تین کلاینت

کیفیت تصاویر در تین کلاینت‌ها

کیفیت تصاویر در تین کلاینت‌ها

تین کلاینت (thin client) در واقع کامپیوتری با ابعاد بسیار کوچک‌تر از کیس‌های معمولی است؛ این دستگاه هیچ نوع قطعه مکانیکی مثل هارد دیسک و فن ندارد. از این رو در مقایسه با کیس‌های قدیمی گرما و حرارت بسیار کمتری تولید می‌کند. این دستگاه‌ها بسیار مناسب کاربری روزانه، ادارات و سازمان‌ها هستند؛ چرا که سخت افزار پیچیده‌ای ندارند و نصب و راه اندازی آنها ساده است. اما پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است که کیفیت تصاویر در تین کلاینت‌ها چگونه است؟ در مقاله پیش رو قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم. پس همراه تکنوکلاینت باشید.

لیست قیمت انواع تین کلاینت

رزولوشن (وضوح تصویر) چیست؟

رزولوشن (resolution) به معنی تعداد پیکسل‌هایی است که در تصویر یا نمایشگر وجود دارد. در حقیقت تعداد پیکسل‌هایی که در عرض و ارتفاع تصویر یا نمایشگر وجود دارند را رزولوشن گویند. رزولوشن تصویر با واحد پیکسل سنجیده شده و هر یک از این پیکسل‌ها یک رنگ و یا یک سیاه و سفید را نمایش می‌دهند.

رزولوشن تصویر تاثیر فوق‌العاده‌ای بر کیفیت تصویر خروجی دارد. هر چه رزولوشن تصویر بالاتر باشد، تصویر با جزئیات بیشتری نمایش داده خواهد شد؛ در نتیجه کیفیت تصویر بهبود پیدا می‌کند. در واقع بالا بودن رزولوشن تصویر به معنای افزایش تعداد پیکسل‌ها در تصویر است.

رزولوشن پایین‌تر به معنای کمتر بودن تعداد پیکسل‌ها در تصویر است که در کاهش کیفیت تصویر نقش دارد. در این حالت تصویر با جزئیات کمتری نمایش داده شده یا حتی ممکن است برخی از جزئیات از بین بروند. برای داشتن تصاویری با کیفیت بالا، رزولوشن تصویر نیز باید بالا باشد. با این حال بالا بودن رزولوشن تصویر، مستلزم وجود سیستم‌های قدرتمند‌تر برای پردازش تصویر است.

رزولوشن تصویر تنها یکی از عواملی است که بر کیفیت تصویر تاثیر می‌گذارد. موارد دیگری همچون فرمت تصویر، نرخ فریم، نور و روشنایی، کنتراست، رنگ‌ها و … نیز بر کیفیت تصویر تاثیرگذار هستند. ممکن است فرمتی که برای ذخیره و انتقال تصویر استفاده می‌شود به کاهش کیفیت تصویر منجر شود. از این رو فرمت تصاویر اهمیت خاصی پیدا می‌کند. مثلاً فرمت JPEG ممکن است باعث کاهش کیفیت تصویر شود.

نرخ فریم نیز بر کیفیت تصویر اثرگذار است؛ نرخ فریم بالاتر باعث نمایش تصاویر به صورت روان‌تر و پرتکرارتر می‌شود. نور و روشنایی محیط نیز می‌تواند بر کیفیت تصویر اثر بگذارد؛ ممکن است در نور کم تصاویر کمرنگ و کم‌جزئیات نمایش داده شوند یا در نور زیاد خشک و نامطبوع به نظر برسند.

کیفیت تصاویر در تین کلاینت

انواع کیفیت تصاویر خروجی چیست؟

تصاویر خروجی نمایش داده شده بر روی نمایشگر کیفیت‌های گوناگونی دارند. برخی از مهم‌ترین این کیفیت‌ها عبارتند از:

  1. کیفیت 4K

کیفیت 4K به معنای وجود 4000 خط افقی رزولوشن تصویر است که معمولاً 3840 پیکسل افقی و 2160 پیکسل عمودی دارد. تصاویر 4K جزئیات بسیار بالا، رنگ‌های طبیعی و زنده‌ای را به نمایش می‌گذارند. با توجه به تعداد پیکسل‌های بیشتر در تصویر ، تصاویر 4K جزئیات بیشتری نسبت به تصاویر با رزولوشن کمتر دارند.

از تصاویر 4K معمولاً برای نمایش تلویزیونی و سینمایی استفاده می‌شود و به دلیل کیفیت بالا برخی سرویس‌های استریمینگ محتوا نیز در حال ارائه محتوایی با کیفیت 4K هستند. البته برای دیدن تاثیر کیفیت 4K نیاز به صفحه نمایشی با اندازه بزرگ و کیفیت بالا یا استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی مانند Oculus Rift یا HTC Vive است.

  1. کیفیت Full HD

کیفیت Full HD یعنی وجود 1080 خط افقی رزولوشن تصویر که به صورت 1920 در 1080 پیکسل ارائه می‌شود. تصاویر Full HD کیفیتی عالی با جزئیات زیاد و رنگ‌های طبیعی و زنده دارند. چون تعداد پیکسل‌های موجود در تصویر زیاد است، تصاویر Full HD جزئیات بیشتری نسبت به تصاویر با رزولوشن کمتر دارند.

از کیفیت Full HD معمولاً برای نمایش تلویزیونی و ویدئوهای اینترنتی استفاده می‌شود. این کیفیت همچنین برای دیدن فیلم‌، بازی‌های رایانه‌ای و تصاویر عکاسی نیز مناسب است.

  1. کیفیت HD

کیفیت تصویر HD یا High Definition معمولاً به صورت 1280 در 720 پیکسل است. این کیفیت تصویر نسبتاً قابل قبول بوده و تصاویر حاصل از آن با رنگ‌های زنده و شفاف نشان داده می‌شوند. از این کیفیت تصویر در نمایش تلویزیونی، ویدیوهای اینترنتی و برخی بازی‌ها استفاده می‌شود.

تین کلاینت

کیفیت تصاویر خروجی در تین کلاینت به چه صورت است؟

کیفیت تصاویر خروجی در تین کلاینت‌ها به شدت به سخت افزار آن سیستم بستگی دارد. بنابراین باید در نظر گرفت که سخت افزار گرافیکی هر تین کلاینت به چه صورت بوده و کیفیت تصویری را پشتیبانی می‌کند.

در صورتی که سخت افزار گرافیکی تین کلاینت قدرتمند باشد، تصاویر خروجی آن هم بسیار باکیفیت خواهند بود. در غیر این صورت شاهد خروجی تصاویر HD یا حتی کمتر هم هستیم.

کیفیت تصاویر خروجی در تین کلاینت و زیروکلاینت چه تفاوتی دارد؟

تین کلاینت و زیروکلاینت هر دو سیستم‌هایی هستند که در عین شباهت بسیار، تفاوت‌های فاحشی نیز دارند. یکی از تفاوت‌های میان آنها کیفیت تصاویر خروجی‌شان است. همانطور که پیشتر گفتیم در تین کلاینت کیفیت تصاویر، به سخت افزار گرافیکی آن سیستم بستگی دارد. بدین ترتیب هر چه سخت افزار قوی‌تر شود، کیفیت تصویر حاصله بالاتر خواهد بود.

در مقابل در زیروکلاینت‌ها کیفیت تصویر خروجی کاملاً بستگی به پروتکل‌های مجازی سازی دارد که در آن استفاده شده است. به طور مثال تصاویر حاصله از پروتکل Citrix با کیفیت UHD نیز عرضه می‌شوند. اگر چه به دلایل بسیار استفاده از این پروتکل در ایران ممکن نیست. در عوض با پروتکل RDP شاهد تصاویری با کیفیت Full HD یا HD هستیم.

بنابراین در کل تصاویر خروجی در زیروکلاینت‌ها به پروتکل مجازی سازی و در تین کلاینت‌ها به سخت افزار آن بستگی دارد.

تین کلاینت

چرا باید از تکنوکلاینت خرید کنیم؟

در این مقاله به بررسی تین کلاینت‌ها و کیفیت تصاویر خروجی آنها پرداختیم. در ابتدا در مورد رزولوشن و انواع کیفیت‌های تصویر صحبت کردیم. سپس به کیفیت تصاویر تین کلاینت اشاره نمودیم و در پایان آن را با کیفیت تصاویر زیروکلاینت مقایسه کردیم.

عموماً خرید دستگاه‌های الکترونیکی، تراشه‌های سخت‌افزاری و یا تجهیزات نرم‌افزاری همیشه با وسواس بیشتری از سوی خریداران همراه بوده است. خرید تین کلاینت نیز از این قاعده مستثنی نیست. تجهیزات کامپیوتری و به صورت ویژه تین کلاینت‌ها معمولاً پایه‌ای‌ترین ابزار کار شما در امور دیجیتالی هستند. پس بهتر است این تجهیزات را از جایی تهیه کنید که در مرحله نخست معتبر بوده و سپس گارانتی محصولات خود را پشتیبانی کند. در انتها توصیه اکید می‌کنیم در زمان خرید تین کلاینت از فروشگاه معتبر تکنوکلاینت حتماً به ابعاد، وزن، پورت‌های ارتباطی، پورت‌های USB، پورت کارت شبکه، نوع و تعداد پورت‌های ویدیویی و حتی میزان خروجی صدا دقت کنید.

تکنوکلاینت با بهره‌گیری از تیم فنی پشتیبانی خبره و به عنوان یک فروشگاه معتبر می‌تواند انواع تین کلاینت و زیروکلاینت از برندهای نام آشنایی نظیر HP و DELL را در اختیار شما قرار دهد. پشتیبانی از گارانتی محصولات، پاسخگویی آنی و مشاوره تخصصی در خصوص خرید انواع تجهیزات تحت وب به مشتریان به صورت آنلاین، از دیگر دلایلی است که می‌تواند شما را به خرید از تکنوکلاینت ترغیب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *