تکنولوژی

هوش مصنوعی کوپایلت (Copilot) چیست؟

کوپایلت GitHub Copilot

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

گیت هاب کوپایلت (GitHub Copilot) چیست؟ این روزها که بازار استفاده از امکانات هوش مصنوعی برای مشاغل مختلف بسیار داغ است، دائماً اسم ابزارهای مختلف به گوشمان می‌خورد. یکی از این ابزارهای جدید و پرکاربرد GitHub Copilot نام دارد که به نوعی به عصای دست برنامه نویسان تبدیل شده است. البته هنوز دقیقاً مشخص نیست این ابزار به کمک برنامه نویسان آمده یا قصد بیکار کردن آنها را دارد!

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این ابزار جدید هوش مصنوعی بپردازیم. بیایید ببینیم چه خصوصیات و قابلیت‌هایی دارد. در انتهای این مقاله نیز ویدئویی در خصوص این موضوع فراهم کرده‌ایم که در صورت عدم حوصله برای خواندن این متن پیشنهاد می‌کنیم به آخر مطلب بروید و آن را تماشا کنید.

گیت هاب کوپایلت (GitHub Copilot) دقیقاً چیست؟

GitHub Copilot یک ابزار هوشمند تولید کد است که توسط شرکت GitHub و OpenAI توسعه داده شده است. این ابزار برای کمک به برنامه‌نویسان جهت تولید کد و کاهش زمان و تلاش استفاده می‌شود.

GitHub Copilot بر اساس تکنولوژی مدل زبانی گسترده شده GPT-3 توسعه داده شده است. این ابزار به عنوان پلاگینی برای محیط توسعه یا IDE شما عمل می‌کند. مثلاً می‌توانید از آن در محیط VSCode استفاده کنید. این ابزار با بهره گیری از الگوریتم‌های متعدد و بازیابی اطلاعات از میلیون‌ها خط کد، می‌تواند کدی مشابه کد شما پیشنهاد کند.

 این ابزار به کمک هوش مصنوعی می‌تواند در حین کد نویسی باقی کدها را پیش بینی کند. با علم به این موضوع می‌توانید به فرایند کدنویسی خود سرعت ببخشید. البته حائز اهمیت است پلن گیت هاب پرو و گیت هاب کوپایلت از یکدیگر جدا هستند و کاربرد مشابه ندارند.

استفاده از GitHub Copilot برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد کدهای را سریع‌تر و با کیفیت بالاتری بنویسند و دیگر نیازی به نوشتن کد از ابتدا نیست. با این حال برای استفاده بهینه از این ابزار نیاز است برنامه‌نویسان با توجه به نیازهای پروژه و کاربردهای مختلف کد پیشنهادی را بررسی و تصحیح کنند. فرقی نمی‌کند بر روی چه کدهایی کار کنید؛ Copilot با هوش مصنوعی خود تمام قد در خدمت شما خواهد بود.

GitHub Copilot

همچنین این دستیار فوق‌العاده به عنوان افزونه روی IDE های زیر نصب می‌شود:

 • JetBrains
 • Neovim
 • Visual Studio
 • Visual Studio Code

GitHub Copilot چه نقاط قوت و ضعفی دارد؟

این فناوری نوظهور هوش مصنوعی در عرصه برنامه نویسی، مانند تمامی پدیده‌های نوظهور مزایا و معایبی دارد. در ادامه به برخی از نقاط قوت کوپایلت اشاره می‌کنیم:

 1. صرفه جویی در زمان و تلاش: با استفاده از GitHub Copilot برنامه‌نویسان می‌توانند کدها را سریع‌تر و با کیفیت بالاتری تولید کنند. در نتیجه دیگر نیازی به نوشتن کد از ابتدا نیست. این ابزار برای برنامه‌نویسان در توسعه نرم‌افزارهای مختلف، از جمله وب، موبایل و دسکتاپ کارایی زیادی دارد.
 2. بهبود کیفیت کد: کدهای تولید شده با GitHub Copilot دقت و کیفیت بالایی دارند. در نتیجه این ابزار هوش مصنوعی می‌تواند جهت بهبود کیفیت کد استفاده شود.
 3. کاهش خطاها: با استفاده از GitHub Copilot خطاهای نحوی و ساختاری کد کاهش می‌یابد؛ زیرا کد به طور خودکار تولید شده و به همین دلیل خطر اشتباهات انسانی وجود ندارد.
 4. پشتیبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف: GitHub Copilot قابلیت پشتیبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی از جمله جاوا اسکریپت، پایتون، روبی، جاوا، C و C++ را دارد.

GitHub Copilot

نقاط ضعف

با وجود تمامی این نقاط قوت، کم و کاستی‌هایی هم در این ابزار دیده می‌شود. مواردی همچون:

 1. پایداری: GitHub Copilot هنوز در مرحله آزمایشی بوده و به عنوان یک ابزار هوشمند همچنان به بهبود و پایداری بیشتری نیاز دارد.
 2. نیاز به بررسی دقیق: هرگز نباید به صورت کورکورانه به کد تولید شده توسط کوپایلت اطمینان کرد. برنامه‌نویسان باید کد تولید شده را با دقت بررسی و تحلیل کنند تا اطمینان حاصل شود کد مطابق با نیازهای پروژه و کیفیت و استانداردهای مورد انتظار است.
 3. محدودیت در تولید کد: GitHub Copilot در برخی موارد قادر به تولید کد نیست؛ مواردی که به دلیل محدودیت‌هایی مانند عدم وجود الگوریتم مناسب، عدم دسترسی به داده‌ها و یا پیچیدگی بالای کد به سختی قابل حل است.
 4. قابلیت اطمینان: از آنجا که کد تولید شده توسط GitHub Copilot توسط مدل‌های هوشمند تولید می‌شود همیشه قابلیت اطمینان بیشتری در کدنویسی به صورت دستی وجود دارد.

در کل GitHub Copilot به دلیل برخی محدودیت‌ها و نقاط ضعفی که در حال حاضر دارد، هنوز به عنوان یک ابزار کامل و قابل اعتماد در دنیای برنامه‌نویسی شناخته نشده است. در نتیجه چندان از آن استقبال نشده است.

هوش مصنوعی GitHub Copilot

GitHub Copilot چگونه کار می‌کند؟

همان طور که گفتیم کوپایلت بر اساس تکنولوژی مدل زبانی گسترده GPT-3 توسعه داده شده است. این مدل زبانی با استفاده از شبکه‌ عصبی عمیق و آموزش دادن روی میلیاردها واژه و عبارت، قادر به تولید متن‌هایی با ساختار و معنی منسجم است.

GitHub Copilot بر اساس این مدل زبانی و با استفاده از اطلاعات موجود در مخزن کد گیت‌هاب و برنامه‌نویسان پیشنهاداتی برای کد نویسی می‌دهد. با بهره گیری از الگوریتم‌های مختلف این ابزار می‌تواند کدی مشابه کد مورد نظر شما پیشنهاد کند.

برای استفاده از GitHub Copilot باید ابتدا پلاگین آن را در محیط توسعه خود نصب کنید. سپس با وارد کردن چندین کلمه کلیدی و توضیح در مورد کد مورد نظرتان، GitHub Copilot آن را به شما پیشنهاد دهد.

در حین نوشتن کد GitHub Copilot پیشنهاداتی برای تکمیل کد، تولید خطوط کد بعدی و یا حتی توضیحاتی در مورد کد ارائه می‌دهد. مثلاً اگر یک تابع را به GitHub Copilot بدهید، این ابزار می‌تواند پیشنهاداتی برای ورودی‌های تابع، نوع خروجی و یا نحوه استفاده از آن را ارائه کند.

با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق و تحلیل متن GitHub Copilot زحمت برنامه‌نویسان برای تولید را کم می‌کند. کد تولید شده نیز کیفیت بسیار خوبی دارد.

کوپایلت

چه شباهت‌هایی میان GitHub Copilot و ChatGPT وجود دارد؟

GitHub Copilot و ChatGPT هر دو بر اساس مدل زبانی گسترده شده GPT توسعه داده شده و از تکنولوژی پردازش زبان طبیعی برای تولید متن استفاده می‌کنند. همچنین هدف اصلی هر دو  ارائه پاسخ‌ دقیق و مناسب به سوالات کاربران و تولید متن‌هایی با ساختار و معنی منسجم است.

اما این دو ابزار در بسیاری از جوانب با یکدیگر تفاوت دارند. ChatGPT بیشتر برای پاسخ دادن به سوالات کاربران در موضوعات مختلفی مثل روانشناسی، پزشکی، فلسفه و غیره استفاده می‌شود؛ در حالی که GitHub Copilot بیشتر برای کمک به برنامه‌نویسان در تولید کد به کار می‌آید.

هر دو این ابزارها نشان می‌دهند که هوش مصنوعی مولد می‌تواند بهره‌وری توسعه‌دهندگان را با خودکار کردن بسیاری از فعالیت‌های روتین افزایش دهد. همچنین هر دوی آن‌ها می‌توانند مستقیماً در ابزارهای توسعه ادغام شوند.

در کل، هر دو ابزار از تکنولوژی پردازش زبان طبیعی برای تولید متن استفاده می‌کنند؛ اما هدف و کاربردهای آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

کلام آخر

در این مقاله از تکنوکلاینت به بررسی جدیدترین تکنولوژی هوش مصنوعی GitHub Copilot پرداختیم. ابتدا در مورد این تکنولوژی توضیحاتی دادیم و سپس با نقاط قوت و ضعف آن ادامه دادیم. در مورد نحوه عملکرد آن صحبت کردیم و در نهایت به بررسی شباهات آن با ChatGPT پرداختیم. امیدواریم این مقاله برای خواندنی بوده باشد. برای مشاهده مطالب بیشتر در حوزه تکنولوژی کلیک کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjI0MDU0MzQ1NjEyNyUyMiUzRSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGSmF2YVNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3LmFwYXJhdC5jb20lMkZlbWJlZCUyRkxEU3F2JTNGZGF0YSU1QnJuZGRpdiU1RCUzRDQwNTQzNDU2MTI3JTI2ZGF0YSU1QnJlc3BvbnNpdmUlNUQlM0R5ZXMlMjZ0aXRsZVNob3clM0R0cnVlJTIyJTNFJTNDJTJGc2NyaXB0JTNFJTNDJTJGZGl2JTNF[/vc_raw_html][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *