مجازی سازی

پروتکل انتقال تصویر RemoteFX

پروتکل انتقال تصویر RemoteFX

پروتکل انتقال تصویر

امروز قصد معرفی یکی از پروتکل‌های انتقال تصویر شرکت مایکروسافت را داریم اما قبل از آن بهتر است بدانیم چرا باید از پروتکل‌های انتقال تصویر استفاده کنیم:

انواع پروتکل‌های انتقال تصویر کدامند و سپس در مورد پروتکل انتقال تصویر RemoteFX صحبت کنیم.

 

مزایای پروتکل انتقال تصویر

استفاده از پروتکل انتقال تصویر باعث سرعت بخشیدن به اجرای برنامه‌ها می‌شود چرا که پردازش اعمال کاربر توسط سرور انجام می‌شود. با استفاده از پروتکل هیچ اطلاعاتی سمت کاربر ذخیره نمیشود و اطلاعات در محیطی ایزوله نگه داری میشود. با استفاده از پروتکل انتقال تصویر نیازی به نیروی متعدد متخصص جهت پشتیبانی هر ایستگاه نیست و همگی از طریق سرور پشتیبانی میشوند. در استفاده از پروتکل‌ انتقال‌تصویر به دلیل استفاده از زیروکلاینت‌ها مصرف برق بسیار کاهش میابد و ده‌ها مزیت دیگر که در مقالات قبلی به آنها اشاره شده است.

 

روش‌های استفاده:

و اما برای استفاده از پروتکل انتقال‌تصویر روش های متعددی وجود دارد. از جمله بهترین روش های موجود در بازار میتوان به Microsoft RDP و PCOIP و Citrix اشاره کرد.

 

پروتکل های PCOIP و Citrix

پروتکل‌های PCOIP و Citrix دو پروتکل قدرتمند از شرکت های VMware و Linux میباشند که بسیار هم طرفدار دارند اما برای مقاصد خاصی از آن ها استفاده میشود. این دو پروتکل برای کاربری‌هایی استفاده می‌شوند که نیاز به کیفیت بسیار بالای تصویر و عدم تاخیر در تصویر نیاز باشد مانند استفاده از نرم افزارهای گرافیکی، پخش محتوای چند رسانه‌ای و غیره. برای استفاده از این دو پروتکل انتقال تصویر نیاز است که حتما دانش کافی برای راه اندازی آن داشت و پشتیبانی آن نیز نیازمند تخصص و مهارت است. این دو پروتکل برای سازمانهای بزرگ و با تعداد کاربران بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

 

پروتکل انتقال‌تصویر RemoteFX

پروتکل انتقال تصویر RemoteFX نسخه جدیدتر Microsoft RDP می‌باشد که درسال 2008 در ویندوز سرور 2008 نسخه R2 معرفی شد. RemoteFX انتقال تصویر و داده از مرکز داده به سمت کاربر نهایی را به عهده دارد.

این پروتکل برای سازمان‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیاده‌سازی و پشتیبانی از آن نیاز به مهارت و تخصص بسیار ندارد.

اگر به خاطر داشته باشید از ویندوز XP به بعد بود که مایکروسافت ویژگی Remote Desktop را ارائه داد و کاربران توانستند به دسکتاپ های یکدیگر دسترسی داشته باشند و آنرا کنترل کنند. این ویژگی در آن زمان از پروتکل TCP استفاده میکرد. اما با ارائه نسخه بهینه شده RDP پردازش تصاویر بسیار بهبود پیدا کرد و میتوان در آن به تماشای روان ویدئو و استفاده از نرم افزارهای سه بعدی پرداخت. اما RemoteFX فقط در Hyper-V و نرم افزارهای Citrix قابل استفاده است اما از پروتکل‌های محیط XenDesktop نیز پشتیبانی میکند. در نسخه های جدید RemoteFX امکان استفاده از پروتکل UDP را برای کاربران فراهم میکند. همچنین در سرور 2012 پروتکل انتقال تصویر RemoteFX از نمایشگرهای چند لمسی نیز پشتیبانی میکند. یکی دیگر از مزایای RemoteFX امکان استفاده از این پروتکل در بستر شبکه WAN می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر همواره میتوانید به وبسایت تکنوکلاینت مراجعه کنید و از مشاوره رایگان مشاوران ما بهره مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.