زیروکلاینت

نحوه کار زیروکلاینت

نحوه کار زیروکلاینت

 امروزه بسیاری از ارگان‌ها و مجموعه های دولتی به دلیل  کاهش دادن هزینه‌های اجرایی و مدیریتی خود در بخشIT  وهمچنین حفاظت از امنیت شبکه، از فناوری مجازی سازی و VDI در سرورها و دیتا سنترهای خود استفاده کرده اند. به دلیل فواید مجازی سازی اکنون سازمان‌ها راغب هستند تا از این فناوری برای مجموعه خود نیز به کار گیرند. در ادامه این مقاله به توضیح نحوه کار زیروکلاینت می‌پردازیم.

جهت مشاهده لیست قیمت زیروکلاینت‌های دل و اچ پی کلیک کنید.

زیروکلاینت چیست؟

زیروکلاینت دستگاه سخت افزاری کوچک، سبک وحتی در بعضی از مدل ها  به اندازه یک ماشین حساب هستند، که می توان از انها به جای کامپیوتر در مجموعه های کامپیوتری  خود استفاده کرد. در زیروکلاینت ها هیچگونه قطعه مکانیکی به کارنرفته  و تنها دارای یک برد الکترونیکی هستند.جالب است بدانید زیروکلاینت ها به طور تنهای و مستقل کارایی ندارند وهمیشه وابسته به سرورهستند. زیروکلاینت ها فاقد هرگونه هارد، سی پی یو و حتی کارت گرافیک هستند.

زیروکلاینت چیست؟

پارامترهای مهم در خرید زیروکلاینت

هزینه خرید تجهیزات: شاید دردید اول مهم‌ترین دلیل استفاده از زیروکلاینت و یا کیس نکته حائز اهمیت میزان هزینه آن باشد. به دلیل افزایش قیمت قطعات کامپیوتر هزینه اسمبل کردن یک کیس نسبت به خرید زیروکلاینت خیلی بالاتراست. به طور معمول هزینه اسمبل کردن یک کیس با قدرت سخت‌افزاری متوسط 2 الی 3 برابر خرید یک زیروکلاینت است.

امنیت: یکی از مسائل حائز اهمیت درسازمان‌های بزرگ مسئله امنیت می‌باشد، با استفاده از زیروکلاینت می‌توانید سطوح دسترسی مختلف و کنترل کاربران را تحت کنترل  مدیر مجموعه قرار دهید. به طوری که حتی اگه تمام زیروکلاینت‌های یک مجموعه به سرقت برده بشود، هیچ اطلاعاتی در اختیار کسی قرار نگیرد.

پارامترهای مهم در خرید زیروکلاینت

عمر مفید: یکی دیگر از نکاتی که باعث می‌شود ما درخرید زیروکلاینت بیشتر مانور دهیم میزان طول عمر دستگاه زیروکلاینت است. میانگین مفید طول عمر یک کیس حدود 5 سال و یک زیروکلاینت حدود 10 سال است. زیرا در زیروکلاینت‌ها هیچ گونه قطعه مکانیکی اعم از فن هارد دیسک به کار نرفته پس در نتیجه طول عمر بیشتری دارند.

هزینه ارتقا: یک نکته بسیار مهم در زیرو کلاینت ها هزینه ارتقاء دستگاه است، که این مراحله شامل دو موضوع سخت افزار و نرم افزار می شود.

در موضوع سخت افزاری شما ارگانی را در نظر داشته باشید که شامل 120 کاربر است. این مجموعه برای ارتقائ رم هر کاربر باید هزینه و وقت زیادی راصرف این موضوع کند. اما این موضوع در زیروکلاینت قابل حل است و شما می‌توانید با ارتقا دادن سرور خود تمام وقت و هزینه خود را به حداقل حال این مقایسه را در مقیاس بالاتری در نظر بگیرید، متوجه اختلاف قابل توجهی خواهید شد. در موضوع نرم افزاری نیز همین موضوع مطرح می‌شود. به طور مثال هزینه خرید الیسنس 120 عدد آنتی ویروس در مقابل خرید الیسنس آنتی ویروس سروری که تنها یکبار هزینه می‌کنید اختلاف قابل توجهی دارد.

نحوه کار زیروکلاینت

نحوه کار زیروکلاینت

چون همه پردازش‌های زیروکلاینت روی سرور انجام می‌شود زیروکلاینت‌ها برای ارائه خدمات به یک سرور مرکزی نیاز دارند. بنابراین برای انجام هرگونه پردازشی وابسته به منابعی است که سرور در اختیار زیروکلاینت قرار می‌دهد. پس زیروکلاینت‌ها به طور مستقل وبه تنهایی هیچ کاربردی ندارند و وابسته به سرورهستند. همچنین تمامی فرآیندهای محاسباتی بر روی سرور انجام می‌شود.

پروتکل اتصال برای زیروکلاینت

زیروکلاینت‌ها بر اساس پروتکل‌هایی که ساپورت می‌کنند دسته بندی می‌شوند.

سه نوع پروتکل اتصال برای زیروکلاینت ها داریم:

  • پروتکل RDP
  • پروتکل Citrix
  • پروتکل PCoIP

زیرو کلاینت واسطه ای میان کاربر و سرور مرکزی است. تمامی برنامه‌های مورد نیاز کاربر و سیستم عامل‌ها و تمام اطلاعات روی سرور نصب و ذخیره شدند. کاربر از طریق زیروکلاینت و یک زیرساخت ارتباطی همانند دسکتاپ مجازی به اطلاعات مورد نیاز و به دسکتاپ خود دسترسی پیدا می‌کند.

در این مقاله سعی کردیم نحوه کار زیروکلاینت رابه طور کامل برای شما عزیزان شرح دهیم. در صورت داشتن هرگونه ابهامی در این خصوص در کامنت‌ها از متخصصین ما سوال فرمایید. کمپانی تکنوکلاینت عرضه کننده انواع زیروکلاینت‌های برند HP و Dell در کشور می‌باشد. کمپانی ما زیروکلاینت‌های خود را با ضمانت معتبر تعویض یکساله ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره زیروکلاینت‌ها به سایت  مراجعه نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *