تین کلاینت, مینی کامپیوتر

تفاوت تین کلاینت و مینی کامپیوتر

تفاوت تین کلاینت و مینی کامپیوتر

در این مقاله به مقایسه تفاوت تین کلاینت و مینی کامپیوتر میپردازیم اما قبل از آن باید بدانیم که تین کلاینت چیست و مزایای آن را بدانیم سپس مینی کامپیوتر را بشناسیم و مزایای آن را بدانیم و در نهایت تفاوت های بین این دو را شرح دهیم.

تین کلاینت چیست؟

تین کلاینت ها در واقع دستگاه های بسیار کوچکی هستند با بردهای کوچک که دارای رم و هارد و پردازنده روی بردهای خود میباشند و میتوان روی تین کلاینت ها ویندوز نصب کرد و به پردازش اطلاعات پرداخت. تین کلاینت ها جایگزین کیس های کامپیوتر هستند. اما چرا ما باید تین کلاینت را جایگزین کیس کامپیوتر کنیم. دلیل جایگزینی تین کلاینت مزیت های آن است که نسبت به پی سی ها دارند. تین کلاینت ها همان کاربرد پی سی ها را دارند اما مزیت های بیشتری را در اختیار کاربر میگذارند که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

مزیت های تین کلاینت

 • تین کلاینت‌ها از نظر سرعت و کارایی بسیار پرسرعت هستند و دلیل آن استفاده از حافظه‌های ذخیره سازی SSD است.
 • بسیار کوچک هستند و گاهی به اندازه کف دست میرسند. میتوان آن‌ها را پشت مانیتور یا روی دیوار نصب کرد.
 • تین کلاینت ها مصرف برق بسیار کمی دارند. تغذیه برق تین کلاینت ها از یک آداپتور 65 واتی تامین میشود. دلیل اینکه کل قطعات الکترونیکی تین کلاینت با همین 65 وات تامین میشوند این است که تمامی قطعات بکار رفته شده در تین کلاینت ها با توان مصرفی پایین LOW کار میکنند.
 • دارای عمرمفید بسیار بالایی هستند. عمر مفید وسایل الکترونیکی که آن را با MTBF نشان میدهند 2برابر کیس‌های کامپیوتری میباشد.
 • فاقد فن هستند از این رو میتوانند 24 ساعته و هفت روز هفته را بدون وقفه به فعالیت بپردازند.
 • نیاز به کارت گرافیک ندارند چراکه کارت‌های گرافیک در آنها به صورت پیشفرض موجود و ادغام‌شده با پردازنده تین‌کلاینت است.

مینی کامپیوتر چیست؟

 

مینی کامپیوترها درواقع همان کیس های کامپیوتری هستند با ابعاد کوچکتر که تمامی خصوصیات کیس ها به ارث برده اند. تنها تفاوتی که کیس های کامپیوتر با مینی کامپیوتر دارند ابعاد آن هاست.ابعاد مینی کامپیوترها کمی کوچکتر از ابعاد کیس شده است و بردهای اصلی کمی کوچکتر شده اند.

مینی کامپیوترها نیز مزایا و معایب خاص خود را دارند که ما به شرح مزایای آن میپردازیم.

مینی کامپیوترها پردازنده های قابل ارتقاء دارند و میتوان بسته به نوع برد اصلی آن را ارتقاء داد که میتوان از درایو دیسک نوری استفاده کرد. همچنین میتوان از هاردهای 3.5 اینچی استفاده کرد که مزیت استفاده از این نوع هارد داشتن فضای ذخیره سازی بالا با هزینه کم است.

حال با تین‌کلاینت و مینی‌کامپیوتر ومزایای آنها آشنا شدید وقت آن است که این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم.

تفاوت تین کلاینت و مینی کامپیوتر چیست؟

 • تین کلاینت‌ها دارای عمر بالاتری نسبت به مینی کامپیوترها هستند چرا که فاقد هرگونه قطعه مکانیکی در داخل خود هستند.
 • تین کلاینت ها از نظر مصرف انرژی تا حدود 5 برابر کم مصرف تر از مینی کامپیوترها هستند.
 • تین کلاینت ها از نظر ابعاد بسیار کوچکتر از مینی کامپیوترها هستند.  یکی از دغدغه های کاربران مینی کامپیوترها فضای مورد نیاز برای قرارگیری مینی کامپیوترشان است که با جایگزینی تین کلاینت علاوه بر مزایای فراوان دیگر این دغدغه نیز حل شده است.
 • تین کلاینت‌ها از نظر سرعت بسیار بالاتر هستند به طوریکه بوت شدن ویندوز در آنها تنها 7 ثانیه زمان میبرد!! در کار با تین کلاینت و نرم افزارهای نصب شده بر روی آن متوجه این اختلاف سرعت محسوس خواهید شد.
 • برای خرید تین‌کلاینت نیازی به خرید مجزای قطعات ندارید اما برای مینی‌کامپیوتر برای تک تک قطعات باید هزینه جدا بپردازید.
 • تین کلاینت ها اکثرا دارای پورت شبکه گیگ هستند و نیازی به خرید جداگانه کارت شبکه 1000نیست.
 • تین‌کلاینت به دلیل فن لس بودن تولید صدای اضافی ندارد و پس ازمدتی کار به سرویس و تمیزکردن نیازی نیست.
 • تین کلاینت کارکرد 24ساعته دارد بدون مشکلی در کارکرد، اما در مینی‌کامپیوتر به دلیل وجود فن این امکان از وجودندارد.
 • مینی کامپیوتر ها حساس به ضربه نیستند و اگر ضربه ای به آنها وارد شود در کارکرد آنها اختلالی بوجود نخواهد آمد اما مینی کامپیوترها به دلیل وجود قطعات مکانیکی در آنها به ضربه حساس هستند.

شرکت تکنوکلاینت وارد کننده عمده تین کلاینت ها و زیروکلاینت های برندهای معروف دنیا یعنی HP و Dell در کشور میباشد. این شرکت مجری تمامی پروژه های مجازی سازی و نیز تامین سخت افزار مورد نیاز آن در کشور میباشد. همواره میتوانید با مراجعه به سایت تکنوکلاینت از محصولات جدید این کمپانی بازدید فرمایید و نیز از کارشناسان ما در این زمینه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 8 =