زیروکلاینت, مجازی سازی

هزینه خدمات شبکه

هزینه خدمات شبکه

امروزه شبکه‌های کامپیوتری یکی از اصلی‌ترین مسایل در حوزه IT به شمار می‌رود. شبکه‌های کامپیوتری خود به دسته‌های متفاوتی تقسیم می‌شود که می‌توان به اصلی ترین آن یعنی امنیت شبکه اشاره کرد. از این رو بحث پیاده سازی شبکه ها یک مقوله و بحث امنیت و نگه داری از شبکه مقوله ای دیگر است.

شرکت های متعددی در حوزه خدمات شبکه در کشور ما در حال فعالیت هستند اما کمتر شرکتی را می توان یافت که در زمینه امنیت و زیرساخت شبکه دارای رزومه عالی باشد. شرکت تکنوکلاینت در مدت زمان کوتاهی که شروع به فعالیت کرده است توانسته پروژه‌های متعددی را در زمینه امنیت شبکه و پیاده سازی زیرساخت مجازی سازی انجام دهد. تکنوکلاینت متخصص در زمینه مجازی سازی و امنیت شبکه می باشد. ما خود نیز وارد کننده مستقیم سخت افزارهای مورد نیاز زیرساخت مجازی سازی در کشور هستیم. وارد کننده مستقیم برندهای HP و ِDell در زمینه تین کلاینت‌ها و زیروکلاینت‌ها می‌باشد.

بررسی هزینه شبکه

بررسی هزینه شبکه

شاید در نگاه اول مهمترین مولفه ی استفاده از زیروکلاینت و یا کیس بحث میزان هزینه باشد. با توجه به افزایش قیمت قطعات کامپیوتر هزینه اسمبل کردن یک کیس به مراتب باالتر از خرید زیروکالینت است. به طور میانگین هزینه اسمبل کردن یک کیس با قدرت سخت افزاری متوسط 2 الی 3 برابر خرید یک زیروکلاینت است.

حال میخواهیم بدانیم پیاده سازی بستر زیروکلاینت در یک مجموعه یا سازمان چه هزینه ای را در پی خواهد داشت. هزینه خدمات شبکه به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که در زیر ما در قبال مثال آن را بیان خواهیم کرد.

هزینه شبکه‌ای با حدود 40 دستگاه زیروکلاینت شامل موارد زیر است:

  1. هزینه خرید 40 دستگاه زیروکلاینت
  2. هزینه خرید سرور
  3. هزینه خرید لایسنس
  4. هزینه پیاده سازی پسیو شبکه

ما با فرض اینکه هزینه بستر شبکه یا پسیو شبکه کسر شده باشد و یا پسیو شبکه موجود باشد سایر هزینه ها را با هم مقایسه خواهیم کرد.

در پیاده سازی زیروکلاینت هزینه لایسنس فقط در صورت استفاده از پروتکل‌هایی همچون PCOIP مطرح می‌شود. علاوه بر اینکه هزینه‌های پیاده سازی در زیروکلاینت‌ها کاهش می‌یابد همچنین مزایای زیر را نیز خواهد داشت:

مزایای استفاده از زیروکلاینت

هزینه مصرف برق شبکه به شدت کاهش میابد به طوری که مصرف برق هر کیس کامپیوتر حدود 300 وات است. اما مصرف برق یک زیروکلاینت در حد 6 وات است. در استفاده از زیروکلاینت مثلا برای روشن نگه داشتن نیم ساعته شبکه به 2 عدد یو پی اس 4kv نیاز است. اما برای روشن نگه داشتن همین شبکه در استفاده از کیس‌های کامپیوتری به حداقل 10 عدد یو پی اس نیاز است که خود نیز هزینه اضافی در بر دارد.

مزایای استفاده از زیروکلاینت

همچنین در استفاده از زیروکلاینت ها پس از پیاده سازی کل شبکه برای اضافه کردن یک سیستم به این شبکه هزینه فقط خرید یک زیروکلاینت را داریم چرا که هزینه های سرور و پسیو شبکه و غیره را قبلا پرداختیم و عملا بستر شبکه آماده است. تنها چیزی که نیاز است یک زیروکلاینت با قیمت حداقل است. اما برای اضافه کردن یک سیستم در مجموعه ای که از کیس استفاده می‌کنند باید یک کیس کامل خریداری شود. همچنین برای اضافه کردن یک زیروکلاینت هزینه‌های جانبی مانند خرید لایسنس آنتی ویروس و هزینه نصب و راه اندازی کیس را نخواهید داشت. امیدواریم با خاندن این مطلب به هزینه خدمات شبکه آگاه شده باشید.

شرکت تکنوکلاینت وارد کننده عمده تین کلاینت‌های برندهای اچ پی و دل در کشور می‌باشد. مفتخر است با بهترین کیفیت و با کمترین هزینه پروژه های مجازی سازی شما راه اندازی کند. برای مشاهده سایر خدمات میتوانید به آدرس سایت ما مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *