها را برای ثبت مکان فعلی آنها پردازش می‌کند. سرورهای ثبت کننده اغلب همراه با یک سرور تغییر مسیر یا پروکسی قرار می‌گیرند.

آی پی فون SIP سیسکو چیست؟

تلفن‌های IP سیپ سیسکو، تلفن‌هایی با امکانات کامل هستند که می‌توانند مستقیماً به یک شبکه IP متصل شوند و بسیار شبیه به تلفن‌های PBX استاندارد استفاده می‌شوند. آی پی فون SIP سیسکو، یک ابزار تلفن IP است که می‌تواند در شبکه‌های VoIP استفاده شود.

پایانه‌های این تلفن می‌توانند از طریق رابط‌های 10BASE-T/100BASE-T روی یک سوئیچ اترنت به زیرساخت شبکه داده موجود متصل شوند. وقتی که با یک سوئیچ اترنت با قابلیت صوتی استفاده می‌شود (سوئیچی که نوع بیت‌های سرویس [ToS] را می‌فهمد و می‌تواند ترافیک VoIP را اولویت‌بندی کند)، این تلفن‌ها نیاز به یک مجموعه تلفن اختصاصی و سیستم کلید و PBX را برطرف می‌کنند.

آی پی فون SIP سیسکو با استاندارد RFC 3261 مطابقت دارد. شکل 2-1 ویژگی‌های فیزیکی این تلفن را نشان می‌دهد.

VoIP

 • صفحه نمایش LCD

دسکتاپ، که اطلاعاتی درباره تلفن IP سیسکو شما مانند زمان، تاریخ، شماره تلفن، شناسه تماس گیرنده، وضعیت خط و تماس و زبانه‌های کلید نرم افزاری را نمایش می‌دهد.

 • دکمه‌های خط یا شماره گیری سریع

یک خط جدید را باز می‌کند یا شماره روی صفحه LCD را سریع شماره گیری می‌کند.

تنظیم پایه

زاویه پایه تلفن را تنظیم می‌کند.

 • کلیدهای نرم افزاری

ویژگی توصیف شده توسط پیام متنی را مستقیماً در صفحه LCD در بالا فعال می‌کند.

 • دکمه اطلاعات (i)

برای کلیدها یا ویژگی‌های انتخابی و آمار شبکه در مورد تماس فعال، کمک آنلاین ارائه می‌کند. با فشار دادن دکمه i و سپس کلید اسکرول بالا یا پایین، توصیفگر کلید نمایش داده می‌شود. مثلاً با فشار دادن دکمه i و سپس کلید اسکرول بالا یا پایین، صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که به شما آموزش می‌دهد چگونه روی LCD به بالا و پایین بروید.

 • دکمه‌های حالت صفحه روشن

اطلاعات مربوط به تنظیمات فعلی، تماس‌های اخیر، خدمات در دسترس و پیام‌های پست صوتی را بازیابی می‌کند.

 • دکمه‌های تنظیم صدا

صدای گوشی، هدست، بلندگو و زنگ را تنظیم می‌کند و تنظیمات کنتراست روشنایی را روی صفحه LCD انجام می‌دهد.

تغییرات عملکرد  که شامل گزینه‌های زیر است:

هدست و بلندگو — این عملکردها را تغییر می‌دهد تا بتوانید با استفاده از هدست یا بلندگو به تلفن پاسخ دهید.

بی‌صدا کردن — انتقال صدا را متوقف یا از سر می‌گیرد.

 • کلید اسکرول

شما را قادر می‌سازد از بین گزینه‌های مختلف کلیدهای نرم افزاری نمایش داده شده در صفحه LCD حرکت کنید.

 • صفحه شماره گیری

دکمه‌های این صفحه را فشار دهید تا یک شماره تلفن را شماره گیری کنید. دکمه‌های صفحه شماره گیری دقیقاً مانند دکمه‌های تلفن عادی کار می‌کنند.

 • گوشی

برای برقراری تماس، بررسی پیام‌های پست صوتی یا پاسخ دادن به تماس، گوشی را برداشته و شماره‌های صفحه شماره گیری را فشار دهید.

پشتیبانی از BTXML

Basic Telephony Extensible Markup Language (BTXML) در آی پی فون SIP سیسکو پشتیبانی می‌شود. BTXML عناصر XML را برای کنترل رابط کاربری یک تلفن IP تعریف می‌کند. BTXML توضیح می‌دهد چه اطلاعاتی روی صفحه نمایش داده می‌شود و چگونه کاربر با استفاده از کلیدهای نرم افزاری و معمولی، ورودی ثبت می‌کند. کنترل رابط کاربری به صورت داخلی انجام می‌شود. هیچ کنترل خارجی BTXML رابط کاربری وجود ندارد.

پشتیبانی CallManager سیسکو از XML

آی پی فون سیسکو از کارت‌های سیسکو CallManager XML نوشته شده توسط مشتری پشتیبانی می‌کند که می‌توان با استفاده از دکمه‌ها یا کلیدهای نرم‌افزار روی تلفن به آنها دسترسی داشت. این کارت‌ها می‌توانند داده‌هایی مانند قیمت‌های سهام، تقویم‌ و جستجوی فهرست را ارائه دهند. کارت‌های XML به روش‌های زیر قابل دسترسی هستند:

 • از کلید نرم افزار Services که با استفاده از پارامتر services_url پیکربندی شده است.
 • با فشار دادن دکمه فهرست و انتخاب External Directory، با استفاده از پارامتر directory_url پیکربندی شده است.
 • با دانلود یک نقشه بیت برای استفاده به عنوان آرم تلفن (برندینگ)، که با استفاده از پارامتر logo_url پیکربندی شده است.

آی پی فون SIP سیسکو از CallManager XML تا نسخه 3.0 پشتیبانی می‌کند؛ اما آبجکت‌های XML اضافه شده در Cisco CallManager XML نسخه 3.1 را پشتیبانی نمی‌کند که شامل موارد زیر هستند:

 • CiscoIPPhoneIconMenu
 • CiscoIPPhoneExecute
 • CiscoIPPhoneError
 • CiscoIPPhoneResponse
 • SoftKeyItem

استثنائات زیر برای این تلفن اعمال می‌شود:

 • فهرست‌های خارجی را نمی‌توان به لیست اصلی فهرستها در زیر دکمه دایرکتوری اضافه کرد. اگر فهرستهای خارجی برای تلفن آی پی سیسکو تعبیه شده باشند، می‌توان با فشار دادن دکمه دایرکتوری و انتخاب گزینه External Directory به آنها دسترسی پیدا کرد.
 • آی پی فون سیسکو فضای سفید را هنگام نمایش کارت‌های XML CallManager Cisco حذف می‌کند. فضاهای متعدد در یک فضای واحد ادغام می‌شوند.
 • تنظیم مختصات x و y برای شی CiscoIPPhoneImage پشتیبانی نمی‌شود. یعنی تصویر همیشه در مکان 0،0 ظاهر می‌شود. اگر x و y روی 1- تنظیم شده باشند، مرکز تصویر هم پشتیبانی نمی‌شود.
 • آی پی فون SIP سیسکو هر عنوان معتبری را که دریافت می‌کند، نمایش می‌دهد. تفاوت آن با تلفن‌های Cisco CallManager در این است که شی CiscoIPPhoneGraphicMenu عنوانی را نمایش نمی‌دهد؛ حتی اگر یک عنوان دریافت کند و شی CiscoIPPhoneImage آیتم منوی قبلی یا «سرویس‌ها» را به جای عناوین دریافتی نمایش می‌دهد.
 • تلفن‌های Cisco CallManager امکان برگرداندن حامل و فید خط را در آیتم‌های منو دارند. در آی پی فون‌های سیسکو، بازگرداندن حامل و فیدهای خط انجام نمی‌شود.
 • این تلفن سیسکو همیشه مجموعه کامل کلیدهای نرم افزار دایرکتوری را نمایش می‌دهد. برای تلفن‌های سیسکو CallManager، کلیدهای نرم‌افزار بسته به نوع شیئی که دریافت می‌کند، می‌تواند متغیر باشد.
 • یک پارامتر همراه با درخواست اولیه برای خدمات یا آدرس فهرست راهنما ارسال می‌شود که تلفن IP سیسکو را از انواع دیگر تلفن‌ها متمایز می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از XML در تلفن IP سیسکو ، به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

http://www.hotdispatch.com/cisco-ip-telephony

http://www.cisco.com/warp/public/570/avvid/voice_ip/cm_xml/cm_xmldown.shtml

آی پی فون کنفرانسی سیسکو

ویژگی‌های پشتیبانی شده

علاوه بر ویژگی‌های‌ نشان داده شده در شکل 2-1 تلفن IP سیسکو ویژگی‌های زیر را هم دارد:

1- ویژگی‌های فیزیکی

 • زنگ قابل تنظیم
 • گوشی سازگار با سمعک
 • سازگاری هدست
 • سوئیچ اترنت دو پورت یکپارچه که به تلفن و رایانه امکان می‌دهد یک جک اترنت را به اشتراک بگذارند.
 • اتصال مستقیم به شبکه اترنت 10BASE-T یا 100BASE-T (RJ-45) (اتصالات نیمه یا تمام دوبلکس پشتیبانی می‌شوند).
 • صفحه نمایش بزرگ (4.25 در 3 اینچ یا 10.79 در 7.62 سانتی متر) با کنتراست قابل تنظیم.

2- ویژگی‌های شبکه

 • تخصیص آدرس IP:  با استفاده از سرویس گیرنده پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) یا پیکربندی دستی با استفاده از منوی تنظیمات محلی.
 • راه اندازی شبکه با استفاده از DHCP و TFTP
 • پشتیبانی تِلنت: به کاربر امکان می‌دهد از Telnet برای اتصال مستقیم به تلفن IP سیسکو برای رفع اشکال و عیب یابی تلفن استفاده کند.
 • پشتیبانی پینگ: به کاربر امکان می‌دهد از پینگ استفاده کند تا کارایی تلفن IP سیسکو و زمان پاسخگویی را بررسی کند.
 • پشتیبانی Traceroute: به کاربر اجازه می‌دهد تا از traceroute برای دیدن مسیری که تلفن IP سیسکو در رسیدن به مقصد مورد نظر خود طی می‌کند، استفاده کند.

3- ویژگی‌های پیکربندی

 • پیکربندی حالت و سرعت پورت اترنت
 • ثبت نام با سرور پروکسی یا لغو ثبت نام
 • ثبت نام با سرور پروکسی پشتیبان یا لغو ثبت نام
 • مشخص کردن یک دایرکتوری بوت TFTP
 • پیکربندی یک نام برای نمایش هویت تلفن
 • پیکربندی نمایش زمان رابط کاربری به صورت 12 یا 24 ساعته
 • قفل کردن و باز کردن قفل گوشی از منوی تنظیمات

4- پروتکل پشتیبانی و کدک

 • فشرده سازی صوتی 711 (u-law و a-law) و G.729a
 • پشتیبانی از چند فرکانس دوگانه (DTMF) برای شماره گیری با صدای لمسی
 • سیگنال دهی DTMF خارج از باند برای کدک‌هایی که سیگنالینگ DTMF را به درستی انتقال نمی‌دهند (به عنوان مثال، 729 یا G.729a).
 • انتقال صوتی/تصویری (AVT) مذاکره نوع محموله.
 • پشتیبانی از تاریخ و زمان کنونی از طریق پروتکل زمان شبکه ساده (SNTP) و پشتیبانی منطقه زمانی و ساعت تابستانی.
 • پشتیبانی اطلاعات تغییر مسیر تماس از طریق هدر Diversion.
 • کنترل تماس شخص ثالث از طریق مذاکره رسانه‌ای با تاخیر. مذاکره رسانه‌ای با تاخیر زمانی است که در آن اطلاعات پروتکل شرح سشن (SDP) در تنظیم تماس اولیه به طور کامل تبلیغ نمی‌شود.
 • پشتیبانی از اندپوینت‌های مشخص شده به عنوان نام‌های دامنه کاملاً واجد شرایط (FQDN) در SDP.
 • بازنشانی از راه دور و پشتیبانی به‌روزرسانی طرح شماره‌گیری (از طریق هدر رویداد در پیام‌های NOTIFY).

5- ویژگی‌های تماس و پیام

 • پشتیبانی

از طرح شماره گیری که شماره گیری خودکار و تولید خودکار صدای شماره گیری ثانویه را امکان پذیر می‌کند.

 • پیکربندی دایرکتوری محلی (ذخیره و فراخوان) و تکمیل شماره گیری خودکار

هر بار که تماسی با موفقیت برقرار یا دریافت می‌شود، شماره در یک فهرست محلی در تلفن ذخیره می‌شود. حداکثر تعداد ورودی‌ها 32 است. ورودی‌ها بر اساس استفاده و سن دسته بندی می‌شوند. قدیمی‌ترین ورودی که به کمترین تعداد فراخوانی شده است، ابتدا رونویسی می‌شود. این ویژگی توسط کاربر قابل برنامه ریزی نیست. با این حال، حداکثر 20 ورودی را می‌توان “قفل” کرد (از طریق کلید نرم افزار Locked)؛ به طوری که هرگز حذف نشوند.

 • نشان انتظار پیام (از طریق NOTIFY ناخواسته)

چراغ‌هایی برای نشان دادن این که یک پیام صوتی جدید در صندوق پستی مشترک وجود دارد. اگر مشترک به پیام گوش دهد اما پیام را ذخیره یا حذف نکند، چراغ روشن می‌ماند. اگر مشترکی به پیام یا پیام‌های جدید گوش دهد و آنها را ذخیره یا حذف کند، چراغ خاموش می‌شود. نشانگر انتظار پیام توسط سرور پست صوتی کنترل شده و با ارتقا یا راه اندازی مجدد تلفن ذخیره می‌شود.

 • شماره گیری سریع

شماره گیری سریع به پست صوتی با استفاده از دکمه پیام.

 • مزاحم نشوید

کاربر را قادر می‌سازد تا از سیستم بخواهد تماس‌های دریافتی را در بازه‌های زمانی مشخصی که کاربر نمی‌خواهد مزاحمتی ایجاد کند، پیگیری کند.

 • شماره دایرکتوری چندگانه

به تلفن IP سیسکو اجازه می‌دهد تا حداکثر شش شماره دایرکتوری یا خط داشته باشد.

 • انتظار تماس (فعال)

یک آهنگ پخش می‌کند تا نشان دهد یک تماس ورودی در انتظار است. سپس کاربر می‌تواند تماس موجود را در حالت انتظار قرار دهد و تماس دیگر را بپذیرد. کاربر می‌تواند به طور متناوب بین دو تماس جابه‌جا شود.

 • انتظار تماس (غیرفعال)

به کاربر اجازه میدهد تا از سیستم بخواهد تماس‌های انتظار تماس را در یک دوره زمانی مشخص مسدود کند.

 • شماره گیری مستقیم

به کاربران این امکان را می‌دهد با استفاده از قالب شماره استاندارد 164 در قالب محلی، ملی یا بین‌المللی تماسی را شروع یا دریافت کنند.

 • شماره گیری مستقیم URL

امکان برقراری تماس با استفاده از آدرس ایمیل به جای شماره تلفن را فراهم می‌کند.

 • مسدود کردن شناسه تماس گیرنده

کاربر را قادر می‌سازد تا از سیستم بخواهد شماره تلفن یا آدرس ایمیل را از تلفن‌هایی که دارای قابلیت شناسایی تماس گیرنده هستند، مسدود کند.

 • مسدود کردن تماس ناشناس

به کاربر اجازه می‌دهد از سیستم بخواهد تا تماس‌هایی را که شناسایی آن‌ها مسدود شده است را مسدود کند.

 • کنفرانس سه طرفه

با ارائه یک کنفرانس تلفنی در تلفن آغازگر، از یک کنفرانس تلفنی با دو تلفن دیگر پشتیبانی می‌کند.

6- آپشن‌های تماس

 • انتقال تماس (شبکه)

به کاربر آی پی فون سیسکو اجازه می‌دهد تا از شبکه خدمات ارسال درخواست کند ( از طریق یک ابزار شخص ثالث که پیکربندی این ویژگی را قادر می‌سازد). هنگامی که تماسی با تلفن کاربر برقرار می‌شود، توسط سرور پروکسی SIP به مقصد مناسب هدایت می‌شود.

 • انتظار تماس

به کاربر این آی پی فون (کاربر A) اجازه می‌دهد تا تماسی ( از کاربر B) را در حالت انتظار قرار دهد. وقتی کاربر A کاربر B را در حالت انتظار قرار می‌دهد، مسیر صدای RTP دو طرفه بین کاربر A و کاربر B به طور موقت قطع می‌شود؛ اما جلسه تماس همچنان متصل است. هنگامی که کاربر A کاربر B را از حالت انتظار خارج می‌کند، مسیر صدای RTP دو طرفه دوباره برقرار می‌شود.

 • تماس سه طرفه

اجازه یک تماس سه طرفه بریج شده را می‌دهد. هنگامی که یک تماس سه طرفه برقرار می‌شود، تلفن IP سیسکو که از طریق آن تماس برقرار می‌شود، به عنوان یک پل عمل می‌کند و رسانه‌های صوتی را برای طرفین دیگر در هم می‌آمیزد.

خرید تلفن تحت شبکه

7- ویژگی‌های پروکسی و مسیریابی

 • مسیریابی پروکسی تعریف شده توسط کاربر:

ویژگی Route تگ الگو در فایل قالب dial-plan را می‌توان برای نشان دادن اینکه تماس در ابتدا باید به کدام پروکسی (پیش فرض، اضطراری، FQDN) هدایت شود، استفاده کرد. مثلاً برای پیکربندی یک پروکسی اضطراری، مقدار ویژگی Route را به عنوان “اضطراری” مشخص کنید.

 • پروکسی SIP بکاپ:

هنگامی که پروکسی اصلی به پیام INVITE ارسال شده توسط تلفن IP سیسکو پس از چند تکرار پیکربندی شده پاسخ نمی‌دهد، این تلفن SIP INVITE را به پروکسی پشتیبان ارسال می‌کند. این مستقل از پروکسی تعریف شده در ویژگی Route در قالب شماره گیری استفاده شده است. تلفن IP سیسکو تلاش می‌کند با پروکسی پشتیبان ثبت نام کند. با تمام تعاملات با پروکسی پشتیبان مانند چالش‌های احراز هویت، مانند تعامل با پراکسی اصلی رفتار می‌شود.

آی پی فون سیسکو تلاش دارد با پروکسی پشتیبان ثبت نام کند. با تمام تعاملات با پروکسی پشتیبان مانند چالش‌های احراز هویت، مانند تعامل با پروکسی اصلی رفتار می‌شود. پروکسی پشتیبان فقط برای پیام‌های INVITE جدید استفاده می‌شود که با پروکسی اصلی ارتباط برقرار نمی‌کنند. پس از یک بار استفاده از پروکسی پشتیبان، این پروکسی در تمام مدت تماس فعال است. محل پروکسی SIP پشتیبان را می‌توان به عنوان یک آدرس IP در فایل تنظیمات پیش فرض تعریف کرد.

 • پروکسی SIP اضطراری:

یک پروکسی SIP اضطراری اختیاری را می‌توان با ویژگی Route تگ الگو در فایل الگوی dial-plan پیکربندی کرد. هنگامی که یک پروکسی SIP اضطراری پیکربندی شده و تماسی آغاز می‌شود، تلفن یک پیام INVITE به آدرس مشخص شده در پارامتر proxy_emergency ایجاد می‌کند. پروکسی اضطراری در مدت زمان تماس استفاده می‌شود. محل پروکسی اضطراری را می‌توان به عنوان یک آدرس IP در فایل تنظیمات پیش فرض تعریف کرد.

 • پشتیبانی از DNS SRV:

سرور نام دامنه (DNS SRV) برای مکان یابی سرورهای یک سرویس خاص استفاده می‌شود. SIP در تلفن‌های سیسکو از یک کوئری DNS SRV برای تعیین آدرس IP پروکسی SIP یا سرور تغییر مسیر استفاده می‌کند. رشته کوئری ایجاد شده مطابق با RFC 2782 است و مانند “__transport” برچسب پروتکل را با زیرخط (_) اضافه می‌کند. اضافه کردن زیرخط خطر استفاده از همان نام را برای اهداف نامرتبط کاهش می‌دهد. مطابق با RFC 2782 و مشخصات draft-ietf-sip-srv-01، سیستم می‌تواند چندین آدرس IP را به خاطر بسپارد و از آنها به درستی استفاده کند. در مشخصات draft-ietf-sip-srv-01، فرض بر این است که تمام پروکسی‌های بازگشتی برای رکورد SRV معادل هستند؛ به طوری که تلفن می‌تواند با هر یک از پروکسی‌ها ثبت نام کند و با استفاده از هر پروکسی دیگر تماسی را آغاز کند.

 • تشخیص فعالیت صوتی قابل پیکربندی:

تشخیص فعالیت صوتی (VAD) را می‌توان با پارامتر enable_vad فعال یا غیرفعال کرد. برای غیرفعال کردن از مقدار 0 و برای فعال کردن از مقدار 1 استفاده کنید.

 • هشدار متمایز:

اگر پیام INVITE حاوی یک هدر Alert-Info باشد، زنگ مشخصی فراخوانی می‌شود. قالب هدر “Alert-info: x” است. مقدار “x” می‌تواند هر عددی باشد. این هدر فقط توسط گوشی دریافت شده و توسط آن تولید نمی‌شود.
از هشدار متمایز هنگامی که تلفن بیکار یا در حین تماس است، پشتیبانی می‌شود. در حالت بیکار، تلفن با آهنگ متفاوتی زنگ می‌زند. زنگ انتخاب شده دو بار با یک مکث کوتاه در میان پخش می‌شود. در حالت انتظار تماس به جای یک بوق طولانی، دو بوق کوتاه تولید می‌شود.

 • ترجمه آدرس شبکه و پروکسی خروجی:

ترجمه آدرس شبکه (NAT) را می‌توان با پارامتر nat_enable فعال یا غیرفعال کرد. می‌توانید آدرس سرور NAT یا فایروال را با استفاده از پارامتر nat_address پیکربندی کنید. همچنین می‌توانید آدرس IP و شماره پورت سرور پروکسی خروجی را پیکربندی کنید. هنگامی که پروکسی خروجی فعال است، تمام درخواست‌های SIP به جای پروکسی N_address به سرور پروکسی خروجی ارسال می‌شود. همه پاسخ‌ها همچنان با قوانین پردازش عادی Via مطابقت دارند. جریان رسانه از طریق پراکسی خروجی هدایت نمی‌شود.

حالت‌های NAT و پروکسی خروجی را می‌توان به طور مستقل فعال یا غیرفعال کرد. اگر در بالاترین هدر Via تگ دریافت= وجود نداشته باشد و آدرس IP منبع با آدرس IP در بالاترین هدر Via متفاوت باشد، تگ receive= به هدر Via همه پاسخ‌ها اضافه می‌شود. پاسخ‌ها تحت شرایط زیر به منبع بازگردانده می‌شوند:

– اگر یک تگ receive= در بالاترین هدر Via باشد، پاسخ به آدرس IP موجود در برچسب دریافت= ارسال می‌شود.
– اگر هیچ تگ دریافت= وجود نداشته باشد و آدرس IP در بالاترین هدر Via با آدرس IP مبدأ متفاوت باشد، پاسخ به آدرس IP منبع بازگردانده می‌شود. در غیر این صورت پاسخ به آدرس IP در بالاترین هدر Via ارسال می‌شود.

پشتیبانی از کاراکتر

آی پی فون SIP سیسکو از کاراکترهای ISO 8859-1 Latin1 پشتیبانی می‌کند. زبان‌های زیر پشتیبانی می‌شوند:

 • فرانسوی (fr)، اسپانیایی (es)، کاتالانی (ca)، باسکی (eu)، پرتغالی (pt)، ایتالیایی (it)، آلبانیایی (sq)، رتو-رومانیک (rm)، هلندی (nl)، آلمانی ( de)، دانمارکی (da)، سوئدی (sv)، نروژی (no)، فنلاندی (fi)، فاروئی (fo)، ایسلندی (is)، ایرلندی (ga)، اسکاتلندی (gd)، انگلیسی (en)، آفریقایی ( af)، و سواحیلی (Sw).

زبان‌های زیر پشتیبانی نمی‌شوند:

 • زولو (zu) و سایر زبان‌های بانتو با استفاده از حروف لاتین Extended-B، عربی در شمال آفریقا، و گوارانی (gn) فاقد GEIUY با tilde (~).

نکته: کارت‌های XML، متن اطلاعات و منوها همگی به زبان انگلیسی هستند. این موارد در تصویر گوشی تعبیه شده‌اند و قابل تغییر نیستند.

کاراکترهای ISO 8859-1 Latin1 را می‌توان در بخش‌های زیر استفاده کرد:

 • اطلاعات شناسه تماس گیرنده. هنگامی که یک پیام SIP با کاراکترهایISO 8859-1 Latin1 در رشته‌های شناسه تماس گیرنده دریافت می‌شود، آن رشته‌ها بر روی LCD تلفن سیسکو با کاراکترهای لاتین 1 ISO 8859-1 صحیح نمایش داده می‌شوند.
 • برنامه‌های منوی خدمات نوشته شده در CMXML. مشتری می‌تواند برنامه‌های کاربردی زبان خاص را برای یک منطقه خاص توسعه دهد. مثلاً برنامه‌ای که آب و هوای فعلی سوئد را با استفاده از کاراکترهای زبان سوئدی نشان می‌دهد. اگر مشتری همان برنامه را برای یک شهر اسپانیایی توسعه دهد، برنامه می‌تواند به اسپانیایی ترجمه شود.
 • برچسب‌های کلید خط. کلیدهای خط را می‌توان برای پشتیبانی از کاراکترهای Latin1 پیکربندی کرد. نام کلید خط را می‌توان در فایل پیکربندی مشخص کرد و به هم درستی نمایش داده می‌شود. کاراکترهای Latin1 را نمی‌توان در lineX_name استفاده کرد؛ اما می‌توانند در lineX_shortname و lineX_displayname استفاده شوند. اگر پروکسی از کاراکترهای Latin1 در هدرهای To/From پشتیبانی کند، می‌توان از آنها در پارامتر lineX_name نیز استفاده کرد.

پروتکل‌های پشتیبانی شده

آی پی فون SIP سیسکو از پروتکل‌های استاندارد زیر پشتیبانی می‌کند:

 • سرور نام دامنه (DNS)

در اینترنت برای ترجمه نام نودهای شبکه به آدرس استفاده می‌شود. SIP از DNS برای تعیین نام میزبان نقاط پایانی به آدرس‌های IP استفاده می‌کند.

 • پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP)

برای تخصیص پویا آدرس‌های IP استفاده می‌شود. DHCP به شما این امکان را می‌دهد که دستگاه‌های شبکه را از یک زیر شبکه به شبکه دیگر بدون نظارت مدیریت جابه‌جا کنید. در صورت استفاده از DHCP، می‌توانید تلفن‌های IP سیسکو را به شبکه متصل کرده و بدون نیاز به تخصیص دستی آدرس IP و پارامترهای شبکه اضافی، عملیاتی شوید.

 • آی پی فون سیسکو با مشخصات DHCP مستند شده در RFC 2131 مطابقت دارد. به طور پیش فرض، این تلفن‌ها دارای DHCP هستند.
 • پروتکل پیام کنترل اینترنت (ICMP) – یک پروتکل اینترنت لایه شبکه است که میزبان‌ها را قادر می‌سازد پیام‌های خطا یا کنترل را به میزبان‌های دیگر ارسال کنند. ICMP همچنین سایر اطلاعات مربوط به پردازش بسته IP را دربرمی‌گیرد.

آی پی فون سیسکو از ICMP همانطور که در RFC 792 مستند شده است، پشتیبانی می‌کند.

 • پروتکل اینترنت (IP)

یک پروتکل لایه شبکه که بسته‌های دیتاگرام را بین نودهای اینترنت ارسال می‌کند. IP همچنین ویژگی‌هایی را برای آدرس دهی، مشخصات نوع سرویس (ToS)، قطعه بندی و مونتاژ مجدد و امنیت فراهم می‌کند.

آی پی فون SIP سیسکو از IP همانطور که در RFC 791 تعریف شده است، پشتیبانی می‌کند.

 • پروتکل جابه‌جایی بلادرنگ (RTP)

داده‌های بلادرنگ (مانند داده‌های صوتی) را از طریق شبکه‌های داده منتقل می‌کند. RTP همچنین توانایی به دست آوردن اطلاعات کیفیت خدمات (QoS) را دارد.

 IP سیسکو از RTP به عنوان یک کانال رسانه پشتیبانی می‌کند.

 • پروتکل شرح سشن (SDP)

یک پروتکل مبتنی بر ASCII که جلسات چندرسانه‌ای و اطلاعات زمان بندی مربوط به آنها را توصیف می‌کند.

تلفن IP سیسکو از SDP برای شرح سشن استفاده می‌کند.

 • پروتکل زمان شبکه ساده (SNTP)

ساعت‌های کامپیوتر را در یک شبکه IP همگام می‌کند. تلفن‌های IP سیسکو از SNTP برای پشتیبانی از تاریخ و زمان استفاده می‌کنند.

 • پروتکل کنترل انتقال (TCP)

یک سرویس انتقال جریان بایت قابل اعتماد بین دو اندپوینت در اینترنت ارائه می‌دهد. تلفن IP سیسکو از TCP فقط برای جلسات Telnet پشتیبانی می‌کند.

 • پروتکل انتقال فایل جزئی (TFTP)

به فایل‌ها اجازه می‌دهد از طریق شبکه از یک رایانه به رایانه دیگر منتقل شوند. تلفن IP سیسکو از TFTP برای دانلود فایل‌های پیکربندی و به‌روزرسانی نرم افزار استفاده می‌کند.

 • پروتکل دیتاگرام کاربر (UDP)

یک پروتکل ساده که بسته‌های داده را بدون تایید یا تحویل تضمینی مبادله می‌کند. SIP می‌تواند از UDP به عنوان پروتکل اصلی انتقال استفاده کند. اگر از UDP استفاده شود، برای تضمین قابلیت اطمینان از ارسال مجدد استفاده می‌شود. از قطعه قطعه شدن UDP پشتیبانی می‌شود.

IP سیسکو از UDP همانطور که در RFC 768 برای سیگنال دهی SIP تعریف شده است پشتیبانی می‌کند.

 • پروتکل انتقال هایپرتکست (HTTP)

تلفن دارای پشتیبانی محدودی از HTTP 1.1 است. تلفن IP سیسکو از HTTP برای بازیابی فایل‌های XML CallManager Cisco استفاده می‌کند.

پیش نیازها

برای اینکه آی پی فون سیسکو به عنوان یک اندپوینت SIP در شبکه شما با موفقیت کار کند، شبکه باید شرایط زیر را برآورده کند:

 • یک شبکه IP فعال ایجاد شده باشد.
 • VoIP روی روترهای سیسکو شما پیکربندی شده باشد.
 • گیت‌وی‌های VoIP برای SIP پیکربندی شده باشند.
 • یک سرور TFTP فعال بوده و حاوی آخرین ایمیج سیستم عامل تلفن IP سیسکو در فهرست اصلی خود باشد.
 • یک سرور پروکسی فعال بوده و برای دریافت و ارسال پیام‌های SIP پیکربندی شده باشد.

اتصالات آی پی فون سیسکو

تلفن IP سیسکو دارای قابلیت‌هایی برای اتصال به شبکه داده، تامین برق تلفن و اتصال هدست به گوشی است. شکل زیر اتصالات تلفن آی پی سیسکو را نشان می‌دهد.

اتصالات آی پی فون سیسکو

اتصال به شبکه

تلفن IP سیسکو دارای دو پورت RJ-45 است که هر یک از اتصالات اترنت نیمه دوبلکس 10/100 مگابیت بر ثانیه به دستگاه‌های خارجی پشتیبانی می‌کنند – یک پورت شبکه (با برچسب 10/100 SW) و یک پورت دسترسی کامپیوتر (با برچسب 10/100). می‌توانید از کابل کشی دسته 3 یا 5 برای اتصالات 10 مگابیت بر ثانیه استفاده کنید، اما از دسته 5 برای اتصالات 100 مگابیت بر ثانیه استفاده کنید. در هر دو پورت شبکه و درگاه دسترسی، از حالت تمام دوبلکس برای جلوگیری از تصادم استفاده کنید.

پورت شبکه (10/100 SW)

از پورت شبکه برای اتصال گوشی به شبکه استفاده کنید. در این پورت باید از کابل مستقیم استفاده کنید. این تلفن همچنین می‌تواند از طریق این اتصال، برق درون خطی را از سوئیچ Catalyst دریافت کند.

پورت دسترسی (10/100 PC)

از درگاه دسترسی برای اتصال یک دستگاه شبکه مانند رایانه به تلفن استفاده کنید. در این پورت باید از کابل مستقیم استفاده شود.

اتصال به برق

برق تلفن IP سیسکو را می‌توان با منابع زیر تامین کرد:

 • منبع تغذیه خارجی – آداپتور AC سیسکو و سیم برق اختیاری برای اتصال به یک پریز دیواری استاندارد.
 • ماژول سوئیچینگ 10/100 WS-X6348-RJ45V — وقتی به ماژول سوئیچینگ 10/100BASE-TX خانواده Catalyst 3500، 4000 یا 6000 متصل می شود، برق درون خطی تلفن IP سیسکو را فراهم می‌کند.

این ماژول روی پایه‌های 1 و 2 و 3 و 6 برق می‌فرستد.

 • WS-PWR-PANEL—پنل پچ پاور برق تلفن IP سیسکو را فراهم می‌کند که این تلفن را قادر می‌سازد به ماژول‌های سوئیچینگ خانواده Catalyst 4000، 5000 و 6000 10/100BASE-TX متصل شود.

این ماژول روی پین‌های 4، 5، 7 و 8 برق می‌فرستد.

 • WS-X4148-RJ45V—48 پورت اترنت 10/100 با ماژول برق درون خطی برای Catalyst 4006.
 • ماژول WS-X4095-PEM—VoIP DC Power Entry برای Catalyst 4006.
 • WS-X4608-2PSU و WS-X4608—تجهیزات رایج قفسه برق -48VDC خارجی برای Catalyst 4006 با دو واحد منبع تغذیه AC به DC (PSUs) و یک محل خالی برای گزینه اضافی و 110V 15A AC-to -48VDC PSU گزینه اضافی برای قفسه برق.
 • کلید WS-C3524-PWR-XL-EN-Catalyst 3524-PWR XL.

نکته: فقط پورت شبکه (با برچسب 10/100 SW) از سوئیچ‌های Catalyst برق درون خطی پشتیبانی می‌کند.

استفاده از گوشی

تلفن IP سیسکو از جک هدست چهار یا شش سیم پشتیبانی می‌کند. به طور خاص، این تلفن از مدل‌های هدست Plantronics زیر پشتیبانی می‌کند:

 • Tristar Monaural
 • Encore Monaural H91
 • Encore Binaural H101

کنترل‌های صدا و بی‌صدا کردن نیز صدا را بر روی گوشی تنظیم می‌کنند و مسیر گفتار هدست را قطع می‌کنند. کلید فعال سازی هدست در جلوی تلفن IP سیسکو قرار دارد.

نکته: هنگام استفاده از هدست نیازی به تقویت کننده نیست. با این حال برای اتصال هدست به پورت هدست در پشت تلفن IP Cisco 7960/7940 به یک سیم تلفن نیاز دارید.

آی پی فون SIP سیسکو با سوئیچ کاتالیست

برای کارکرد در شبکه تلفن IP، تلفن IP سیسکو SIP باید به یک دستگاه شبکه مانند سوئیچ Catalyst متصل شود تا اتصال شبکه به دست آید.

تلفن IP سیسکو دارای یک سوئیچ اترنت داخلی است که به آن امکان می‌دهد ترافیک ورودی از تلفن، پورت دسترسی و پورت شبکه را تغییر دهد. اگر رایانه‌ای به پورت دسترسی وصل باشد، بسته‌هایی که به و از رایانه بین آن و تلفن رد و بدل می‌شوند، پیوند فیزیکی یکسانی به سوئیچ و همان پورت روی سوئیچ دارند. این پیکربندی پیامدهای زیر را برای پیکربندی VLAN در شبکه دارد:

 • VLANهای فعلی ممکن است بر اساس زیرشبکه IP پیکربندی شده باشند. شاید آدرس‌های IP دیگر برای تخصیص تلفن به یک پورت در دسترس نباشند؛ پس متعلق به همان زیرشبکه ای است که سایر دستگاه‌های (PC) متصل به همان پورت هستند.
 • ترافیک داده موجود در تلفن‌های پشتیبان VLAN ممکن است کیفیت ترافیک VoIP را کاهش دهد.

می‌توانید این مشکلات را با جداسازی ترافیک صوتی در یک VLAN جداگانه در هر یک از پورت‌های متصل به تلفن حل کنید. پورت سوئیچ پیکربندی شده برای اتصال تلفن دارای VLAN های جداگانه‌ای است که برای حمل ترافیک زیر پیکربندی شده‌اند:

 • ترافیک صوتی به و از تلفن آی پی سیسکو (VLAN کمکی).
 • ترافیک داده به و از رایانه شخصی متصل به سوئیچ از طریق درگاه دسترسی تلفن IP سیسکو (VLAN بومی).

نتیجه گیری

جداسازی تلفن‌ها در یک VLAN کمکی جداگانه، کیفیت ترافیک صوتی را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد تعداد زیادی از تلفن‌ها به شبکه موجود در جایی که آدرس‌های IP کافی وجود ندارد افزوده شوند.

برای افزونگی، می‌توانید از آداپتور AC سیسکو استفاده کنید؛ حتی اگر از برق درونی سوئیچ‌های Catalyst استفاده می‌کنید. آی پی فون سیسکو می‌تواند بار برق مورد استفاده را از منبع تغذیه داخلی و منبع تغذیه خارجی به اشتراک بگذارد. اگر برق داخلی یا خارجی قطع شود، تلفن می‌تواند به طور کامل به منبع برق دیگر سوئیچ کند.

برای استفاده از این ویژگی افزونگی باید حالت برق درون خطی را روی سوئیچ Cisco Catalyst روی خودکار تنظیم کنید. در مرحله بعد، تلفن IP بدون برق سیسکو را به شبکه وصل کنید. پس از روشن شدن تلفن، منبع تغذیه خارجی را به گوشی وصل کنید.

لیست قیمت انواع تلفن تحت شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *