مجازی سازی

امنیت در مجازی سازی

امنیت در مجازی سازی

در سال‌های اخیر استفاده از مجازی سازی (virtualization) در بخش‌های مختلف افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر به دلیل قابلیت‌های رضایت‌بخش مجازی سازی برنامه‌های بسیاری در این پلتفرم توسعه یافته‌اند. از آنجا که مجازی ‌سازی رو به پیشرفت است، نگرانی‌های زیادی درباره سطح امنیت و یکپارچگی محیط‌های مجازی وجود دارد. گسترش مجازی سازی در سراسر جهان به صنایع مختلف کمک می‌کند تا بهره‌وری و مقیاس‌پذیری خوبی را تجربه کنند. همچنین مجازی ‌سازی چالش‌های امنیتی نوظهوری برای محافظت از اطلاعات ایجاد می‌کند. در ادامه همراه ما باشید تا از امنیت در مجازی سازی و مزایای آن صحبت کنیم.

ارائه خدمات مجازی سازی

امنیت در مجازی سازی چیست؟

امنیت در مجازی‌ سازی (Security in virtualization) را می‌توان یک استراتژی برای محافظت از محیط مجازی‌ تعریف نمود. اشاره به راه‌حلی امنیتی مبتنی بر نرم افزار دارد که برای جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی ارائه می‌شود. امنیت شبکه متشکل از پیاده‌سازی، ارزیابی، نظارت و مدیریت امنیت در زیرساخت مجازی سازی است. این سیستم‌ امنیتی متفاوت از سیستم‌های مبتنی بر سخت‌افزار است. چرا که این سیستم‌ها ماهیت ثابت داشته و روی دستگاه‌هایی مثل روترها، فایروال‌ها و غیره اجرا می‌شوند.

امنیت در مجازی سازی

مزایای امنیت در مجازی سازی چیست؟

با افزایش تقاضا برای امنیت شبکه، ضرورت امنیت در مجازی سازی در سراسر این محیط نیز افزایش یافته است. علاوه بر این اثربخشی و انعطاف‌پذیری امنیت مجازی ‌سازی، از عوامل اصلی افزایش استفاده از این سیستم‌های امنیتی است. برخی از مزایای خاص امنیت در مجازی سازی را در زیر می‌بینیم:

 1. صرفه‌جویی در هزینه

 سازمان‌ها با امنیت در شبکه می‌توانند خود را از سخت افزارهای گران‌قیمت نجات دهند. قیمت‌گذاری سیستم‌های امنیتی مبتنی بر ابر بیشتر به استفاده از منابع بستگی دارد. این امر به سازمان‌ها کمک می‌کند تا از هزینه‌های بی‌مورد اجتناب کرده و از منابع به درستی بهره بگیرند.

 1. بهره‌وری عملیاتی بیشتر

 امنیت در مجازی سازی بسیار ساده‌تر از امنیت مبتنی بر سخت افزار است. افزون بر این بر خلاف سیستم امنیت مبتنی بر سخت‌افزار، تنظیم و پیکربندی این سیستم‌ها به تیم IT نیاز ندارد. این سیستم امنیتی را می‌توان از طریق یک نرم افزار متمرکز به سرعت راه‌اندازی نمود.

 1. انعطاف‌پذیری بالا

امنیت مجازی ‌سازی یک لایه امنیتی بهینه را در چندین محیط ابری ترکیبی فراهم می‌کند. به همین ترتیب سازمان‌ها در عین محافظت از داده‌ها، می‌توانند به بهترین شکل از مجازی سازی استفاده کنند.

 1. پیروی از قوانین

 امنیت مبتنی بر سخت‌ افزار قادر به پاسخگویی به تقاضا و تهدیدات شبکه‌های مجازی نیست. از این رو بهره‌گیری از امنیت مجازی‌ سازی در سراسر سازمان‌ها برای حفظ انطباق با مقررات در حال افزایش است.

مجازی سازی

چرا به امنیت در مجازی سازی نیاز داریم؟

افزایش امنیت در هر شرایطی به نفع شماست. حجم نرم افزارهای مخرب و تهدیدات سایبری رو به افزایش است؛ به این معنی که داشتن ابزاری مناسب برای محافظت از محیط مجازی به ضرورت تبدیل شده است. سیستم شما برای اجرای درایوهای مجازی به قدرت پردازش بالایی نیاز دارد تا در برابر فیشینگ و بدافزارها از خود محافظت نماید. این حملات بسیار رایجند و باید با روش‌های مختلف با آن‌ها مقابله نمود.

معمولاً این‌ بدافزارها به سیستم عامل حمله می‌کنند و ممکن است کل سیستم عملیاتی شما را به خطر بیندازند. با امنیت در مجازی سازی از مزایای حفاظت از داده‌ها بهره‌مند خواهید شد. در این فرایند می‌توانید فایل‌های حساس خود را روی درایوهای مجازی ذخیره کنید تا کمتر مورد حمله قرار بگیرند.

امنیت در شبکه چگونه عمل می‌کند؟

سیستم مجازی سازی شامل یک سیستم عامل میزبان، یک هایپروایزر و یک سیستم عامل مهمان است. سیستم عامل میزبان سخت افزار زیربنایی مجازی سازی است که منابع محاسباتی ( CPU، حافظه، پورت‌ها، سیستم عامل، نرم افزار، هایپروایزر) را فراهم می‌کند. میزبان این منابع فیزیکی را با یک یا چند ماشین مجازی (یا پارتیشن) به اشتراک می‌گذارد.

امنیت در مجازی سازی در حقیقت مانعی برای دسترسی به شبکه است. این تکنولوژی سرویس‌های امنیتی اختصاصی را در فضای ابری به همراه فایروال ارائه می‌کند. شرکت‌ها می‌توانند در ایجاد این محیط امنیتی سرمایه‌گذاری کرده و منابع اختصاصی را در یک ساختار ابری به مشترکین ارائه کنند.

مجازی سازی

تفاوت امنیت فیزیکی با امنیت در مجازی سازی در چیست؟

امنیت فیزیکی مبتنی بر سخت افزار بوده و در نتیجه انعطاف‌ناپذیر و ایستاست. این رویکرد به دستگاه‌های مستقر در سراسر شبکه بستگی دارد و اغلب از محیط کلی شبکه (مثل فایروال) محافظت می‌کند. اما محیط یک شبکه مجازی‌ سازی شده مبتنی بر ابر بسیار انعطاف‌پذیر بوده و برنامه‌ها را به صورت پویا ایجاد می‌کند. همچنین امنیت فیزیکی به شدت متکی به پورت و پروتکل است؛ رویکردی که در یک محیط مجازی کاملاً بی‌اثر است. در چنین محیطی، روش معمول امنیت مبتنی بر سخت افزار کافی نیست. شبکه مبتنی بر ابر به امنیت مجازی نیاز دارد تا در سراسر شبکه همراه با حجم کاری و برنامه‌ها حرکت کند.

تهدیدات احتمالی امنیت در مجازی سازی چه هستند؟

پیچیدگی امنیت در شبکه می‌تواند همراه با خطراتی برای محیط مجازی باشد. مدیریت کارها و برنامه‌های محیط مجازی ساده نیست و نظارت بر سیاست‌ها و تنظیمات امنیتی در چنین زیرساختی را دشوار می‌کند. با این حال استفاده از روش‌های امنیتی می‌تواند به جلوگیری از چنین خطراتی در محیط مجازی‌سازی شده کمک کند. روش‌هایی مانند غیرفعال کردن ماشین‌های مجازی در صورت عدم نیاز یا استفاده از اتوماسیون برای بروز نگه داشتن قوانین امنیتی.

مجازی ‌سازی در مقایسه با زیرساخت‌ سرور معمولی مزایای امنیتی بیشتری دارد. این مزایا عبارتند از: دسترسی به ماشین‌های مجازی و جداسازی آنها از سیستم عامل‌ها، سخت افزار فیزیکی و ابزارهای امنیتی پیشرفته‌ای که با بیشتر راهکارهای مجازی سازی سازگاری دارند. با این حال این به این معنی نیست که مجازی سازی هیچ خطر امنیتی ندارد. این حقیقت که بسیاری از مشاغل از این فناوری استفاده می‌کنند، آن را به هدفی معتبر برای هکرها و سایر عوامل مخرب تبدیل کرده است. به جرأت می‌توان گفت که خطر امنیت مجازی سازی از سایر بخش‌های زیرساخت IT بیشتر نیست.

مجازی سازی

10 نکته جهت توسعه امنیت در مجازی سازی

امنیت در شبکه به حفظ امنیت سیستم‌های شما کمک می‌کند اما این کار را به تنهایی انجام نمی‌دهد. بهتر است سازمان‌ها یک قانون امنیتی واضح و قابل اجرا داشته باشند.

موارد زیر برخی از بهترین روش‌های امنیت مجازی‌ سازی هستند که بایستی مد نظر قرار بگیرند:

 1. مطمئن شوید همه ترافیک شبکه رمزگذاری شده باشد.
 2. اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل شما بروز است.
 3. روش‌های VMware برای امنیت را بررسی و راه اندازی کنید.
 4. به‌روزرسانی‌های خودکار را برای همه سیستم‌عامل‌ها فعال کنید.
 5. برای ماشین‌های مجازی و سرورهای فیزیکی خود بکاپ گیری منظم داشته باشید.
 6. آنتی ویروس مجازی سازی را نصب کنید و از بروز نگه داشتن آن اطمینان حاصل نمایید.
 7. با استفاده از امکانات ادمین به راحتی متوجه می‌شوید که چه کسی چه چیزی را در سیستم تغییر داده است.
 8. مطمئن شوید که هاست آخرین سیستم عامل را اجرا می‌کند و همه نرم افزارها به صورت منظم بروز می‌شوند.
 9. یک خط مشی کاربری واضح داشته باشید و کارمندان خود را در مورد بهترین شیوه‌ها امنیتی رمز عبور آموزش دهید.
 10. مطمئن شوید تمام ماشین‌های مجازی هدف مشخصی دارند. تمام ماشین‌های مجازی غیرقابل استفاده را حذف کنید.

امنیت در دنیای مجازی سازی

نتیجه گیری

توسعه روزافزون برنامه‌های مجازی در میان مشاغل کوچک و متوسط در سراسر جهان امری اجتناب ناپذیر است. فرصت‌های رشد گسترده‌ برای بازار امنیت در مجازی‌ سازی در آینده‌ای نزدیک فراوان خواهد بود. افزون بر این به اتکای اینترنت و افزایش استفاده از پلتفرم‌های مجازی‌سازی شده، ضرورت امنیت مجازی‌سازی در مقیاس بزرگ‌تر افزایش می‌یابد. در نتیجه سازمان‌ها بایستی از محیط‌های مجازی خود در برابر طیف وسیع تهدیدات محافظت کنند. با بهره‌گیری از بهترین روش‌های دفاعی تهدیدات برطرف می‌شوند؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در ابزارهای امنیتی ضرورتی است که در حفظ امنیت به شما کمک می‌کند. شرکت تکنوکلاینت مفتخر است تا از مرحله مشاوره اولیه تا پیاده سازی و تأمین سخت افزاری همراه شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت تکنوکلاینت مراجعه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مجازی سازی کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *