حافظه‌ SSD

انواع حافظه SSD

انواع حافظه SSD

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع حافظه SSD بپردازیم. حافظه‌های SSD مخفف Solid State Drive به معنای دیسک حالت جامد هستند. یکی دیگر از ابزارهای ذخیره‌سازی هستند که امروزه بسیار استفاده می‌شوند. یکی از دلایلی که امروزه بسیار از حافظه‌های SSD استفاده می‌شود سرعت خواندن و نوشتن بالای آن‌ها نسبت به هاردهای HDD است.

حافظه SSD انواع دیگری از حافظه‌ها هستند. حافظه‌ها انواع مختلفی دارند که جدیدترین نوع آن حافظه‌های SSD است. در ابتدا حافظه‌ها به شکل قطعات مکانیکی بزرگ بودند. قبل از حافظه‌های SSD هاردهای HDD بسیار رایج بودند که امروزه دیگر کمرنگ شده‌اند و جای خود را به حافظه‌های SSD داده‌اند. هاردهای HDD ظرفیت‌های بالایی داشتند هم‌اکنون نیز برای ذخیره‌سازها و هاردهای سروری از همان هاردهای مکانیکی استفاده می‌کنند.

هر نوع حافظه مزایا و معایب خاص خود رادارند و حافظه SSD از این قاعده مستثنا نیستند.

مزایای و معایب حافظه‌ SSD :

در حافظه‌های SSD سرعت بوت شدن سیستم به‌شدت کاهش میابد و در کسری از ثانیه سیستم شما بوت خواهد شد.همچنین بارگذاری نرم‌افزارها به‌صورت آنی انجام می‌شود و هیچ تأخیری درباز شدن نرم‌افزارها رخ نمی‌دهد.

در حافظه‌های SSD اجرای یک فایل نیز با حداکثر سرعت خواهد بود و فایل بدون تلف شدن زمان اجرا خواهد شد.سرعت کپی بسیار بالاتر از هاردهای HDD است. اما از معایب حافظه‌های SSD می‌توان به قیمت بسیار بالاتر نسبت به حجم پایین‌تر در مقایسه با هاردهای HDD اشاره کرد.

اما چرا سرعت اجرای برنامه‌ها در حافظه‌های SSD بالاتر از هاردهای HDD است؟

در هاردهای HDD برای دسترسی به یک فایل باید هد از روی دیسک سخت عبور کند و به آدرس فایل مورد نظر برسد و آن را فراخوانی کند اما در حافظه‌های SSD چون فایل در بلاک‌های حافظه ذخیره می‌شود و دسترسی به آن تصادفی است لذا سرعت دسترسی به آن بسیار بالاتر است.

حافظه‌های SSD از سه نسل Sata 1 و2و3 پشتیبانی می‌کنند که هرکدام از آن‌ها به ترتیب سرعت 1.5و3و6 گیگابایت دارند. یکی از مزایای اصلی در حافظه‌های SSD استفاده از بیت خطا ECC است که قابلیت اطمینان را بالا می‌برند.

ازحافظه SSD در تین‌کلاینت‌ها و لپ‌تاپ‌ها بیشتر استفاده می‌شود. حافظه‌های SSD انواع گوناگونی دارند که به شرح کامل آن می‌پردازیم.

حافظه‌های SSD SATA :

این نوع حافظه‌های SSD اندازه‌ی 2.5 اینچی دارند که اغلب برای لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شوند. معمولاً برخی تین کلاینت‌های بازار هم با دارا بودن پورت ساتا از این نوع حافظه‌های SSD استفاده می‌کنند.

سرعت خواندن و نوشتن در این نوع حافظه‌های SSD بسته به SATA 1,SATA 2,SATA 3 بودن متفاوت است. به‌طورمعمول این نوع حافظه‌های SSD با پورت SATA 3 عرضه می‌شوند. سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در این حافظه‌های SSD به حدوداً 600 مگابیت در ثانیه میرسد. یکی از مزایای این نوع حافظه‌های SSD نسبت به سایر حافظه‌های SSD قیمت پایین‌تر آن‌هاست.

حافظه‌های mSATA SSD :

حافظه‌های mSATA SSD یا دقیق‌تر حافظه‌های Mini Sata SSD همان حافظه‌های SSD SATA با همان رابط ساتا هستند که برای دستگاه‌های کوچک‌تر مانند مینی لپ‌تاپ‌ها یا تین کلاینت‌ها استفاده می‌شوند.

این نوع حافظه‌های SSD یک ماژول کوچک است که داخل اسلات mSATA تعبیه‌شده روی برد قرار می‌گیرد. ازلحاظ سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات این نوع حافظه‌های SSD سرعتی برابر با حافظه‌های SSD SATA دارند. البته در برخی موارد سرعت انتقال آن‌ها در تایپ SATA 3 بیشتر نیز می‌شوند.

امروزه ماژول‌های وای فای برای تین کلاینت‌ها نیز به‌صورت mSATA عرضه می‌شوند.سرعت خواندن و نوشتن در این نوع حافظه‌های SSD نیز در حالت عادی همان 600 مگابیت در ثانیه است. این نوع حافظه‌های SSD به دلیل قیمت بالاتری که دارند و ازلحاظ سرعت با حافظه‌های SSD SATA برابر هستند کمتر از آن‌ها در تین کلاینت‌ها استفاده می‌شود.

حافظه‌های M.2 SSD :

نوع دیگر حافظه‌های اس اس دی ، M.2 SSD هستند که نسبت حافظه‌های SSD دیگر پرسرعت‌تر و البته گران‌تر هستند.

این نوع حافظه‌های SSD که بیشتر در تین کلاینت‌های HP دیده می‌شود در چهار نوع عرضه می‌شوند:

حافظه‌های SSD M.2 2240

حافظه‌های SSD M.2 2260

حافظه‌های SSD M.2 2280

حافظه‌هایM.2 Nvme  SSD

هر سه مدل از حافظه‌های SSD فوق از یک نوع درگاه اتصال استفاده می‌کنند اما تفاوت آن‌ها در طول آن‌هاست.دو رقم آخر حافظه‌های SSD بالا بیانگر طول آن‌هاست که به ترتیب از بالا به پایین 4 سانتی، 6 سانتی و دو مدل آخر که هست سانتی هستند. نوع اتصال این نوع حافظه‌های SSD ،SATA EXPRESS است که از چهار درگاه برای انتقال اطلاعات یعنی x4 استفاده می‌کنند که گاهی سرعت انتقال در آن‌ها به 6 گیگابایت در ثانیه می‌رسد. سرعت انتقال در انواع مختلف این نوع حافظه‌ها متفاوت است.

امروزه در اکثر تین کلاینت‌های HP از این نوع حافظه‌های SSD برای بهره‌مندی از حداکثر سرعت استفاده می‌شود.

کمپانی تکنوکلاینت وارد کننده تین کلاینت و زیروکلاینت‌های HP و Dell در کشور میباشد.این شرکت با تکیه بر کارشناسان کاردان و نیز مرغوبیت کالای خود توانسته در هر مکان رضایت کامل مشتریان خود را کسب نماید.

برای دانستن اطلاعات بیشتر به سایت تکنوکلاینت مراجعه نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =