در حال نمایش 6 نتیجه

فروش انواع محافظ و سه راهی برق

محافظ و سه راهی برق به دستگاه‌ها و تجهیزاتی گفته می‌شود که با هدف حفاظت از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در برابر ولتاژها، جریان‌های ناپایدار، گذرجات برق و سایر اختلالات برقی عمل می‌کنند. این دستگاه‌ها با تشخیص ناهنجاری‌های برق، سیستم‌های الکتریکی را از آسیب‌ها و خرابی‌های ناشی از این اختلالات محافظت می‌کنند.

محافظ برق ممکن است برای مصارف مختلفی اعم از صنعتی، تجاری و حتی خانگی مورد استفاده قرار گیرد. انواع محافظ برق شامل موارد زیر است:

 1. محافظ ولتاژ (Voltage Protector): این نوع محافظ برق برای کنترل ولتاژ و جلوگیری از افزایش یا کاهش ناگهانی ولتاژ به تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. محافظ جریان (Current Protector): این نوع محافظ برق جلوگیری از افزایش ناگهانی جریان الکتریکی را هدف دارد تا از آسیب به تجهیزات جلوگیری کند.
 3. محافظ گذرجات (Surge Protector): این محافظ برق برای جلوگیری از ورود گذرجات برق ناگهانی به تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گذرجات می‌توانند در اثر رعد و برق یا دیگر اختلالات شبکه برقی ایجاد شوند.
 4. محافظ حرارتی (Thermal Protector): این نوع محافظ برق با اندازه‌گیری دما و جلوگیری از افزایش ناگهانی حرارت در تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از محافظ برق در انواع مختلف تجهیزات و سیستم‌های الکتریکی به افزایش عمر مفید و کاهش خطرات ناشی از اختلالات برقی کمک می‌کند.

چند راهی برق چیست؟

چند راهی برق یا در اصطلاح «سه راهی» در زمره پراستفاده‌ترین ابزارهای الکتریکی قرار دارد. این دستگاه‌ها دارای چندین انشعاب هستند تا قابلیت اتصال چند دستگاه به یک پریز برق را ممکن کنند. اما برخی از آنها در نقش محافظ برق هم عمل می‌کنند یا تایمر دارند.

سه راهی یا همان چند راهی در انواع مختلفی وجود دارد. بعضی از آنها فقط یک سیم رابط دارند؛ اما برخی دیگر عملکردهای هوشمندانه‌تری دارند. در خرید به اصطلاح سه راهی به موارد مختلفی باید توجه شود: تعداد و نوع انشعابات سیم سیار و اینکه محافظ برق باشد یا نه از مهم‌ترین این موارد هستند.

سه راهی‌ها در انواع مختلفی عرضه می‌شوند که عبارتند از:

 1. سه راهی بی‌سیم
 2. سه راهی سرامیکی
 3. سه راهی جمع شو
 4. سه راهی ارت‌دار
 5. سه راهی کلیددار
 6. سه راهی هوشمند
 7. سه راهی تایمردار
 8. سه راهی برق صنعتی
 9. سه راهی USB دار

میان محافظ برق و چند راهی چه تفاوتی وجود دارد؟

صنعت برق بی‌شک صنعت وسیعی است و تجهیزات و ابزارآلات فراوانی را شامل می‌شود. محافظ برق و چند راهی هر دو از تجهیزات بسیار مهم این صنعت هستند و بدون آنها صنعت برق معنایی ندارد. اما چه تفاوت‌هایی میان این دو مورد وجود دارد؟

قاعدتاً می‌دانید که محافظ برق وسیله‌ای است که برای کنترل مقدار جریان ورودی به دستگاه‌های الکتریکی به کار می‌رود و کار اصلی آن ایستادگی در مقابل نوسانات برق است. در حالی که چند راهی وسیله‌ای است که برای اتصال چندین دستگاه به یک پریز استفاده می‌شود.

تفاوت‌های اصلی این دو در موارد زیر است:

 • سه راهی دقیقاً کار محافظت را انجام نمی‌دهد؛ گرچه اضافه بار مدار را کنترل می‌کند، اما محافظ ولتاژ نیست. این کار بر عهده محافظ برق است.
 • ساختار داخلی یک محافظ برق بسیار بیشتر از یک سه راهی بوده و بر طبق جدیدترین تکنولوژی روز دنیا توسعه داده می‌شود. از این رو به کمک حسگرهای مخصوص توان ورودی مدیریت شده و مدار قطع می‌شود.
 • شاید اصلی‌ترین تفاوت میان این دو ابزار الکتریکی، شکل ظاهری آنها باشد. سه راهی تنها سه پریز برای اتصال دستگاه‌های مختلف به برق دارد اما تعداد اتصال دهنده‌های محافظ برق می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد.
 • قیمت این دستگاه‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. به طور کلی محافظ برق با توجه به کاربرد آن می‌تواند قیمت بالاتری داشته باشد.

در خرید محافظ برق و چند راهی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

حتماً پیش از خرید هر یک از این ابزارها به نکات زیر توجه کنید:

 1. به برند این تجهیزات توجه ویژه‌ای داشته باشید. معمولاً شرکت‌های معتبر از متریال و دستگاه‌های پیشرفته روز دنیا برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند.
 2. به قیمت‌های آنها توجه داشته باشید؛ بسته به نیاز و بودجه خود مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.
 3. طول کابل نحوه قرارگیری فاصله پورت‌های خروجی نیز اهمیت فراوانی دارد و بایستی به آن توجه شود.
 4. خرید از فروشگاه‌های معتبر نیز باید اولویت کار شما باشد. فروشگاه تکنوکلاینت با سال‌ها تجربه در زمینه فروش تجهیزات کامپیوتری، تمام لوازم جانبی از کمپانی‌های معتبر با کیفیت بالا را به فروش می‌رساند. همچنین قیمت لوازم جانبی الکتریکی در این مجموعه مقرون‌به‌صرفه‌تر از سایر فروشگاه‌ها خواهد بود.