حافظه‌ SSD

تکنولوژی 3D NAND

تکنولوژی 3D NAND

در مقاله قبلی به توضیح 3D NAND چیست پرداختیم. حال به معرفی تکنولوژی 3D NAND می پردازیم.

امروزه یکی از مسائل و چالش های بسیار مهم برای کاربران ذخیره کردن حجم زیادی از اطلاعات و داده ها خود می باشد. این نگرانی بیشتر برای شرکت ها و سازمان هایی که با حجم زیادی از از داده و اطلاعات روبه رو هستند مطرح می شود. قبل از اینکه در این مقاله به معرفی تکنولوژی جدید 3D NAND بپردازیم به توضیح مختصری در رابطه با انواع حافظه های ذخیره سازی می پردازیم.

انواع حافظه های ذخیره سازی

حافظه ذخیره سازی HDD) Hard Disk Drive)

این نوع حافظه ذخیره سازی با استفاده از تکنولوژی حافظه مغناطیسی اطلاعات و داده ها را ذخیره می کند. در حافظه ذخیره سازی HDD یک هد وجود دارد که اطلاعات و داده ها را با چرخیدن روی دیسک می خواند و با می نویسد. این نوع حافظه در بین دیگر حافظه های ذخیره سازی سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات و هزینه آن کمتر است.

حافظه ذخیره سازی SSD) Solid State Drive)

در این نوع حافظه ذخیره سازی دیگر مانند حافظه ذخیره سازی HDD داری هد مکانیکی نمی باشد و ساختار این نوع حافظه ها مبتنی بر فلش مموری ها می باشد. با استفاده از این  نوع تکنولوژی نسبت به حافظه های HDD ، سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بسیار بالاتر می باشد و هم چنین گرمایی که این حافظه ها تولید می کنند و وزن آن ها خیلی کمتر از حافظه های HDD می باشد. حافظه های SSD قیمت بسیار گرانتری نسبت به  حافظه های مغناطیسی دارند.

حافظه ذخیره سازی NVMe) non-volatile memory express)

حافظه های NVMe نسل جدیدی از حافظه های SSD با قدرت پردازش بسیار بالا می باشند در این نوع حافظه ها تاخیر خواندن و نوشتن اطلاعات بسیار کاهش می یابد به همین دلیل سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات و عملکرد این نوع حافظه ذخیره سازی بسیار زیاد می باشد و نسبت به دیگر انواع حافظه ها خیلی گران تر می باشد.

معرفی تکنولوژی 3D NAND

جدیدترین نسل حافظه ذخیره سازی SSD  با استفاده از ساختار 3D NAND FLASH می باشد این ساختار به گونه ای است که اطلاعات به صورت لایه ای روی هم ذخیره می شوند اینگونه که از 3 محور x و y و z برای ذخیره اطلاعات و داده ها بهره می برند بر عکس ساختار های دو بعدی فقط از دو محور x  و y برای ذخیره داده ها استفاده می کنند. مهمترین مزیت این ساختار ذخیره کردن حجم زیادی از اطلاعات نسبت به دیگر ساختار های موجود ذخیره سازی اطلاعات می‌باشد. با استفاده از ساختار3D NAND  سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات به صورت قابل توجهی بسیار افزایش می یابد. به دلیل مصرف انرژی خیلی کم و سرعت بالا این ساختار توانسته کارایی بسیار زیادی برای کاربران خود فراهم کند.

 

برای پاسخ به سوالات خود می­توانید با کارشناسان تکنوکلاینت به صورت 24 ساعته در تماس باشید.

شرکت تکنوکلاینت ارائه دهنده­‌ی انواع تین­ کلاینت و زیروکلاینت‌های برند HP و DELL می­‌باشد.

برای مشاهده­ محصولات به سایت تکنوکلاینت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *